Umywalka wymiary – jak poprawnie zmierzyć umywalkę?

0
2495
Umywalka wymiary

Umywalka jest podstawowym wyposażeniem każdej łazienki. Przy jej wykorzystaniu aranżujemy najczęściej użytkowaną strefę w tym pomieszczeniu. Oprócz niej znajduje się tam jeszcze szafka na kosmetyki, lustro na ścianie i dobre oświetlenie. Umywalki mogą być nablatowe, wpuszczane w blat, wolnostojące oraz ścienne. Różnią się ponadto materiałem, z jakiego są wykonane, kolorem, kształtem i rozmiarem. Wymiary umywalki mają duże znaczenie dla komfortu i wygody użytkowników, muszą być jednak dopasowane do metrażu i możliwości pomieszczenia.

Standardowe wymiary umywalek

Wymiary umywalki w dużym stopniu zależą od jej kształtu. Wśród standardowych rozwiązań do wyboru są modele o szerokości 35, 40, 45, 50, 55 i 60 cm oraz głębokości od 25 do 56 cm. Musimy pamiętać, że pomiaru w przypadku głębokości dokonuje się, mierząc od przedniej krawędzi do tylnej ściany. Zatem w rzeczywistości umywalka może zajmować więcej miejsca. Niezależnie od tego, jaką umywalkę wybierzemy, potrzebujemy na nią nieco więcej wolnej przestrzeni. Jeżeli jest to umywalka nablatowa, to dodatkowo powinno się pozostawić po minimum 5 cm z każdej strony na blacie. Jest to kwestia wygody i komfortu korzystania z umywalki. Przyjmuje się, że najbardziej optymalne wymiary umywalki to 50 x 40 cm. Im jest ona głębsza, tym łatwiej zachować porządek w strefie pielęgnacji, ponieważ woda nie wydostaje się poza obszar misy. Co ważne, górna krawędź misy powinna znajdować się na wysokości ok. 80-90 cm od podłogi. Trzeba również przy montażu zaplanować odstęp 20-30 cm od sąsiadującej z nią ściany i pozostałych urządzeń sanitarnych.

Jak wybrać umywalkę do małej łazienki?

W małej łazience poszukujemy wolnego miejsca, którego często trudno jest znaleźć nawet przy bardzo dobrym zaplanowaniu przestrzeni. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się mniejsze umywalki, których szerokość to 35-45 cm. Mogą być okrągłe lub kwadratowe. Najbardziej praktyczne są umywalki nablatowe, ponieważ pozwalają połączyć funkcje dwóch elementów. Mamy nie tylko umywalkę, ale też miejsce do przechowywania, 2-3 szuflady pod umywalką. Na blacie zostawiamy miejsce na kubek ze szczoteczkami na zęby i dozownik na mydło. Można też wykonać większy blat w celu ustawienia na nim koszyków z kosmetykami i akcesoriami.

Umywalka w dużej łazience

W łazience o większym metrażu mamy zdecydowanie więcej możliwości oraz możemy sobie pozwolić na umywalkę o dużych rozmiarach. Najczęściej jest to również umywalka nablatowa, czasem wpuszczona w blat. Zdarza się, że pojawiają się umywalki wolnostojące, jednak są to modele charakterystyczne przede wszystkim dla wnętrz w stylu angielskim i retro. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest zabudowa jednej ze ścian. Wykonujemy blat na całą jej szerokość, do czego z powodzeniem wykorzystać możemy płytki ceramiczne, najlepiej w dużym formacie, unikniemy wtedy dużej ilości fug. Elegancję podkreślimy wykorzystując płytki do łazienki w kolorze marmuru, a wnętrze ocieplimy kolorem drewna. Na takim blacie znajdzie się miejsce nie tylko na umywalkę, ale również na toaletkę. Pod blatem zmieszczą się szuflady na kosmetyki, a także pralka.

Umywalka musi być na tyle duża, aby pozwalała na komfortowe i wygodne korzystanie ze strefy pielęgnacji. Zwracamy jednak uwagę nie tylko na jej szerokość, ale też głębokość. Kształt również ma znaczenie. Okrągłe zajmują więcej miejsca, niż kwadratowe i prostokątne.