Przygotuj się na upały już teraz – wybierz klimatyzator przenośny

0
73
Upalne słońce

Biorąc pod uwagę fakt, że ubiegłe lata były bardzo gorące (temperatura w czerwcu 2019 r. wynosiła nawet 35°C!) a klimat wciąż się ociepla, serwując nam coraz częściej fale upałów, warto już teraz pomyśleć o tegorocznym lecie. Uzyskanie komfortu w mieszkaniu, zwłaszcza w środku miasta, może wydawać się trudne, ale na szczęście istnieją dobre, wydajne urządzenie chłodzące. Klimatyzator mobilny będzie dla wielu najlepszym rozwiązaniem – dlaczego?

Klimatyzator na ścianie? Nie dla każdego

Klimatyzacja stacjonarna jest instalowana na ścianie, bez możliwości jej przemieszczania. Pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury w krótkim czasie, wygląda estetycznie, ale niestety nie jest dla każdego:

  • Montaż klimatyzatora ściennego w budynku wielorodzinnym wymaga uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej;
  • Jednostka zewnętrzna = spory hałas, co może być uciążliwe dla pozostałych mieszkańców;
  • Nie zainstalujesz jednostek samodzielnie, więc ponosisz dodatkowe koszty montażu;
  • Samo urządzenie to również duży jednorazowy wydatek.

Mieszkańcy bloków i kamienic mają jednak do dyspozycji inne rozwiązania, w postaci tzw. monobloków. Klimatyzacja przenośna posiada w swojej konstrukcji monoblokowej skraplacz odpowiadający za pozbycie się ciepła. Jego usunięcie na zewnątrz jest możliwe dzięki rurze wyrzutowej, którą umieszcza się w uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych, a specjalna uszczelka zatrzymuje gorące powietrze na zewnątrz.

Sprzedawca proponuje Ci klimatyzator przenośny bez rury? Takie urządzenie nie istnieje.

Brak rury wyrzutowej oznacza, że masz do czynienia z klimatyzerem (klimatorem), który do chłodzenia wykorzystuje wodę lub kostki lodu. Wydzielana w ten sposób para wodna nie chłodzi powietrza, a wręcz potęguje uczucie gorąca i duszności, a dodatkowo może sprzyjać rozwojowi pleśni.

Chociaż cena takich urządzeń może być kusząca, oscylując w granicach 200 zł, w tej cenie nie otrzymasz efektu chłodzenia.

Klimatyzator przenośny skrojony na miarę

Parametry klimatyzatora przenośnego poinformują Cię o tym, czy dany model będzie spełniał Twoje oczekiwania:

  • Moc chłodnicza – to kluczowy parametr, dzięki któremu określisz powierzchnię, którą klimatyzator skutecznie schłodzi. Przyjmując, że schłodzenie 1 m³ powietrza pochłania 0,03 kW mocy chłodniczej, a Twój pokój ma powierzchnię 40 m² i standardową wysokość 2,7 m,  potrzebujesz klimatyzatora przenośnego o mocy minimum 3,24 kW (40 x 2,7 x 0,03).
  • Przepływ powietrza – im jest wyższy, tym klimatyzator szybciej schłodzi powietrze w pomieszczeniu. Powinno być to minimum 300 m³/h.
  • Klasa energetyczna – szukaj klimatyzatorów przenośnych zaliczanych do klasy energetycznej A lub A+. Oznacza to, że urządzenie wyróżnia się dobrym stosunkiem wydajności do ilości zużywanej energii.
  • Głośność – jeśli szukasz klimatyzatora do sypialni, zwróć uwagę na to, czy dany model posiada tryb nocny (Sleep). Umożliwi to jego pracę bez niepotrzebnych decybeli.
  • Rodzaj czynnika chłodzącego – działający prawidłowo klimatyzator nie wymaga uzupełniania czynnika, dlatego nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją. Zwróć jednak uwagę, w jaki sposób wpływa on na środowisko – najbardziej ekologiczny jest czynnik R290, czysty propan.

Zanim kupisz klimatyzator, zobacz poradnik: klimatyzator przenośny – co powinieneś wiedzieć? i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.