Katar czyli nieżyt nosa – domowe i farmakologiczne sposoby na leczenie

0
1955
Śpiący mężczyzna

Nieżyt nosa nazywany potocznie katarem jest stanem zapalnym w obrębie błony śluzowej nosa. Zwykle powodują go wirusy lub alergeny. Katar jest reakcją obronną organizmu – produkowana wydzielina ma za zadanie usunąć drobnoustroje i inne patogeny z ciała. Jesienią i zimą bardzo często dokucza nam nieżyt nosa towarzyszący przeziębieniom. Jak przygotować się do sezonu infekcji wirusowych? Jakie leki pomogą na katar? Które domowe sposoby warto wypróbować, by pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości?

Woda morska na katar

Woda morska i sól fizjologiczna, dostępne najczęściej w formie aerozoli i zakraplaczy, będąc roztworami hipertonicznymi, mają wysokie stężenie chlorku sodu i mogą wywoływać zjawisko osmozy. Po aplikacji preparatów woda z obrzękniętej śluzówki znajduje ujście, błona śluzowa obkurcza się, a to z kolei daje efekt udrożnienia nosa. Wodę morską i sól fizjologiczną w przypadku kataru warto stosować też do oczyszczania nosa z patogenów i zalegającej wydzieliny. Zapewni to również efekt nawilżenia śluzówki.

Leki na katar dostępne bez recepty

Leczenie nieżytu nosa ma charakter objawowy, nie polega więc na niszczeniu wirusów czy bakterii farmakologicznymi sposobami. Leki na katar mają obkurczać naczynia krwionośne błony śluzowej nosa i zmniejszać obrzęk. Stosowanie tego typu preparatów służy również ograniczeniu wytwarzania wydzieliny. Wśród środków dostępnych w aptekach dominują tabletki i spraye na katar. W tych pierwszych występują przede wszystkim pseudoefedryna i fenylefryna. Substancje skutecznie udrażniają jamę nosową, ułatwiając oddychanie.

Krople i spraye na katar dostępne bez recepty zawierają zwykle ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Dzięki obecności tych substancji leki mogą zmniejszać przekrwienie, wysięk i obrzęk błon śluzowych nosa i gardła. Zwężają naczynia krwionośne i szybko odtykają nos. Stosowanie sprayów i kropli na katar zawierających wspomniane substancje musi być umiarkowane i rozważne. Zbyt długa kuracja z ich wykorzystaniem prowadzi do uszkodzenia śluzówki.

Inhalacje

Sprawdzonym sposobem na katar jest wykonywanie inhalacji parą wodną, aby zmniejszyć obrzęk śluzówki. Udrożnienie nosa umożliwi też usunięcie nadmiaru wydzieliny. Do miski z gorącą wodą warto dodać sól lub olejek eteryczny – miętowy, eukaliptusowy albo sosnowy, które dodatkowo wesprą walkę z problemem, jakim jest zatkany nos. W łagodzeniu kataru pomogą też inhalacje naparem z rumianku, szałwii bądź tymianku. Po przygotowaniu wybranego wariantu mieszanki w misce należy pochylić się nad naczyniem i przykryć się ręcznikiem, a następnie przez 5-10 minut ostrożnie wdychać i wydychać powietrze z parą wodną. Do wykonania inhalacji w domu można zastosować również specjalny inhalator.

Domowe sposoby leczenia kataru

W walce z nieżytem nosa sprawdzają się nie tylko woda morska, sól fizjologiczna, leki na katar i inhalacje. Warto wykorzystać również domowe sposoby łagodzenia tej dolegliwości. Wspomnianymi wcześniej olejkami udrażniającymi nos i ułatwiającymi oddychanie można skropić pościel albo chusteczki higieniczne. Popularne są również specjalne plastry aromatyczne, które przykleja się na piżamę. Podobne działanie ma wmasowanie w skórę klatki piersiowej maści kamforowej lub innego ziołowego preparatu do nacierania ciała w razie przeziębienia.

Ponadto przy katarze należy dużo pić, wietrzyć pomieszczenia i pamiętać o nawilżaniu powietrza. Warto zawiesić na kaloryferach mokre ręczniki, postawić przy nich pojemniki z wodą albo zastosować specjalny nawilżacz. Dobrze nawilżone powietrze ułatwi oddychanie i pozbywanie się zalegającej wydzieliny.

Nieżyt nosa jest zwykle objawem infekcji wirusowej. Aby zmniejszyć obrzęk błony śluzowej, ograniczyć wytwarzanie wydzieliny i udrożnić nos, warto zastosować zarówno domowe, jak i farmakologiczne sposoby na katar. Dzięki nim uda się szybciej pozbyć tej dokuczliwej dolegliwości, by móc wypoczywać i zdrowieć bez przeszkód w swobodnym oddychaniu.