Sklepy internetowe i ich opłacalność

0
84
Sklep internetowy

Od wybuchu pandemii, w Polsce temat związany z e-commerce i działaniem firmy w sieci stał się niezwykle popularny. Sam przyznam, że również uległem swej ciekawości, postanowiłem więc zdobyć więcej informacji na ten temat i podzielić się z Wami. W celu zdobycia odpowiedniej wiedzy udałem się do firmy, która zajmuje się właśnie produkcją sklepów internetowych. Zdobyte informacje przedstawię w moim cyklu kilku artykułów. Dzisiaj zapraszam do pierwszego.

Rynek e-commerce w Polsce jest mocno już rozwinięty. Czy opłaca się jeszcze otworzyć sklep internetowy?

DC: Oczywiście. Sklep internetowy to rewelacyjny pomysł na biznes, świetny pomysł na rozszerzenie biznesu stacjonarnego. W sieci jest wiele miejsca i każdy kto ma dobry pomysł na biznes, dobrą jakość i ceny znajdzie, w sieci miejsce dla siebie, a użytkownicy internetu go docenią. Rynek e-commerce w Polsce jest właśnie teraz najlepszy. Każdy ma szansę odnieść sukces. Nie ma jednak już miejsca w sieci dla nieuczciwych sprzedawców lub towaru o rażąco niskiej jakości. Większość klientów studia Design Cart odnosi w sieci sukces.

Jakie branże mają łatwiej jeżeli chodzi o przebicie się przez konkurencję?

DC: Nie istnieje branża w której jest mur z konkurencji przez którą nie da się przebić i co jakiś czas pojawiają się sklepy internetowe, które to udowadniają. To prawda że istnieją gałęzie branżowe bardzo trudne do przebicie, a sukces powodzenia mocno uzależniony jest od nakładów finansowych przeznaczonych na reklamę. Łatwiej na pewno mają branże niszowe. Te nawet jeżeli konkurują z gigantami mają o wiele prostszą drogą promocji. Przykładowo jeżeli prowadzisz sklep stacjonarny z elektroniką, w sieci ciężko będzie Ci przebić się przez dominujących gigantów, ale jeżeli, w sieci otworzysz sklep internetowy nastawiony na wąską dziedzinę będziesz z nimi konkurował tylko, w tej dziedzinie i jeżeli całą swą energię marketingową skupisz na tę jednej wąskiej działalności masz szanse z nimi wygrać. Taką niszą elektroniczną może być sklep tylko z telefonami i akcesoriami do telefonów.

Podsumowując każda branża jest dobra i w każdej możemy odnieść sukces. Przy otwieraniu sklepu z niższym kapitałem marketingowym, warto wchodzić w nisze branżowe, specjalizacje.

Wiele firm podczas obecnej pandemii, w tempie przyśpieszonym stara się wejść do internetu. Czy ten fakt ma wpływ biznesy już, w nim istniejące?

DC: Przede wszystkim należy pamiętać, że im wyższa konkurencja wśród sklepów internetowych tym, w lepszej sytuacji znajduje się użytkownik robiący zakupy, w sieci. Konkurencja też stymuluje rozwój rynku e-commerce w Polsce. Ci co pamiętają pierwsze sklepy internetowe, pamiętają czas oczekiwania na przesyłki, utrudnioną płatność, mały wybór produktów i tak by można jeszcze wymieniać. Dzisiejsza jakość usług wynika z konkurencji, która zapanowała w sieci internetowej. Wygląd sklepów również się zmienił. Ogólny zarys możemy zobaczyć, w sklepach internetowych studia DC.

To prawda że podczas pandemii odnotowaliśmy wyższy wskaźnik zamówień na platformy sprzedażowe. Ale one dopiero startują Ci co już zarabiają na swoich sklepach internetowych mogą czuć się puki co bezpieczni. Druga sprawa to w ogólnym rozrachunku tylko jeden sklep na osiem odnosi sukces. Prowadzenie interesu, w sieci wymaga cierpliwości i wytrwałości, oraz systematycznego nakładu finansowego. W połowie startujących e-commerce tego właśnie zabrakło.

Tylko te sklepy które są ciągle promowane mają szansę na długą egzystencję w sieci i tylko takie sklepy internetowe mogą spokojnie spoglądać na swoją konkurencję.

Jak kształtują się koszty prowadzenia biznesu w internecie?

DC: Dobry sklep na start dostaniemy już w cenie około 4000 zł. Koszt stworzenia sklepu internetowego, w większości agencji interaktywnych ma jedynie dolną granicę cenową, od której rozpoczyna się prace. Sklepy internetowe to dość rozbudowane programy, które można rozwijać, w nieskończoność. Naprawdę, w nieskończoność. Ci co odnoszą sukcesy w sieci internetowej swoje sklepy internetowe traktują jak ogród. Zawsze coś jest do ulepszenia, rozbudowania.

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Sebastian Mąka.