Tyszanie zdecydują na co wydać 5 milionów złotych

0
577

11 września rusza głosowanie na projekty złożone w VII edycji tyskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec będzie mógł wybrać dwa projekty – jeden z 43 projektów dotyczących całego miasta oraz jeden z 122 projektów dotyczących określonego okręgu. W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy będą mogli zagłosować na projekty złożone do  Budżetu Obywatelskiego w Mobilnym Punkcie do głosowania. Punkt pojawi się w różnych miejscach na terenie miasta.

 

Do VII edycji Budżetu Obywatelskiego złożono rekordową liczbę wniosków – 225. Po weryfikacji formalnej i merytorycznej pod głosowanie trafiło łącznie 165 projektów. –  Jest w czym wybierać: od budowy boisk, placów zabaw przez zagospodarowanie podwórek, nasadzenia drzew po spotkania i warsztaty dla mieszkańców. Wszystkie projekty są opisane na stronie razemtychy.pl. Dodatkowo każdy projekt został przypisany do konkretnej kategorii oraz dzielnicy – mówi Małgorzata Tomaszewska z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

 

Podczas głosowania każdy tyszanin niezależnie od tego ile ma lat – może wybrać maksymalnie dwa projekty – jeden z puli projektów dotyczących całego miasta i jeden z puli projektów rejonowych. Przy wyborze projektu rejonowego nie ma znaczenia miejsce zamieszkania – możemy wybrać projekt, który dotyczy któregokolwiek osiedla.

 

Jak zagłosować?

– W dobie koronawirusa szczególnie gorąco zachęcamy do zagłosowania w formie elektronicznej za pośrednictwem internetu. Zajmie to nie więcej niż 5 minut. Na stronie razemtychy.pl zostanie udostępniona platforma do głosowania. Po wpisaniu własnego numeru PESEL i zaakceptowaniu regulaminu można oddać głosy. Ważne jest, aby na końcu ostateczny wybór zatwierdzić klikając na pasek „Głosuj” – wyjaśnia Agnieszka Kryńska z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy. Głosowanie internetowe rozpoczyna się 11 września o godz. 0.00 i trwa do 21 września do godz. 23.59.

 

W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy będą mogli także zagłosować na projekty złożone do  Budżetu Obywatelskiego w Mobilnym Punkcie do głosowania. Punkt pojawi się w różnych miejscach na terenie miasta. Dzięki niemu będzie można zagłosować na projekty mieszkańców bezpośrednio w przestrzeni publicznej na przykład podczas robienia zakupów na Tyskich Halach Targowych lub w Centrum Handlowym Gemini.

– Punkt będą obsługiwać pracownicy Urzędu, którzy udzielą wyjaśnień, w jaki sposób zagłosować na własnych telefonach lub udostępnią tablety do głosowania elektronicznego. Za pomocą kilku elementów zostanie zaaranżowane miejsce, które będzie sprzyjać swobodnej wymianie informacji i pozwoli na oddanie głosu na wybrany projekt; a wszystko to oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – dodaje Agnieszka Kryńska.

W Mobilnym Punkcie będzie można zagłosować na projekty z Budżetu Obywatelskiego:

– 11 września 2020 r. (piątek) na Tyskich Halach Targowych od godziny:13:00 – 16:00;

– 12 września 2020 r. (sobota) w Centrum Handlowym Gemini w godzinach: 15:00 – 19:00;

– 17 września 2020 r. (czwartek) w Mediatece od godziny: 17:00 do 19:00;

– 18 września 2020 r. (piątek) podczas inauguracji sezonu w Teatrze Małym od godziny: 17:00 do godziny 18:00;

– 19 września 2020 r. (sobota) na Starotyskim Festynie od godziny: 16:00 do  18:30 godziny.

 

Oprócz głosowania internetowego w dniach od 11 do 21 września można też zagłosować osobiście lub korespondencyjnie za pomocą formularza papierowego dostępnego na stronie internetowej oraz w Punktach Konsultacyjnych. Po wypełnieniu formularza należy go złożyć osobiście do urny w jednym z Punktów Konsultacyjnych lub przesłać na adres: Urząd Miasta Tychy al. Niepodległości 49, 43-100 Tychy z dopiskiem „Budżet Obywatelski 2021”. O ważności głosu w tym wypadku decyduje data nadania. Trzeba jednak pamiętać, że można zagłosować tylko raz, a każda następna próba oddania głosu będzie uznana za nieważną. Pierwszeństwo ma głosowanie elektroniczne.

 

– Oznacza to, że w przypadku, gdy wydrukujemy sobie kartę do głosowania z internetu, wypełnimy ją i wrzucimy do urny w Punkcie Konsultacyjnym, a potem jeszcze dodatkowo zagłosujemy elektronicznie poprzez platformę na stronie razemtychy.pl – to ważne będą tylko głosy oddane za pomocą głosowania elektronicznego – podkreśla Małgorzata Tomaszewska. Osoby nieposiadające numeru PESEL, a zamieszkałe w Tychach (posiadające pobyt stały, pobyt czasowy lub wpis do stałego rejestru wyborców Miasta Tychy) mogą zagłosować jedynie osobiście w Głównym Punkcie Konsultacyjnym, mieszczącym się w Centrum Balbina przy ulicy Barona 30 pok. 209.

 

Dlaczego warto głosować?

Wśród projektów rejonowych, na które można głosować są m.in.: 22 – dotyczące ulic, chodników, parkingów; 11 – boisk, siłowni i placów zabaw, 10 – skwerów, terenów rekreacyjnych i zielonych oraz 51 dotyczących spotkań integracyjnych i warsztatów. Najwięcej projektów poddanych pod głosowanie jest z dzielnic: Stare Tychy; Mąkołowiec, Koźliny, Osiedla A. (Anna) oraz ze Żwakowa.

 

– Pula środków przeznaczona na realizację zadań z  Budżetu Obywatelskiego wynosi 5 mln złotych. Warto więc poświęcić trochę czasu i oddać głos – tylko w ten sposób będziemy mieli wpływ na to, jak te pieniądze zostaną wydane i jakie projekty zostaną w ramach Budżetu Obywatelskiego w Tychach realizowane. Naszymi głosami możemy realnie wpłynąć na kształt naszych osiedli i całego miasta dlatego głosujmy! – zachęca Maciej Gramatyka z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

 

Aby zadania mogły zostać przekazane do realizacji muszą uzyskać minimalną liczbę głosów popierających. W przypadku projektów dotyczących całego miasta jest to 50 głosów a w przypadku projektów dotyczących określonego rejonu miasta należy uzyskać co najmniej 15 głosów. Do realizacji przejdą tylko te projekty, które uzyskają najwięcej głosów mieszkańców i będą się mieścić w puli środków finansowych, przeznaczonych na zadania dotyczące ogółu mieszkańców oraz dla danego rejonu miasta. Kto jeszcze nie wybrał swoich projektów może zapoznać się z nimi w zakładce Budżet Obywatelski na 2021 r./Projekty Mieszkańców.

 

Poniżej  lista Punktów Konsultacyjnych, w których można oddać głos na projekty złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego:

MCK Wilkowyje, ul. Szkolna 94, Muzeum Miejskie, pl. Wolności 1,  Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Katowicka 102, ZSP nr 3, ul. Cmentarna 54,  Filia nr 10 MBP, ul. Przejazdowa 6, ZSP nr 2 ul. Jedności 51, Balbina Centrum, ul. Barona 30 pok. 209, Filia nr 18 MBP, ul. Konfederatów Barskich 17-19, Mediateka, al. Marszałka Piłsudskiego 16, Filia nr 1 MBP, pl. Św. Anny 3, Filia nr 4 MBP, ul. Czysta 27, Filia nr 11 MBP, ul. Kopernika 3,Filia nr 12 MBP, ul. Zaręby 31a, UM Tychy BOK, al. Niepodległości 49.

 

W przypadku problemów z oddaniem głosu poprzez platformę należy skontaktować się z pracownikiem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia – telefonicznie pod nr tel. 32 776 34 55 w godzinach pracy Urzędu Miasta lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: kontakt@razemtychy.pl.