Wentylator czy klimator? Co wybrać na lato?

0
29

Mieszkania w budynkach wielorodzinnych lubią się nagrzewać. Wiedzą o tym przede wszystkim mieszkańcy lokali na ostatnim piętrze lub z ekspozycją okien na zachód czy południe. Montaż rolet zewnętrznych czy zakup klimatyzatora nie zawsze jest możliwy (ze względów finansowych, jak i administracyjnych). W takich sytuacjach szukamy szybkich i tanich rozwiązań, jak np. wentylator lub klimator. Czym różnią się obydwa urządzenia i które z nich lepiej wybrać?

Czym jest wentylator?

Wentylatory, nazywane też potocznie wiatrakami są najtańszymi i najprostszymi urządzeniami, które przynoszą ulgę w upalne dni. Wprawiając powietrze w ruch, tworzą strumień, który przyjemnie chłodzi i orzeźwia użytkowników. Nie obniżą jednak faktycznej temperatury w pomieszczeniu. Niski koszt (od 50 zł) prosty montaż i wygodna obsługa sprawiają, że wiatraki mają wierną rzeszę fanów. Oprócz wentylatorów, wyróżniamy również cyrkulatory powietrza.

Charakteryzujące się zbliżoną budową, cyrkulatory nie tylko wprowadzają powietrze w ruch, ale także doprowadzają do jego wymiany. Cyrkulatory mogą być więc pomocne nie tylko latem, ale również zimą, pomagając rozprowadzić ciepłe powietrze.

Główną zaletą wentylatorów, jak i cyrkulatorów powietrza jest ich prosta konstrukcja oraz eksploatacja. Oprócz szybkiego montażu, urządzenie te nie wymagają praktycznie żadnej ingerencji użytkowników. Współczesne wentylatory coraz częściej wyposażone są w pilot umożliwiający wygodne, zdalne sterowanie. Niektóre modele mają też np. timer, dzięki któremu ustawimy czas pracy sprzętu.

Co to jest klimator? I czym różni się od klimatyzatora?

Klimator to urządzenie chłodnicze wykorzystujące do chłodzenia wodę lub kostki lodu. Ewaporacyjna metoda nawilżania stosowana przez sprzęt nieznacznie obniża temperaturę w otoczeniu. Zwykle jest to o ok. 1 st. C. mniej. Jednakowoż różnica ta odczuwalna jest jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie. Ze względu na ewaporacyjne działanie, klimatory nazywane są też czasem klimatyzatorami ewaporacyjnymi lub wodnymi. Często można spotkać też określenie klimatyzer.

Klimatyzer Sencor SFN 9011 SL, źródło: materiały własne Niebojsmoga.pl

Niezależnie od nazwy, wspólnym mianownikiem wszystkich klimatorów jest ich niska cena. Niestety przekłada się to też na bardzo niewielką moc – kilkudziesięciu watów.

Dla porównania moc klimatyzatorów przenośnych to 2500-3500 W. Zdarzają się także modele (jak Warmtec KP53 Morso), posiadając 5300 W mocy chłodniczej. Klimator różni się więc od klimatyzatora mocą, jak i efektywnością chłodzenia. Sprężany i rozprężany czynnik chłodzący (np. czysty propan) potrafi szybko schłodzić ciepłe powietrze wpadające do klimatyzatora. Chłodne powietrze oddawane jest z powrotem do pomieszczenia, ciepłe zaś transportowane poza budynek (dzięki rurze wyrzutowej).

Wentylator czy klimator? A może klimatyzator?

Klimatyzator Fersk VindKlimatyzator Fersk Vind, źródło: materiały udostępnione przez producenta Fersk

Jeżeli mamy do dyspozycji nieco większy budżet, sięgający ok. 1,5-2 tys. złotych, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup klimatyzatora przenośnego. Urządzenie to kompleksowo rozprawia się z problemem gorących pomieszczeń. Klimatyzatory przenośne pozwalają ustawić docelową temperaturę otoczenia (z reguły w zakresie od 16 do 32 st. C), do której osiągnięcia urządzenie będzie dążyć. Pierwsze efekty chłodzenia odczuwalne są z reguły po kilku minutach pracy.

Podobnie jak w przypadku wentylatorów oraz klimatorów, dużą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność. Urządzenia są wprawdzie wyraźnie cięższe (ok. 25-30 kg) od wentylatorów (2-5 kg) czy klimatorów. Jednak zastosowanie kółek transportowych umożliwia szybkie i wygodne przemieszczanie urządzenia. Sporo klimatyzatorów może pochwalić się również funkcją jonizacji czy modułem wi-fi.

Podsumowanie

Jeżeli szukamy tanich sposobów na ochłodzenie mieszkania, wentylator vs klimator to pytanie, z którym przyjdzie nam się mierzyć. Obydwa rodzaje urządzeń należą do niedrogich, prostych w montażu, jak i obsłudze. Przewagą wentylatorów będzie jednak brak jakichkolwiek skutków ubocznych i niższa cena.