Czym jest ruja u kotki i ile trwa?

0
37
Bura kotka

Koty, podobnie jak inne ssaki, mają swoje fazy płodności i jest to zupełnie naturalna kolej rzeczy. Kiedy kocica osiągnie odpowiedni wiek, pojawi się u niej ruja. Okres ten jest bardzo męczący, zarówno dla niej, jak i jej właściciela. Zastanawiasz się kiedy sterylizować kotkę i jak pomóc jej w tym trudnym czasie?

Czym jest ruja?

Jest to nic innego jak jeden z elementów cyklu płciowego. Kotki są wtedy płodne i zaczynają wabić kocury. Dokładny czas osiągnięcia dojrzałości płciowej zależy od kota. Ogólnie przyjmuje się, że większość z nich osiąga dojrzałość między szóstym a dziesiątym miesiącem życia. W niektórych przypadkach ruja u kotki może wystąpić dużo wcześniej, np. już w czwartym miesiącu lub dużo później, kiedy są już dorosłe. Częstotliwość występowania rui zależy od miejsca, w którym mieszka kotka. Osobniki dziko żyjące mogą mieć ruję 2-3 razy w roku. Kotki, które żyją w mieszkaniu i mało czasu spędzają na zewnątrz z rują zmagają się zazwyczaj nieco rzadziej. Ruja u kotki wolnożyjącej nie będzie trwać długo, gdyż samica szybko zostanie pokryta. Jeśli nie dojdzie do pokrycia, ruja może trwać od 7 do 10 dni.

Jak objawia się ruja?

Cykl płciowy u kotki dzieli się na 4 etapy: okres przedrujowy, ruję właściwą, okres międzyrujowy oraz okres braku aktywności. Pierwszy etap charakteryzuje się częstym oddawaniem moczu, ocieraniem się o ludzi i różne rzeczy, charakterystycznym miauczeniem i mruczeniem, intensywnym domaganiem się pieszczot, a także tarzaniem się po podłodze. Co ciekawe, w tym okresie kotka nie pozwala się pokryć. Stanie się to dopiero przy etapie rui właściwej. Wtedy zacznie dopuszczać do siebie kocura. Kotka w okresie rui będzie niespokojna, pobudzona i może mieć problemy z łaknieniem. Ruja u kotki nie jest okresem zbyt bolesnym, ale jest uciążliwa i męcząca, nie tylko dla niej, ale również dla jej opiekunów.

Jak pomóc kotce?

Najlepszym sposobem jest kastracja lub sterylizacja. Wielu weterynarzy potwierdza, że najlepiej wykonać zabieg jeszcze przed pierwszą rują, aby kotka nie musiała się męczyć. Istnieją również środki farmakologiczne, które pomogą kotkom w zmaganiu się z rują, jednak długotrwale stosowane mogą przyczynić się do wielu uciążliwych problemów, np. wzrostu masy ciała, a nawet schorzeń, niekiedy bardzo poważnych, takich jak nowotwór narządów rozrodczych czy gruczołu mlekowego. Jeśli jednak nie zdążymy wysterylizować kotki i dojdzie do rui możemy jej pomóc w zmniejszeniu nieprzyjemnych objawów. Przede wszystkim kotka potrzebuje wtedy dużo ciszy i spokoju. Nie powinniśmy zapewniać jej zbyt wielu bodźców, dlatego lepiej zrezygnować z częstego miziania czy przytulania. Nie powinniśmy także łapać jej za grzbiet czy tylne łapy. Kotka powinna być w tym czasie wyciszona, dlatego warto zapewnić jej kąt, w którym będzie miała dużo spokoju. Możemy także nieco obniżyć temperaturę i nieco ograniczyć dostęp światła. Pomocna może okazać się kocimiętka, która ma działanie uspokajające i pomoże odwrócić uwagę od nieprzyjemnych objawów rui. Pamiętajmy również, że ruja u kotki to czas, kiedy pod żadnym pozorem nie powinniśmy wypuszczać jej na dwór.

Czym jest sterylizacja i kiedy ją wykonać?

Sterylizacja, w języku potocznym nazywana zamiennie kastracją, chociaż z medycznego punktu widzenia są to dwa różne zabiegi. Sterylizacja to zabieg, podczas którego dochodzi do podwiązania jajowodów. Pozbawia on kotkę możliwości zajścia w ciążę, ale nie hamuje produkcji hormonów. Kastracja to zabieg, w którym u samicy usuwa się jajniki, jajowody oraz macicę. Każdy właściciel powinien samodzielnie zdecydować, co jest najlepsze dla jego pupila, najlepiej w porozumieniu z weterynarzem. Pamiętaj, że podczas wykonywania tych zabiegów kotka nie może mieć rui. Jeśli jednak do niej dojdzie, musisz odczekać z wizytą u weterynarza. Zastanawiasz się kiedy sterylizować kotkę? Zabieg ten można wykonać bardzo wcześnie, a dokładnie od trzeciego miesiąca życia. Młoda kotka lepiej zniesie narkozę i szybciej wróci do siebie. Może także zapobiec powstawaniu wielu chorób. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować kotkę do zabiegu sterylizacji. Powinna być ona na czczo. Po wykonanym zabiegu należy szczególnie dbać o nasze zwierzę. Musimy pilnować, aby kotka nie wylizywała rany po zabiegu. Mogą u niej także wystąpić problemy z poruszaniem się lub nietrzymaniem moczu, dlatego musimy pomóc kotce najlepiej, jak tylko umiemy.

Dodaj swój komentarz!

avatar