Dołączyć do Policji – czy jest to takie proste?

0
296
policjanci

Jeżeli chcecie dołączyć do Policji to na pewno przemyśleliście swoją decyzję i dokładnie wiecie jak są wymagania. Dla osób mniej obeznanych przygotowaliśmy ten artykuł poradnikowy ze skondensowaną wiedzą na temat testów do Policji.

Kto może zostać policjantem?

Codzienna praca w Policji to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Każdego dnia, na każdym z mundurowych ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo obywateli. Jednocześnie jednak muszą dbać o to by przestrzegali prawa i w ostateczności zdecydowanie je egzekwować, ponieważ na tym polega praca policjanta.

Trzeba pamiętać, że nie jest to praca dla osób o delikatnej psychice. Tylko osoby o mocnym charakterze potrafią każdego dnia wrócić do domu i zapomnieć o całym dniu pracy, który może być naprawdę ciężki i tragicznie odbić się na psychice większości osób.

Na czym polegają poszczególne testy do Policji?

Zainteresowanie pracą w Policji jest każdego roku bardzo wysokie. Dlatego też wprowadzono dosyć rygorystyczne testy mające na celu odsianie kandydatów, którzy nie spełniają określonych wymagań i „wyłuskać” z wśród z nich kilku najlepszych, przyszłych policjantów.

Testy do Policji dzielą się na cztery etapy i każdy z nich dokładnie weryfikuje określone umiejętności, zarówno te wrodzone jak i nabyte. Poniżej pokrótce opiszemy Wam jak wyglądają poszczególne etapy testów do Policji.

  1. TSF, czyli Test Sprawności Fizycznej

Podczas testu sprawności każdy z kandydatów musi zaliczyć szereg ćwiczeń w ciągu dokładnie 1 minuty i 41 sekund. Kandydaci którzy ukończą w czasie wolniejszym, otrzymają najniższą ocenę z tego etapu, ale nie utracą możliwości podejścia do kolejnych części egzaminu.

Warto wspomnieć, że mężczyźni mają wyższe wymagania na egzaminie w odróżnieniu od kobiet.

  1. Test Wiedzy Ogólnej

Podczas testu wiedzy można spodziewać się bardzo zróżnicowanych pytań, które zahaczają o szeroki zakres wiedzy, nawet tej luźno związanej z codzienna pracą policjanta. Często pojawiają się pytania z różnych dziedzin prawa, zazwyczaj są one ogólnie znane i powtarzają się co kilka lat. Na egzaminie należy odpowiedzieć na 40 pytań zamkniętych, gdzie tylko jedna z czterech odpowiedzi jest prawidłowa.

  1. Test psychologiczny

Powszechnie wiadomo, że egzaminy psychologiczne do Policji są zdecydowanie najbardziej wymagającą częścią całej rekrutacji do Policji. W tym przypadku raczej nie wykuć wiedzy na blachę lub odpowiednio przygotować się fizycznie. Wiele zależy od naszych naturalnych predyspozycji i nabytych zdolności.

Testy psychologiczne dzielą się na trzy mniejsze etapy. Pierwszy z nich to test na inteligencję, drugi jest stricte psychologiczne a ostatni etap to podsumowanie obu części z policyjnym psychologiem, który może zadawać nam dodatkowe pytania.

  1. Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas ostatniego etapu zostaniecie gruntownie przepytani przez doświadczonych policjantów, którzy zweryfikują odporność na stres oraz poszczególne cechy osobowości kandydata.  Więcej o rozmowie kwalifikacyjnej do Policji możesz przeczytać na tym blogu https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/rozmowa-kwalifikacyjna-do-policji-jak-sie-przygotowac-na-wywiad-zorganizowany. Znajdziesz tam również rozwiązane arkusze z odpowiedziami na testy wiedzy do Policji.