Teleskop gazowy, czym jest i do czego go wykorzystać

0
1450

Wiele urządzeń ułatwia nam życie, jednak dopóki nie nastąpi ich awaria, zdarza nam się ich nie doceniać. Takim produktem jest teleskop gazowy. Najczęściej spotykamy go w samochodzie, gdzie używany jest do podtrzymywania tylnej klapy bagażnika. Dlaczego dla przemysłu samochodowego i nie tylko, tak istotny jest podnośnik klapy oraz sprężyna gazowa?

Budowa i działanie siłownika gazowego

Siłowniki są elementami mechanicznymi, które stosuje się w odpowiednim miejscu urządzeń. Podnoszą lub przyciągają one różne materiały, wykorzystując siłę gazu, jaki je wypełnia. Siłowniki mają wiele kształtów i różną długość, co pozwala je dobrać do konkretnego narzędzia, natomiast sama sprężyna gazowa stanowią pomoc w ich podnoszeniu, opuszczaniu, pozycjonowaniu czy przytrzymywaniu Ze sprężyn gazowych korzysta się wszędzie, gdzie potrzebna jest siła do ponoszenia lub zamykania pokrywek, otworów, nawierzchni czy drzwi. Tak naprawdę teleskop gazowy jest narzędziem, dzięki któremu możemy np. podnieść obiekt, bez używania siły z zewnątrz. Najbardziej popularne będzie tu teleskop do bagażnika samochodowego. Są one wypełnione przez gaz, co  sprawia, że możliwe jest wysuwanie jednych elementów, przy jednoczesnym podnoszeniu innych. Wpływa na to wyrównanie ciśnienia oraz uwolnienie siły w kierunku zasuwu. Amortyzator gazowy składa się z elementów tj. cylinder, tłoczysko, uszczelnienie, podkładka, prowadnice, tłok i pierścień tłoka.

Jeśli mowa o siłowniku gazowym w samochodzie, posiada on tłumienie końcowe suwu tłoczyska, które może być dynamiczne lub hydrauliczne. W pierwszym przypadku siłownik gazowy zwalniany jest w sposób płynny, co zatrzymuje klapę bagażnika bardzo delikatnie. W tłumieniu hydraulicznym natomiast wyhamowanie jest bardziej gwałtowne, mimo tego samego efektu. Różnica w tym przypadku pozostaje rodzaj montażu siłownika gazowego. Dynamiczne, mają tłumienie montowane w pozycji dowolnej, zaś siłowniki gazowe o tłumieniu hydraulicznym powinny mieć tłoczysko skierowane ku dołowi, zaś cylinder ku górze.

Rodzaje siłowników gazowych

Teleskop gazowy wykonuje różne prace, w zakresie temperatur od -20 stopni Celsjusza do +80 stopni Celsjusza. W przypadku niektórych modeli, mogących wykonywać prace ekstremalne zakres ten producent określa nawet od -45 do + 200 stopni Celsjusza. Podnośniki gazowe dzielimy na pchające (ciśnienie gazowe wysuwa tłoczysko), ciągnące (ciśnienie wsuwa tłoczysko), blokowane (gdzie sprężyny gazowe blokują elementy w całej długości teleskopu) lub teleskopowe (budowane z kilku cylindrów)

Wykorzystanie teleskopu gazowego

Teleskop gazowy może być stosowany w wielu miejscach tj. dom, samochody wszelkiego typu, łodzie i jachty, przyczepy i naczepy, pojemniki i skrzynie, sprzęt sportowy i medyczny, solaria czy gabloty reklamowe. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podtrzymanie na najwyższym poziomie, czyli w przemyśle rolniczym, budowlanym, gastronomicznym. Teleskop gazowy wraz ze sprężynami gazowymi można wykorzystać do maski samochodu, klap bagażnika, okien dachowych czy uchylnych, łóżkach, wersalkach, tapczanach, klapach dachowych.