Rozliczenie wspólne małżonków w PIT-37

0
160
Rozliczenie podatkowe

Jedną z możliwości rozliczenia deklaracji podatkowej, jest tak zwane rozliczenie wspólne z małżonkiem. Takie prawo ustawodawca zagwarantował podatnikom, w ramach ustawy podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak prawidłowo rozliczyć PIT-37 wspólnie z małżonkiem? Kto ma do tego prawo?

Wspólnie czyli wyjątek od zasady

Z zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu osiąganych dochodów, nawet jeżeli pozostają w ustroju wspólności majątkowej. W określonych wypadkach małżonkowie mogą złożyć jednak wniosek o łączne opodatkowanie. Taki wniosek powinien być złożony wspólnie, jednak ustawodawca zdecydował, że wspólny wniosek o opodatkowanie dochodów małżonków może być wyrażony przez jednego z małżonków. Takie jednostronne wyrażenie (przez jednego z małżonków) wniosku, traktuje się jako złożenie przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka, do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Należy pamiętać, że takie oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Najprawdopodobniej te same zasady zostaną utrzymane do rozliczeń przy PITy 2021.

Warunki do łącznego opodatkowania dochodów

Nie w każdym wypadku małżonkowie mogą skorzystać z preferencji wspólnego opodatkowania. Według zasad określonych przez ustawodawcę, z wnioskiem o łącznie opodatkowanie dochodów, mogą wystąpić małżonkowie:

  • którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;
  • pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy;
  • istnieje między nimi przez cały rok wspólność majątkowa;
  • do żadnego z małżonków (w roku podatkowym) nie mogą mieć zastosowania przepisy dotyczące art. 30c ustawy o PIT (zasady dotyczące rozliczenia podatku liniowego w stawce 19%), ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. karty podatkowej, podatku tonażowym, o aktywizacji przemysłu okrętowego przemysłów komplementarnych.

Od powyższych warunków rozliczenia wspólnego PIT-37 jest jeden wyjątek. Dotyczy związków małżeńskich, zakończonych śmiercią jednego z małżonków. W takim wypadku ustawodawca zdecydował, że pomimo, że związek oraz wspólność majątkowa nie trwały cały rok, wdowiec lub wdowa mają prawo do wspólnego rozliczenia całego roku podatkowego (wspólnie ze zmarłym drugim małżonkiem). Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dla wdów i wdowców, podatnik może wystąpić zarówno jeżeli zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego parter / partnerka zmarł w trakcie roku podatkowego, jak i w sytuacji gdy małżeństwo trwało cały rok podatkowy, a małżonek zmarł po upływie toku, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Zasady wspólnego opodatkowania

W przypadku jeżeli małżonkowie spełnili wszystkie wymagania ustawodawcy, mogą złożyć wspólnie rozliczenie PIT-37. W takim wypadku, podatek określa się w podwójnej wysokości podatku, obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków po dokonaniu uprzednich odliczeń. W takim wypadku podatek określa się w podwójnej wysokości podatku, od połowy łącznych dochodów małżonków.

Wyciąg z przepisów:

art. 6 ust 1 ustawy o PIT

[…] podatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, art. 26e i art. 26h; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.