Biznes na Śląsku: co wybrać, szkolenia otwarte czy zamknięte?

0
104
Silesia Business Park

Prowadzenie działalności w Tychach, jak i na całym Śląsku wymaga coraz więcej uwagi i starań w związku z tradycyjnie dużą konkurencją w naszym regionie. Inwestujesz w ludzi i zastanawiasz się do wybrać? Szkolenia otwarte, a może zamknięte? Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku mają się rozwijać kompetencje oraz wiedza pracowników i jaka jest Twoja polityka w zakresie podnoszenia ich kwalifikacji. Sprawdź nasze wskazówki.

Szkolenia zamknięte czy otwarte: od czego uzależnić wybór?

Kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze formuły szkoleń, to:

Potrzeby szkoleniowe organizacji.

Warto określić, w jakich sferach potrzebne jest poszerzenie wiedzy. Jeśli są to ogólne tematy branżowe, lepiej sprawdzą się szkolenia otwarte. Jeżeli zaś chodzi o doskonalenie konkretnych umiejętności powiązanych z wewnętrznymi procedurami w organizacji – lepiej spisze się model zamknięty. Pamiętaj, że przy szkoleniach otwartych jedyne, co możesz wybrać, to zakres tematyczny. Nie masz jednak wpływu na to, jakie konkretnie informacje zostaną przekazane.

Wysokość budżetu szkoleniowego.

Szkolenia otwarte wiążą się zazwyczaj ze znacznie niższymi kosztami niż te „szyte na miarę”, czyli zamknięte. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to reguła. Z drugiej strony zamknięte szkolenie oznacza najczęściej mniejszą grupę i duży wpływ firmy na stronę merytoryczną zajęć. Informacje ile kosztują szkolenia otwarte znajdziesz między innymi na stronie https://eventis.pl/szkolenia.

Wymagania organizacyjne.

Jeżeli chcesz, aby szkolenie odbyło się w określonym miejscu i czasie – musi mieć charakter zamknięty. Szkolenia otwarte odbywają się w z góry wyznaczonym terminie oraz konkretnej lokalizacji. Dlatego często zdarza się, że na zajęcia z cenionym ekspertem uczestnicy dojeżdżają z całej Polski. Może to być stratą czasu. Z drugiej strony za organizację szkolenia zamkniętego pod kątem logistycznym bardzo często odpowiada zleceniodawca – to zatem również inwestycja czasu i zasobów. Prowadząc działalność w Tychach jesteś jednak w dobrej sytuacji, wiele szkoleń otwartych odbywa się w Katowicach (zobacz: https://eventis.pl/szkolenia/katowice) czy też nieodległym Krakowie.

Liczba pracowników, którym potrzebne jest szkolenie.

Organizowanie zamkniętego szkolenia dla 1-2 pracowników może się mijać z celem – zwłaszcza, jeśli ma ono dotyczyć ogólnej tematyki, której dotykają też eventy otwarte. Za to jeśli do przeszkolenia jest kilkanaście czy kilkadziesiąt osób, inwestycja w szyte na miarę zajęcia może być korzystniejsza.

Czy trzeba wybierać między szkoleniami otwartymi a zamkniętymi?

Nie trzeba między nimi wybierać. Warto oba typy szkoleń uwzględnić w polityce rozwoju zasobów ludzkich i umiejętnie „żonglować” oboma formułami tak, aby realizować z góry zamierzone cele „dydaktyczne” oraz biznesowe. Obydwie formy szkoleń mogą przynieść dobre rezultaty, a w naszym zasięgu pozostaje również szereg innych działań: szkolenia e-learningowe oraz blended learning, trening i szkolenie na stanowisku pracy, coaching i konsulting wewnętrzny.