Jak tanio ubezpieczyć pierwsze auto? Sprawdź nasze porady

0
36
Naprawa samochodu przy drodze

Opłacenie ubezpieczenia samochodu to koszt, który wielu kierowcom spędza sen z powiek. W szczególny sposób odczuwają to ci, którzy dopiero kupili pierwsze auto i mierzą się z rozmaitymi wydatkami. Kłopot mają zwłaszcza młodzi kierowcy, traktowani przez firmy ubezpieczeniowe z ograniczonym zaufaniem. Na szczęście istnieją sposoby na to, by znaleźć polisę OC i AC w korzystnej cenie. Jak to zrobić?

 1. Od czego zależy cena ubezpieczenia?
 2. Jak znaleźć tanie OC na pierwsze auto?
 3. O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

Podobnie jak w przypadku usług finansowych, z pomocą przychodzą rankingi i porównywarki ubezpieczeń, na przykład ocsamochodu.pl. Pozwalają one w krótkim czasie oszacować koszt polisy w różnych firmach, a następnie wybrać ten najniższy.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Ubezpieczyciele, obliczając wysokość składki, biorą pod uwagę sporo zmiennych, dlatego też w zasadzie niemożliwe jest uzyskanie podobnej ceny przy dwóch różnych osobach, nawet jeśli są one właścicielami takich samych pojazdów. Najważniejsze aspekty to rodzaj auta oraz dane dotyczące kierowcy. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim:

 • Marka pojazdu. Ubezpieczyciele prowadzą statystyki wypadków oraz kradzieży, na podstawie których można oszacować, jakie marki są najbardziej narażone na rozmaite zdarzenia. Raporty sprawiły, że statystycznie najwięcej płaci się za OC samochodów produkcji niemieckiej oraz aut zaliczanych do segmentu luksusowych.
 • Wiek auta. Im starszy samochód, tym wyższa składka OC, ponieważ wzrasta prawdopodobieństwo awarii i powstałej wskutek tego kolizji. Z kolei w przypadku AC znaczenie ma również wartość pojazdu.
 • Pojemność silnika. Duży silnik podnosi koszt ubezpieczenia. Firmy wychodzą z założenia, że posiadacze pojazdów o wyższych parametrach rozwijają wyższą prędkość, co przekłada się na wzrastające ryzyko wypadku.
 • Wiek kierowcy. Dużo wyższą składkę zapłaci kierowca młody, który nie ukończył 26. roku życia, oraz niedoświadczony, mający prawo jazdy krócej niż trzy lata.
 • Kolizje i wypadki w przeszłości. Ubezpieczyciele decydują się nagrodzić ostrożnych kierowców zniżkami. Jeśli z historii ubezpieczenia wynika, że w ostatnich kilku latach nie mieli oni żadnej kolizji, zapłacą mniej. Z kolei osoby z epizodami wypadkowymi muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami.
 • Miejsce zamieszkania kierowcy – im większe miasto, tym większy ruch, a im większy ruch, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo stłuczki. Ubezpieczyciele uwzględniają ten parametr w swoich wyliczeniach.

W kalkulacji uwzględnia się znacznie więcej składowych, na przykład ewentualne garażowanie pojazdu, fakt posiadania dzieci, przebieg, a nawet kolor samochodu.

Jak znaleźć tanie OC na pierwsze auto?

Na rynku ubezpieczeń panuje spora konkurencja, nic więc dziwnego, że zarówno firmy, jak i konkretni agenci prześcigają się w propozycjach. Nie warto zatem wybierać pierwszej dostępnej oferty. Porównanie różnych może się tylko opłacić. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z usług agencji oferującej usługi kilku ubezpieczycieli. Samodzielne rozeznanie można zyskać, przeglądając kalkulatory, porównywarki i rankingi polis OC. Dodatkowe sposoby na obniżenie składki to:

 • korzystanie z promocji i pakietów,
 • znalezienie współwłaściciela, na przykład rodzica, ze zniżkami,
 • opłacenie całej składki z góry.

O czym pamiętać przed podpisaniem umowy?

OC jest polisą obowiązkową, dlatego zakres i sumy ubezpieczeń są takie same. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczyciele często oferują dodatkowe usługi, na przykład ochronę szyby, opon czy różnorodne pakiety assistance. Warto przeanalizować takie opcje – często nawet dopłata w perspektywie okazuje się korzystna.

Dodaj swój komentarz!

avatar