Segregacja odpadów kuchennych

    5
    675

    Odpady biodegradowalne to bardzo cenny i wartościowy surowiec. Z pozyskanych selektywnie odpadów bio-kuchennych, takich jak np.: obierki ziemniaków, warzyw czy resztki owoców można wyprodukować biogaz. Z niego zaś ciepło i energię elektryczną.

    Odpady biodegradowalne w Tychach dzielimy na dwa rodzaje: kuchenne i zielone. Stanowią one ok. 37 proc. wszystkich odpadów komunalnych. Odpady biodegradowalne to bardzo cenny i wartościowy surowiec. Z pozyskanych selektywnie odpadów bio-kuchennych, takich jak np.: obierki ziemniaków, warzyw czy resztki owoców można wyprodukować biogaz. Z niego zaś ciepło i energię elektryczną. Natomiast z odpadów zielonych powstaje kompost.

     

    Odpady kuchenne, czyli jakie?

    Do odpadów bio-kuchennych zaliczamy: obierki i ogryzki po owocach i warzywach, skórki od bananów, resztki owoców cytrusowych, przetermi-nowane produkty spożywcze, resztki żywności, pierogi, przeterminowane jogurty, fusy po kawie i herbacie, przeterminowane wyroby cukiernicze, stary chleb, ciasta, drożdżówki, resztki produktów mleczarskich, sery, resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb, oleje, oliwę, tłuszcze roślinne (zlane do oryginalnego opakowania), jajka, sko-rupki jaj. Zgodnie z zasadami segregacji wyrzucamy je do brązowego pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne.

     

    Na co zwrócić uwagę?

    Nie można mieszać odpadów kuchennych z odpadami zielonymi! To dwa różne rodzaje odpadów. Odpady kuchenne służą do produkcji biogazu, z którego w silnikach kogeneracyjnych produkowana jest energia elektryczna i cieplna. Natomiast z odpadów bio zielonych powstaje kompost. Dlatego odpadów kuchennych nie należy wrzucać do brązowego worka na odpady bio zielone! Odpady spożywcze należy wyrzucić bezpośrednio do pojemnika lub w worku do tego przeznaczonym, czyli na odpady bio- kuchenne – instalacja na odpady BIO-KUCHENNE już na pierwszym etapie wyeliminuje zbędne opakowanie.

     

    Nie tylko odpady roślinne

    W Tychach odpady biodegradowalne – zarówno kuchenne, jak i zielone trafiają do Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych, należącego do firmy MASTER – Odpady i Energia Sp. z o.o. W 2019 roku spółka MASTER rozpoczęła rozbudowę instalacji fermentacji beztlenowej o tzw. moduł BIO-KUCHENNE. W ramach inwe-stycji zostały zainstalowane specjalne urządzenia, przygotowujące odpady kuchenne do dalszej obróbki. Dzięki tak nowoczesnym rozwiązaniom tyszanie i mieszkańcy okolicznych gmin mogą wrzucać do brązowego pojemnika/worka na odpady bio-kuchenne resztki mięsa przetworzonego: gotowanego, pieczonego, ryby i resztki ryb czy ugotowane pierogi.

     

    To nie są odpady kuchenne!

    Należy pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii – aby z odpadów kuchennych można było produkować biogaz, nie można wrzucać do nich kości, ości, mięsa surowego, karmy dla zwierząt, żwirku dla kotów, sierści psa – to odpady pozostałe po segregacji – zmieszane. Pamiętajmy również o odpowiednim segregowaniu odpadów bio-zielonych, czyli trawy, liści w innych workach do tego przeznaczonych – z tych odpadów powstanie kompost w zakładzie Master, który służy rolnikom i ogrodnikom.

    W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki odpadów.

    5 KOMENTARZE

    1. Ja się doczytałem, że w tym roku opłata za śmieci segregowane od 1 osoby to 26 zł.
      Mogliby podać do publicznej wiadomości ile zarabia np. prezes Mastera, tak abyśmy wiedzieli
      dlaczego opłata jest tak a ie inna. Pisanie, że miasto musi wyjść na zero, jest dla mnie śmieszne, proszę podać roczne wynagrodzenia wszystkich zaangażowanych w to osób, najlepiej zacząć od szczebla zarządzającego.

    Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.