Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej wspiera Megrez

0
468
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez. Fot. WSS Megrez

Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach przebudowało instalację do dezynfekcji ścieków z tyskiego szpitala, przekształconego podczas epidemii koronawirusa w placówkę zakaźną. Umożliwiło to dezynfekcję ścieków z wszystkich oddziałów tyskiej placówki.

– Obowiązkiem każdego podmiotu wytwarzającego ścieki zakaźne jest zapewnienie ich odpowiednich parametrów poprzez dezynfekcję. W tyskim szpitalu od lat 70. istniała taka instalacja tylko i wyłącznie dla oddziału zakaźnego. Po przekształceniu placówki w szpital jednoimienny Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów poprosił naszą spółkę o przeanalizowanie systemu dezynfekcji ścieków dla całego szpitala w nowej sytuacji – mówi Zbigniew Gieleciak, prezes zarządu RCGW S.A.

W ciągu zaledwie siedmiu dni pracownicy spółki przeanalizowali możliwości, a następnie skontrolowali stan instalacji szpitalnej oraz wokół placówki. Następnie opracowali koncepcję, wybrali technologię i dokonali przebudowy instalacji tak, by dezynfekcji poddawać ścieki z całego szpitala.

– Wstępne wyliczenia wskazywały na konieczność całkowitej modernizacji trzech nitek kanalizacji, każda z takich instalacji w technologii ozonowania to koszt ok. 300 tys. złotych. Skorzystaliśmy jednak z technologii dezynfekcji podchlorynem sodu. Zaprojektowaliśmy nowy układ, zakupiliśmy dwie nowe pompy do podawania środka dezynfekującego, wykonaliśmy zbiornik, układ rurowy oraz elektryczny do zasilania instalacji. Dodatkowo zakupiliśmy 1000 l podchlorynu sodu – opisuje Zbigniew Gieleciak.

Nowatorskie podejście do projektowania sprawiło, że w tydzień wszystko było gotowe.  – Po wyczyszczeniu całej instalacji i kolektorów użyliśmy kamer, a następnie przetestowaliśmy układ. Wszystko działa jak należy i całość ścieków z tyskiego szpitala jest dezynfekowana. Całość kosztów wzięliśmy na siebie, by wesprzeć tyską placówkę – podkreśla Zbigniew Gieleciak.

Źródło: RCGW