Tyszanie zdecydują na co wydać 5 mln złotych – rusza głosowanie w Tyskim Budżecie Obywatelskim

3
268

10 września br. rozpocznie się głosowanie na projekty mieszkańców złożone w VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać dwa projekty – jeden dotyczący całego miasta oraz jeden dotyczący określonego rejonu miasta.

Do VIII edycji Budżetu Obywatelskiego złożono 191 wniosków. Po weryfikacji pod głosowanie trafiły łącznie 144 projekty, z czego 28 dotyczy całego miasta oraz 116 projektów dotyczy określonego rejonu miasta.

Wszystkie projekty są opisane na stronie. Dodatkowo każdy projekt został przypisany do konkretnej kategorii lub dzielnicy.

Podczas głosowania każdy tyszanin niezależnie od tego ile ma lat, może wybrać maksymalnie dwa projekty – jeden z puli projektów dotyczących całego miasta i jeden z puli projektów rejonowych. Przy wyborze projektu rejonowego nie ma znaczenia miejsce zamieszkania – możemy wybrać projekt, który dotyczący dowolnego osiedla.

 

Jak zagłosować?

Na stronie razemtychy.pl zostanie udostępniona platforma do głosowania. Po wpisaniu imienia, nazwiska oraz adresu zamieszkania i zaakceptowaniu regulaminu można oddać głosy. Ważne jest, aby na końcu ostateczny wybór zatwierdzić klikając na pasek „głosuj”. Głosowanie internetowe rozpoczyna się w dniu 10 września o godz. 0.00 i trwa do 20 września do godz. 23.59. Można zagłosować tylko raz, a każda następna próba oddania głosu będzie uznana za nieważną.

Tak jak w ubiegłym roku, mieszkańcy będą mogli zagłosować na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego w Mobilnym Punkcie do głosowania. Punkt pojawi się w różnych miejscach na terenie miasta. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców do głosowania w formie elektronicznej oraz promocja Budżetu Obywatelskiego.

– Zachęcamy mieszkańców do głosowania elektronicznego na projekty mieszkańców za pomocą strony razemtychy.pl Aby jeszcze bardziej przybliżyć tę formę głosowania, w różnych miejscach w mieście pojawi się Mobilny Punkt do głosowania. Dzięki punktowi będzie można zagłosować na projekty mieszkańców bezpośrednio w przestrzeni publicznej np. podczas załatwiania spraw urzędowych w Urzędzie Miasta Tychy lub podczas robienia zakupów na Tyskich Halach Targowych – mówi Małgorzata Tomaszewska z Urzędu Miasta Tychy.

Punkt będą obsługiwać pracownicy urzędu, którzy udzielą wyjaśnień, w jaki sposób zagłosować na własnych telefonach lub udostępnią tablety do głosowania elektronicznego. Za pomocą kilku elementów zostanie zaaranżowane miejsce, które będzie sprzyjać swobodnej wymianie informacji i pozwoli na oddanie głosu na wybrany projekt.

W Mobilnym Punkcie będzie można zagłosować na projekty z BO w dniach:

Dlaczego warto głosować?

Pula środków przeznaczona realizację zadań z Budżetu Obywatelskiego wynosi 5 mln złotych. Warto zagłosować i zdecydować na co te pieniądze mają zostać przeznaczone. Naszymi głosami możemy realnie wpłynąć na kształt naszych osiedli i całego miasta.

Aby zadania mogły zostać przekazane do realizacji, muszą uzyskać minimalną liczbę głosów popierających. W przypadku projektów dotyczących całego miasta jest to 50 głosów, a w przypadku projektów dotyczących określonego rejonu miasta należy uzyskać co najmniej 15 głosów. Oczywiście do realizacji przejdą te projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców i będą się mieścić w puli środków finansowych, przeznaczonych na zadania dotyczące całego miasta oraz dla danego rejonu miasta.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać: telefonicznie pod nr tel. 32 776 34 55 w godzinach pracy Urzędu Miasta lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres email: kontakt@razemtychy.pl.

3 KOMENTARZE

  1. Moja propozycja to oddać te pieniądze mieszkańcom w postaci ulgi odliczenia od dochodu.
    Będzie średnio 50zł dla każdego, niby nie dużo ale zawsze coś.

  2. Zagospodarowania przestrzeni przed szkołami, remonty chodników to zadanie miasta i nierobów z urzędu. Budowa wiat smietnikowych to rola spółdzielni mieszkaniowych. W projektach większość to budowy w przedszkolach państwowych za które odpowiada miasto i skorzysta z tego 1% mieszkańców.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.