99 procent szans dla wszystkich

1
701

Co roku w Master Odpady i Energia przez instalacje do sortowania śmiecie przechodzi ok. 130 tys. ton śmieci. Prawie połowa odpadów, które nie zostały początkowo posegregowane, trafia na wysypisko śmieci, podczas gdy 99% odpadów segregowanych podlega dalszemu recyklingowi.

Drugie życie śmieci.

Powyższe dane jasno pokazują jak skuteczną metodą jest segregacja śmieci w pierwszym etapie, to jest w naszych domach. Posegregowane odpowiednio szkło trafia do huty, gdzie po umyciu przetapia się je na kolejne szklane pojemniki. Odpady papierowe z naszych koszy trafiają do sortowni, w której ręcznie i mechanicznie są dzielone na frakcje wykorzystywane w produkcji nowego papieru. Na taśmy sortowni trafiają również tworzywa sztuczne i metale, gdzie np. folia aluminiowa zostaje oddzielona od polietylenu, który firmy recyklingowe używają do produkcji m.in. uchwytów do narzędzi domowych, mebli ogrodowych, kwietników dekoracyjnych czy pojemników na odpady. Nowoczesne technologie pozwalają nawet wytwarzać z plastiku paliwo. Metale zaś po przetopieniu posłużą do produkcji nowych wyrobów.

Szklana butelka z plastikowym korkiem i papierową etykietą

Sporo wątpliwości dotyczy opakowań zawierających w sobie różne materiały, które powinny trafić do oddzielnych pojemników. Jeżeli szklana butelka ma etykietę papierową, a w dodatku plastikowy korek, to wciąż powinna trafić do pojemnika na szkło. Szklane opakowania są o tyle niewdzięczne w segregacji, że jeżeli trafią do innego pojemnika niż powinny, w razie roztrzaskania w znaczący sposób utrudniają segregacje, czasem uniemożliwiając recykling pozostałych tworzyw. – Jest to bardzo ważne, abyśmy sumiennie segregowali nasze odpady – mówi Sławomir Sobociński dyrektor handlu i logistyki Master. – Nie tylko szkło, ale również tworzywa sztuczne i metal, papier, odpady bio czy odpady pozostałe po segregacji. Niezwracanie uwagi na oznaczenia pojemników i wyrzucenie zwykłych czy mokrych śmieci do pojemnika na odpady segregowane może zanieczyścić całą ich zawartość. Papierowa naklejka na szklanej butelce to nie problem, ale szklana butelka w nieodpowiednim pojemniku może uniemożliwić nam dalszą segregację zbioru odpadów, które zamiast do firmy recyklingowej trafią na wysypisko, a tam zaczyna już po prostu brakować miejsca – dodaje.

Niechlubne odpady zmieszane

Niestety wciąż jest to największa grupa odpadów, które trafiają do tyskiej sortowni. W 2019 r. trafiło tam 63,3 tys. ton odpadów zmieszanych, podczas gdy selektywnych (papier, tworzywa i metale, szkło) uzbierało się zaledwie 10 tys. ton – Posiadamy technologię, która pozwala pozyskać z odpadu zmieszanego część surowców nadających się do dalszego recyklingu. Ktoś może powiedzieć, że w takim razie powinniśmy rozwiać tę technologię i cała segregacja powinna odbywać się u nas na sortowni. To pogląd bardzo ograniczony w swojej przenikliwości. Zanieczyszczenie tworzywa uniemożliwia nam jego dalszy recykling. Wrzucenie resztek jedzenia, popiołu, odpadów higienicznych do jednego przysłowiowego worka ze szkłem czy plastikiem mocno ogranicza szanse nas wszystkich na czystsze środowisko. Z odpadów segregowanych pozyskujemy 99% procent surowców nadających się do recyklingu. Zaledwie 1% trafia na wysypisko! Te dane napawają optymizmem, ale dopóki każdy z nas nie weźmie odpowiedzialność za swoje odpady i sumiennie nie zacznie ich segregować, wciąż będzie płynął wartki strumień zmarnowanych szans wprost na wysypisko – skomentował Sławomir Sobociński.

 

1 KOMENTARZ

  1. Wysypiska z zasady są nielegalne. Niewykorzystane odpady są składowane na skladowiskach. Co z faktem, że do podniesienia poziomów odzyskow konieczna jest efektywna gospodarka BIO skoro w Tychach dla domków nadal nie ma pojemników na BIO ? Zbieranie BIO w workach powoduje, że do Mastera dojeżdża już właściwie tylko ocet, a nie materiał który ma zostać poddany fermentacji. O aspektach hodowania kiszonki w worku pod domem nie wspomnę. Co z pojemnikami pod blokami do selektywnej zbiórki, które są notorycznie przepełnione ? Dziwicie się potem że 'Kowalski’ wrzuca posortowane odpady do pojemnika na odpady resztkowe skoro tylko w tym pozostało miejsce ?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.