Ogłoszenie o pracę czy oszustwo?

0
66
Pisanie na laptopie

Każdy szukający pracy marzy o idealnym pracodawcy i wspaniałej pracy. Niestety, nie zawsze udaje się wybrać właściwie. Spośród ofert pracy, wiele ogłoszeń należałoby omijać z daleka. Jak zatem rozróżnić te, które mogą dać nam stabilną, dobrą pracę od tych, na które nie powinniśmy aplikować?

Profil Firmy

Wiele serwisów ogłoszeniowych z ofertami pracy posiada stronę firmową ogłoszeniodawcy. Na takiej stronie znajduje się najczęściej opis firmy, co pomaga użytkownikom poznanie bliżej danej instytucji. Sprawdzone serwisy ogłoszeniowe takie jak Lento.pl, posiadają również szersze informacje, pozwalającą na weryfikację pracodawcy tj. adres, dane kontaktowe czy adres strony www.

Informacje w ofercie pracy

Treść oferty pracy to jedyne źródło informacji jakie posiadamy. Dlatego ważne jest, aby zawierała jak najwięcej informacji. Im jest ich więcej, tym łatwiej będzie nam podjąć decyzję o złożeniu aplikacji na dane stanowisko. Aplikując na lakonicznie napisane oferty, możemy zwyczajnie stracić czas lub co gorsza, przekazać dane osobowe (zawarte w CV) osobom niewłaściwym . Warto więc zastanowić się przed wysłaniem dokumentów na taką ofertę.

A co z wynagrodzeniem?

Nie ukrywajmy, szukamy pracy aby zarabiać. Niestety, nie każda oferta pracy zawiera informację na temat kwoty wynagrodzenia, a szkoda. Bardzo często informacja taka pojawia się dopiero na rozmowie rekrutacyjnej. Jeśli jednak znajdziemy ją w ofercie, to znak, iż pracodawca jest zorientowany na rynku pracy i konkretnie podchodzi do zatrudnienia. Podobnie jest z opisem stanowiska, miejscem wykonywania pracy czy formy zatrudnienia.

W profesjonalnej ofercie pracy, można znaleźć również informację na temat oferowanych benefitów dla pracowników. Najczęściej są to karty sportowe, prywatna opieka medyczna lub szkolenia i kursy na rzecz pracownika. Benefity to nie tylko dodatek do wynagrodzenia. Poprzez taką formę dodatkowego uposażenia pracownika, pracodawca pokazuje szacunek i chęć dbania o kadrę, jaką zatrudnia.

Skupmy się na informacjach zawartych w ofercie pracy, a pozwoli nam to na właściwą ocenę,

czy właśnie takiej pracy szukamy, a tym samym zaoszczędzimy czas i energię na dalsze poszukiwania.

Czego unikać?

Zdecydowanie unikaj ogłoszeń bardzo lakonicznych, które nie zawierają danych pracodawcy, numeru telefonu czy nazwy firmy. Takie informacje są wręcz niezbędne. Jeśli oferta pracy takowych nie posiada, może to oznaczać próbę wyłudzenia danych osobowych, co w świetle obowiązującego prawa jest niedozwolone.

Unikaj również ogłoszeń, które w swej treści nakazują logowanie się do nieznanych stron, zawierają linki do wątpliwych stron lub żądają przesłania wraz z cv skanów dokumentów np. dowodu osobistego.

Dodaj swój komentarz!

avatar