Podatki za rok 2019 w pytaniach i odpowiedziach ekspertów

0
389

Dwa tygodnie temu w naszej redakcji zorganizowaliśmy dyżur telefoniczny, w czasie którego na pytania Czytelników w kwestii rozliczenia podatku PIT za rok 2019 odpowiadały ekspertki z Urzędu Skarbowego w Tychach. Poniżej publikujemy plon tego dyżuru.

 

– Jestem samotnym rodzicem dziecka, które pracuje. Czy mogę się rozliczyć wspólnie z dzieckiem z zachowaniem prawa do ulgi, a jeżeli tak, to do jakiej kwoty dochodu dziecka?

Może pani rozliczyć się z pracującym dzieckiem i skorzystać z ulgi, jeżeli zostaną zachowane pewne warunki. W przypadku osiągania dochodów przez dziecko małoletnie nie ma znaczenia ich wysokość. Jeżeli natomiast dziecko jest pełnoletnie i uczy się, wówczas górna granica dochodów, jakie może ono osiągnąć, wynosi 3.089 zł. Do kwoty tych dochodów wlicza się także dochód zwolniony z opodatkowania, osiągnięty przez osoby, które nie ukończyły 26. roku życia.

– Jestem przedsiębiorcą, który podarował szkole program komputerowy. Czy mogę skorzystać z odliczenia ulgi podatkowej na ten cel?

Kwotę stanowiącą równowartość przekazanej darowizny na rzecz szkoły i innych placówek, o których mowa w ustawie Prawo oświatowe, można odliczyć od dochodu. Należy jednak pamiętać, że wysokość odliczenia nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu.

– W 2019 r. zakupiłem piec ekologiczny. Czy mogę odliczyć taki wydatek od dochodu?

Od 2019 roku przysługuje ulga na cele termomodernizacji budynku mieszkalnego, zatem można odliczyć poniesienie takiego wydatku w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT-36L. Do zeznania podatkowego należy dołączyć załącznik PIT/O. Wydatek poniesiony na zakup pieca musi zostać udokumentowany fakturą VAT.

– Jestem emerytką i chciałabym przekazać 1% dla konkretnej organizacji. Jak mogę to zrobić?Może pani dokonać takiej czynności w dwojaki sposób. Pierwszą możliwością jest wypełnienie papierowego formularza PIT-OP oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego i złożenie go w Urzędzie Skarbowym, natomiast drugą możliwością jest skorzystanie z wysyłki takiego oświadczenia z wykorzystaniem strony www.podatki.gov.pl. Na tej stronie oświadczenie dostępne jest w wersji on-line.
W oświadczeniu należy podać identyfikator podatkowy NIP lub PESEL, wskazać rok, urząd skarbowy do którego adresowane jest oświadczenie, nazwisko, imię, datę urodzenia, numer KRS oraz można wskazać informację uzupełniające, takie jak cel szczegółowy, chęć wyrażenia zgody oraz podpis. Aby urząd mógł przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego, podatnik winien posiadać z ZUS-u deklarację PIT40A.

 

– Jestem właścicielem budynku mieszkalnego. Chciałbym się dowiedzieć czy przysługuje mi prawo skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, a jeżeli tak to na jakich warunkach?

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku mieszkalnego jednorodzinnego w związku z poniesieniem wydatków dotyczących realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Wysokość przysługującego odliczenia nie może przekroczyć kwoty 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć w ciągu 3 lat, a wysokość poniesionych wydatków ustala się na podstawie otrzymanych przez podatnika faktur VAT. Nie można odliczać wydatków, które zostały sfinansowane z innych źródeł (np. z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej), a odliczenia dokonuje się w zeznaniu za konkretny rok podatkowy, np. za 2019. Jeżeli kwota poniesionego wydatku nie znajduje pokrycia w dochodach danego roku, podlega odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż w ciągu lat sześciu. W sytuacji kiedy podatnik nie zrealizuje przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ciągu 3 kolejnych lat, wówczas poprzednio odliczone od dochodu kwoty ulgi podlegają doliczeniu do dochodu za rok podatkowy, w którym upłynął ten termin.
Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest fakt, że budynek, w odniesieniu do którego chciałby pan dokonać odliczenia, musi spełniać wymogi określone przez ustawę „Prawo budowalne dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych”. To oznacza, że taki budynek funkcjonuje na podstawie wcześniejszego zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowalnego i na tej podstawie jest użytkowany.

– Jestem osobą zainteresowaną prowadzeniem działalności nierejestrowanej. Jakie muszę spełnić warunki i jakie będę mieć obowiązki?

Działalność nierejestrowa może być prowadzona jeżeli podatnik nie wykonywał w ciągu ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej. Istotne znaczenia dla tego typu działalności ma granica przychodu jaką można osiągnąć nie tracąc prawa do jej prowadzenia. Granica ta wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia w danym roku podatkowym. Ponadto na podatniku spoczywać będzie obowiązek prowadzenia stosownej ewidencji dot. osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów, jeżeli będą ponoszone. Po zakończeniu roku podatkowego wystąpi także u podatnika obowiązek złożenia zeznania podatkowego PIT-36.

– Jestem osobą osiągającą dochody z najmu wspólnie z siostrą. Czy my musimy posiadać mikrorachunek i czy mogę opłacać zaliczki podatkowe za siostrę?

Mikrorachunek podatkowy jest indywidualnym rachunkiem podatkowym, który służy do wpłat podatku PIT, CIT i VAT na rzecz Urzędu Skarbowego. Każdy z podatników generuje taki mikrorachunek na stronie www.podatki.gov.pl. Jeżeli podatnicy są osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, to do wygenerowania mikrorachunku służy numer PESEL, w przeciwnym razie należy użyć numeru NIP. W odniesieniu do możliwości opłacania zaliczek na podatek za siostrę należy zauważyć, że rodzeństwo może zapłacić za siebie nawzajem, na wygenerowany mikrorachunek, każdej osoby.

– Rozliczam się po raz pierwszy. Czy mogę skorzystać z rozliczenia poprzez „Twój e-PIT”?

W przypadku pierwszego rozliczenia z wykorzystaniem usługi „Twój e-PIT” będzie możliwe skorzystanie w pełni z tej usługi w sytuacji kiedy podatnik posiada profil zaufany.
W przeciwnym razie rozliczenie elektroniczne będzie możliwe przy wykorzystaniu aplikacji e-Deklaracje, z której można skorzystać za pośrednictwem strony www.podatki.gov.pl

 

– Jestem zatrudniony na umowę o pracę. Czy to prawda, że urząd skarbowy dokona za mnie rozliczenia rocznego? Zawsze sam się rozliczałem nie mam żadnych odliczeń, jedynie przekazuję 1% na rzecz OPP.

Rozliczenie roczne za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową opiera się na usłudze Twój e-PIT. Na podstawie przesłanych przez płatników do urzędu skarbowego deklaracji PIT-11 urząd przygotuje dla Pana zeznania podatkowe. W PIT przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową podatnik będzie mieć automatycznie wskazaną OPP, której przekazał 1% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal
w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1% podatku należnego) .

Tu należy podkreślić, iż w przypadku rozliczenia zeznań podatkowych drogą elektroniczną nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania, natomiast w przypadku złożenia zeznania podatkowego w formie papierowej nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.