„Niemczyk – ostatni buntownik architektury”

0
541

27 czerwca 2020 roku w Sali koncertowej orkiestry AUKSO w Mediatece odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury” o Stanisławie Niemczyku wybitnym architekcie ważnym dla miasta Tychy, który zmarł 13 maja 2019 roku. Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka, którego producentem są Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach, pokazuje w nieszablonowy sposób twórczość projektową Stanisława Niemczyka w szerokim kontekście współczesnej architektury.

– Dzielimy się przedsmakiem filmu dokumentalnego o Stanisławie Niemczyku – wybitnym architekcie ważnym dla Miasto Tychy i przyjacielu Muzeum Miejskie w Tychach zmarłym 13 maja 2019 roku – napisano na profilu Muzeum Miejskie w Tychach.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury – film dokumentalny Marcina Zasady i Marcina Nowaka (teaser, premiera: 27 czerwca 2020)

|| Niemczyk – ostatni buntownik architektury – w oczekiwaniu na premierę filmu 🎬 ||Dzielimy się przedsmakiem filmu dokumentalnego o Stanisławie Niemczyku – wybitnym architekcie ważnym dla Miasto Tychy i przyjacielu Muzeum Miejskie w Tychach, zmarłym 13 maja 2019 roku.To pierwszy film poświęcony jego pamięci i twórczości. Był autorem nowatorskich rozwiązań, takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach (Paprocany), czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m. in. pw. Ducha Świętego w Tychach (Parafia Ducha Świętego w Tychach) – jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce, wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach (Parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach – Dziedzicach) oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach (Parafia św. Franciszka i św. Klary w Tychach).Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich (Stowarzyszenie Architektów Polskich) i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka, którego producentem są Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach, pokazuje w nieszablonowy sposób twórczość projektową Stanisława Niemczyka w szerokim kontekście współczesnej architektury.Uroczysta premiera filmu już 27 czerwca 2020 roku w Sali koncertowej orkiestry AUKSO w Tychy Mediateka (wstęp tylko za zaproszeniami). Mamy dla Was 16 sekund na zachętę 🎞️patron honorowy: Andrzej Dziuba – Prezydent Tychówpatron: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARPpatroni medialni: Dziennik Zachodni, Śląskie naszemiasto.pl, Tygodnik „Twoje Tychy”, tychy.pl, Gość Niedzielny, miesięcznik Architektura Murator, TVP3 Katowice, whiteMAD

Gepostet von Muzeum Miejskie w Tychach am Donnerstag, 18. Juni 2020

To pierwszy film poświęcony jego pamięci i twórczości. Był autorem nowatorskich rozwiązań takich jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, m.in. pw. Ducha Świętego – jednego z najwybitniejszych budynków sakralnych zrealizowanych po II wojnie światowej w Polsce wpisanego w 2020 roku do rejestru zabytków województwa śląskiego, Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach oraz powstającego wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich i medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.

Uroczysta premiera filmu już 27 czerwca 2020 roku w Sali koncertowej orkiestry AUKSO w Tychy Mediateka (wstęp tylko za zaproszeniami).

patron honorowy: Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów
patron: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP
patroni medialni: Dziennik Zachodni, Śląskie naszemiasto.pl, Tygodnik „Twoje Tychy”, tychy.pl, Gość Niedzielny, miesięcznik Architektura Murator, TVP3 Katowice, whiteMAD.

Źródło: Muzeum Miejskie