Ekwiwalent za urlop – kiedy i na jakich zasadach należą Ci się pieniądze za niewykorzystany urlop?

0
161
Ekwiwalent za urlop - jak go określić

Często zdarza się, że pracownik, odchodząc z pracy ma jeszcze niewykorzystane dni urlopowe przysługujące mu według Kodeksu pracy. Co powinien zrobić? Czy przed ustaniem stosunku pracy należy wybrać cały urlop? A może pracownik otrzyma w takiej sytuacji ekwiwalent? Kiedy i na jakich zasadach należą ci się pieniądze za niewykorzystany urlop?

Kiedy należą się pieniądze za niewykorzystany urlop?

Jeśli zamierzasz zmienić pracę lub na przykład nie otrzymasz od pracodawcy nowej umowy, z którą twoje zatrudnienie zostałoby przedłużone, nie możesz specjalnie zbierać dni urlopowych i z nich nie skorzystać tylko po to, by później domagać się wypłaty pieniędzy za niewykorzystany urlop. Ekwiwalent za urlop należy się wyłącznie pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy nie zdąży wybrać wszystkich zaległych dni urlopowych. W zasadzie dział kadr i płac powinien pilnować terminów w taki sposób, by uniknąć tego typu płatności. Sytuacje są jednak różne. Pracownik może np. przebywać na zwolnieniu lekarskim lub mieć za dużo urlopu, by zdążyć go wykorzystać. By uniknąć tego typu sytuacji ważne by całą ewidencję czasu pracy prowadzić w specjalnie przygotowanych do tego systemach. Łatwo wyliczyć ekwiwalent za urlop z inewi.pl – firmą posiadającą wiele przydatnych rozwiązań z zakresu ewidencji czasu pracy i rejestracji czasu pracy pracowników.

W jaki sposób obliczyć wartość ekwiwalentu za urlop?

Ekwiwalent za urlop – jak określić jego wysokość? Najszybszą i najwygodniejszą metodą na wyliczenie wysokości ekwiwalentu przysługującemu pracownikowi za niewykorzystany urlop będzie eksport danych z systemów do prowadzenia ewidencji czasu pracy zatrudnionych. W tego typu systemach gromadzone i przetwarzane są dane związane z czasem wykonywanej pracy, nieobecnością pracownika oraz wymiarem dni urlopowych.

Ekwiwalent za urlop możemy wyliczyć również w tradycyjny sposób, korzystając z dostępnych opracowań i ustalonego wzoru. Najważniejsze w tym przypadku będzie wyliczenie wysokości wynagrodzenia za jeden dzień pracy. Potrzebujemy do tego również wyliczenie tak zwanego współczynnika ekwiwalentu. Zostaje on ustalany na dany rok kalendarzowy. W jaki sposób możemy to zrobić?

Tradycyjna metoda obliczania wysokości ekwiwalentu za urlop

Od łącznej liczby dni w roku odejmujemy wszystkie dni, na które przypadają niedziele oraz święta wraz z dniami ustawowo wolnymi od pracy, np. Nowy Rok, Święto Pracy, Święto Trzech Króli, które są wynikiem tygodnia pracy liczącego pięć dni roboczych. Otrzymany wynik musimy podzielić przez 12, czyli liczbę miesięcy. Ważna uwaga – inaczej będzie wyglądał współczynnik dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy a zatrudnionych na pełen etat. Trzeba pamiętać, by odpowiednio obniżyć wartość współczynnika do jego czasu pracy. Jak prezentują się liczby?

Pracownik na pełnym etacie w 2020 r – współczynnik urlopowy będzie wyglądał następująco: 21,08. Wyliczony będzie ze wzoru – 366 dni – 113 (52 niedziele + 52 soboty + 9 dni świątecznych) : 12. Kwotę miesięcznego wynagrodzenia dzielimy przez otrzymany współczynnik, co w rezultacie da nam wynagrodzenie pracownika za jeden dzień. To z kolei posłuży do ustalenia ekwiwalentu zgodnie z liczbą niewykorzystanych dni urlopu.