Śladami street artu

0
600
Fot. Weronika Januś

Choć nie zawsze legalna, czasami niedoceniania to zdecydowanie istotna dziedzina sztuki współczesnej. Bo czym właściwie jest street art? To sztuka, którą tworzy się w przestrzeni publicznej – na ulicach miast. Nie ma określonych reguł czy struktur dzieła, często jest mylnie utożsamiana z wandalizmem. Jednak potrafi zachwycić, czasami skłania do refleksji. W Tychach znajdziemy przykłady tej sztuki. Jeden z nich wyjątkowy – stworzony w ramach projektu „Mazaika – śladami tyskiego street artu”.

Projekt rozpoczął się w 2018 roku. Skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz do nauczycieli. Zakładał współpracę sfer kultury i oświaty. Projekt składał się z kilku elementów: spacerów edukacyjnych śladem tyskich mozaik, stworzenia edukacyjnej gry terenowej prowadzącej tymże szlakiem, następnie ze zgodnych z tematem warsztatów plastycznych i mozaikarskich.

Na zajęciach uczestnicy ozdabiali torby zainspirowani widokami miasta ze spacerów. Następnie, wraz ze Społeczną Pracownią Mozaiki z Lublina stworzyli wyjątkową, współczesną, tyską mozaikę i jednocześnie nowy punkt szlaku. Mozaikę zatytułowaną „Miejski ptak” można zobaczyć w Muzeum Miejskim przy pl. Wolności 1. Finałowym dziełem uczestników jest mural wykonany przy wejściu do Hali Sportowej na al. Piłsudskiego 20.

Z podobną inicjatywą, wcześniej bo w 2016 roku, wyszło Miejskie Centrum Kultury, organizując cykl warsztatów plastycznych przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych, podczas którego wykonano muralu w przestrzeni MCK.

– Chcemy pokazać, że street art to sztuka oraz pobudzić kreatywność mieszkańców, a zwłaszcza młodzieży – reklamowali organizatorzy. Inny przykład tej dziedziny znajdziemy na garażach w rejonie ul. Kopernika. Pojawiły się tam interesujące graffiti w ramach niezależnej akcji „Odnawiamy osiedla przez graffiti”.

W 2019 roku odbył się kolejny spacer połączony z projektem „Rodzinny spacer szlakiem tyskiego street artu – część I”. W tym roku (4 lipca) miało miejsce następne wydarzenie  „Szlakiem tyskiego street artu – osiedle M” czyli rodzinny spacer z cyklu „W drogę szlakiem sztuki!”.

Uczestnicy spotkali się, by przyjrzeć się dziełom sztuki ukrytym na osiedlu M oraz wspomnieć te już nieistniejące, a dawniej zdobiące elewacje fasad budynków. Początkiem spaceru był tyski mural przy Hali Sportowej. Spacerowicze dowiedzieli się, gdzie w Polsce można znaleźć najciekawsze murale. Rozmawiali także o skomplikowanej sławie sztuki ulicznej oraz o tym, czym tak właściwie jest mozaika i czy artystyczna kreacja może być jednocześnie wizytówką przestrzeni. Spacer był również szansą na poznanie ciekawostek na temat wybranych obiektów oraz założeń urbanistycznych miasta.

Muzeum Miejskie zaprasza na kolejne  na pierwszą część wakacyjnych spacerów śladem sztuki w przestrzeni publicznej  11 lipca od godziny 11, zbiórka pod rzeźbą przodownicy pracy przy ul. gen. Wł. Andersa. Spacer poprowadzi poprzez osiedla A i B, zostaną zaprezentowane dzieła z zakresu rzeźby oraz malarstwa monumentalnego – począwszy od dominującego w latach 50. socrealizmu, do współczesnych tendencji artystycznych.