Już jutro startuje wyjątkowy festiwal dla rodzin z najmłodszymi

0
89

Festiwal Malutki powstał z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki. Jest inicjatywą Teatru Małego w Tychach dedykowaną dzieciom 0-5 lat oraz ich rodzicom. Pierwsza edycja Festiwalu Malutkiego w najbliższy piątek – 25 czerwca w Teatrze Małym w Tychach.

Pomysłodawczynią i inicjatorką Festiwalu Malutkiego jest Joanna Piwowar-Antosiewicz, która na co dzień pracuje w Teatrze Małym jako specjalistka ds. programowania edukacji teatralnej. – Pomysł pojawił się pod wpływem dwóch zjawisk. Po pierwsze obserwujemy od kilku lat swoisty boom popularności spektakli kierowanych właśnie do małego widza w całym kraju. Po drugie, również w naszym teatrze, pojawiają się rodzice, którzy wprost pytają o takie propozycje. Chcieliśmy wprowadzić do repertuaru Teatru Małego naszą własną propozycję w tym zakresie. W ten sposób powstał Teatr Malutki i nasza pierwsza premiera „NIE-MA”, którą wspólnie przygotowałyśmy z Anią Białoń i choreografką Moniką Szpunar. Zaraz za tym pojawił się koncept Festiwalu Malutkiego jako inicjatywy skupiającej różne formy teatralne, choreograficzne, muzyczne, animacyjne skupione na widzach w wieku 0-5 lat. Pierwszą edycję przygotowaliśmy razem z Alicją Morawską Rubczak i fundacją ART FRACTION, którzy mają w tym obszarze największe w Polsce doświadczenie – mówi Joanna Piwowar-Antosiewicz.

W ramach Festiwalu przygotowano dwa spektakle. Pierwszy z nich to wspomniana już propozycja Teatru Małego „NIE-MA” (1-3 lata), drugi to premierowa propozycja Teatru Animacji z Poznania „O czym szepcze las” w reż. A. Morawskiej Rubczak (2-5 lat). Ponadto, organizatorzy zapraszają rodziców z dziećmi 0-3 na warsztaty „To jest teraz” – warsztaty ruchowe prowadzone przez KolektTacz.

– Przedstawienia dla najmłodszych to rodzaj teatru, w którym równie ważna jak samo widowisko jest przestrzeń, dostosowana do potrzeb najmłodszych, uwzględniająca ich możliwości percepcyjne i rozwojowe. Bliskość rodziców, aktorów, sceny, rekwizytów, które często ulegają transformacji w trakcie spektaklu, odpowiednio dobrane natężenie muzyki i świateł i płynność zmian wydarzeń na scenie – to wszystko sprawia, że dzieci czują się dobrze i bezpiecznie. W takich warunkach chętnie otwierają się na nowe doznania – dodaje Joanna Piwowar-Antosiewicz.

Podczas festiwalu zaplanowano także dwie duże akcje twórcze na otwarcie i zamknięcie festiwalu prowadzone przez edukatorów z Teatru Małego w Tychach, strefę sensoryczno-animacyjną, czytanie performatywne, kącik dziecka i rodzica, kącik z literatura dla najmłodszych. A na zakończenie koncert zespołu „Mamy śpiewamy” dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Program Festiwalu:

Piątek, 25 czerwca

16.00-18.00 Inauguracja Festiwalu Malutkiego na dziedzińcu teatralnym

Sobota, 26 czerwca

11.00 – 16.00 Otwarcie stref rodzinnych na dziedzińcu.

11.00 – Teatr Animacji z Poznania „O czym szepcze las”
reż. Alicja Morawska-Rubczak
spektakl dla dzieci w wieku 2-5 lat oraz bliskich im dorosłych
Bilety: 20 zł

12.00 – KolektTacz „To jest teraz!” warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 0-3 lat i bliskich im dorosłych
Bilety: 5 zł

13.00 – Teatr Animacji z Poznania „O czym szepcze las”
reż. Alicja Morawska-Rubczak
spektakl dla dzieci w wieku 2-5 lat oraz bliskich im dorosłych
Bilety: 20 zł

14.00 – Art Fraction Foundation „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami (2-5 lat).

14.30 – Art Fraction Foundation „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami ( 2-5 lat)

15.00 Teatr Animacji z Poznania – „O czym szepcze las”
reż. Alicja Morawska-Rubczak
spektakl dla dzieci w wieku 2-5 lat oraz bliskich im dorosłych
Bilety: 20 zł

Niedziela, 27 czerwca

11.00 – 16.00 Otwarcie stref rodzinnych na dziedzińcu.

11.00 KolektTacz „To jest teraz!” warsztaty ruchowe dla dzieci w wieku 0-3 lat i bliskich im dorosłych
Bilety: 5 zł

12.00 Teatr Mały, NIE-MA reż. Anna Białoń, Joanna Piwowar-Antosiewicz spektakl dla dzieci w wieku 1-3 i bliskich im dorosłych ; Bilety: 20 zł

13.00 Art Fraction Foundation „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami (2-5 lat).

14.00 – Teatr Mały, NIE-MA reż. Anna Białoń, Joanna Piwowar-Antosiewicz spektakl dla dzieci w wieku 1-3 i bliskich im dorosłych
Bilety: 20 zł

15.00 – Art Fraction Foundation „Wielkie rzeczy” czytanie performatywne książki dla najmłodszych stworzonej przez Malinę Prześlugę, Piotra Klimka i Roberta Romanowicza połączone z animacjami (2-5 lat).

16.00 – Teatr Mały – „Okropnie piękne”
Akcja twórcza podejmująca temat znaczenia błędu w procesie twórczym dla dzieci w wieku 3-5 lat.

18.00 Zespół Mamy Śpiewamy – koncert interaktywny dla rodzin z małymi dziećmi. (3-7 lat).
Bilety: 20 zł