Jaką pralkę wybrać?

0
230
Jaką pralkę wybrać?

Pralka to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. To dzięki niej i jej pracy można cieszyć się codziennie świeżymi i czystymi ubraniami. Wybór odpowiedniego rodzaju i modelu tego urządzenia może zagwarantować wydajną i efektywną pracę, dzięki czemu pranie nie będzie zalegało przez kilka dni w pralce. Jest to bardzo ważne szczególnie, gdy w domu pojawi się małe dziecko. Niezbędne będą także dodatkowe funkcje, które zapewnią maluchowi bezpieczeństwo. Jaką pralkę wybrać, aby spełniała wszystkie wymagania użytkowników? Na co powinni oni zwrócić uwagę podczas jej zakupu i jakich błędów nie powinni popełniać? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym poruszamy najważniejsze kwestie związane z pralkami i ich zakupem.

  1. Jakie są rodzaje pralek? Jakie mają funkcję?
  2. Czy pralko-suszarka może zastąpić tradycyjną pralkę?
  3. Chcesz zaoszczędzić? Zwróć uwagę na klasę energetyczną i zużycie wody!
  4. Jaki silnik w pralce jest najlepszy?
  5. Jaka prędkość wirowania będzie optymalna?

Pralki można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich są tradycyjne pralki wolnostojące, które można spotkać w większości mieszkań. Jedne są mniejsze, drugie większe, ale na ogół stoją na widoku. Nie są one zbyt skomplikowane w obsłudze, a dzięki producentom nie ma problemu z  dobraniem ich designu do wystroju wnętrza. Pralki wolnostojące cieszą się ogromną popularność i nic w tym dziwnego, ponieważ to one jako pierwsze pojawiły się na rynku. Chyba każdy dorosły pamięta pralkę Franię, która do dziś wzbudza sentyment mimo iż nie była doskonała.

Drugim rodzajem pralek są urządzenia do zabudowy. Jest to świetne rozwiązanie do mieszkań o mniejszym metrażu. Umieszczenie pralki w łazience w małej kawalerce jest zawsze bardzo niepraktyczne. Pojawiają się problemy z poruszaniem się i zabierają dużo miejsca. Pralki do zabudowy charakteryzuje przede wszystkim cicha praca i możliwość schowania ich w szafie. Co ważne, nie odbiegają one znacząco funkcjonalnością od pralek wolnostojących.

Wieszanie prania nie każdemu musi przychodzić łatwo. I to z różnych względów. Jedni mogą to robić, drudzy są niechętni. Uważają, że to strata czasu, który w obecnym świecie jest na wagę złota. Pralko-suszarka to urządzenie właśnie dla tych drugich. Do wyboru są systemu zintegrowane z pralką lub też mechaniczne. Pierwsze z nich działają na takiej zasadzie, że pranie na okres suszenia jest samoczynne umieszczane w suszarce, któa następnie wiruje je i osusza. W przypadku mechanicznego systemu, należy po skończonym praniu ubrania ręcznie przełożyć do suszarki.

Zwolennicy tradycyjnego prania zaczynają się coraz częściej przekonywać do nowszych technologii, które ułatwiają życie. Ręczne wieszanie przede wszystkim zabiera sporo czasu, w przypadku gdy jest to dosyć pojemne urządzenie. Ponadto idzie się przy tym zmęczyć, a czas oczekiwania na wysuszenie prania wynosi niekiedy cały dzień. Warto więc skorzystać z takiego rozwiązania i zaoszczędzić więcej czasu, który można spożytkować w inny sposób.

Klasa energetyczna oznaczona jest literą A oraz znakiem plus. W zależności od tego jak wysoka ona jest, tyle znajduje się plusów. Najlepsze pralki mają oznaczenie A++++, jednak ich cena jest bardzo wysoka. Optymalnym rozwiązaniem jest kupno modelu, który ma chociaż trzy plusy. Zużycie wody ma także bardzo istotny wpływ na oszczędność. Im pralka będzie jej mniej zużywać, tym użytkownik mniejszy będzie płacić rachunek. Zazwyczaj pralki pobierają około czterdziestu litrów wody, jednak są i takie, do których zmieści się ich aż siedemdziesiąt.

Większośc modeli pralek ma silniki z technologią opierajacą się na szczotkach. Ich praca polega na ocieraniu się ich o siebie, dzięki czemu generowany jest duży hałas. Ponadto żywotność takich silników jest znacznie mniejsza. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie pralki z silnikiem inwerterowym, który pracuje na zasadzie oddziaływania na siebie magnesów. Jakie korzyści oferuje? Przede wszystkim jest niezawodny i wytrzymały. Jest to bardzo dobre rozwiązaniem do pralek pod zabudowę, ponieważ odznacza się bardzo cichą pracą.

Prędkość wirowania podawana jest w ilości obrotów bębna na minutę. Zazwyczaj zakres ten zaczyna się od czterystu i to w zupełności wystarczy do ubranek dziecięcych. Podczas większych prań przydaje się jednak większa ilość obrotów. Warto więc wybierać takie urządzenia, których skala waha się między kilkaset obrotów na minutę lekko ponad tysiąc.

Szybkie wirowanie to także większe prawdopodobieństwo, że wyprane ubrania będą bardziej suche. Prędkość wirowania jest czynnikiem najczęściej pomijanym przez potencjalnych kupców. Zazwyczaj największą wagę przykładają oni do klasy energetycznej i pojemności bębna. Należy jednak dodać, że wirowanie ma duży wpływ na to, czy środki użyte do prania oraz brudna woda, zostaną w pełni wypłukane z odzieży.