Soczewki kontaktowe – poznaj ich działanie, rodzaje i użytkowanie

0
555
Soczewki kontaktowe

Dla początkujących użytkowników soczewek kontaktowych ważne jest, aby dokładnie poznać ich działanie, rodzaje oraz sposób użytkowania. W ten sposób łatwiej podejść do kwestii wyboru szkieł oraz oswoić się z nimi. Dowiedz się, na czym polega działanie soczewek kontaktowych i jakie są ich rodzaje. Poznaj też żelazne zasady higienicznego i bezpiecznego korzystania z soczewek.

Jak działają soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe stały się o wiele bardziej atrakcyjną alternatywą dla okularów. Specjalna krzywizna soczewek, ich tworzywo i kształt decydują o ich funkcjach. W zależności od rodzaju soczewek zakres ich działania można określić następująco:

  • korygują wady wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, prezbiopię, astygmatyzm);
  • zwiększają pole widzenia w stosunku do szkieł okularów;
  • pozwalają zmienić wizerunek – poprzez zastąpienie okularów lub zmianę koloru tęczówki;
  • w efekcie powyższego, ich noszenie często pozytywnie oddziałuje na samoocenę i poczucie komfortu.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dostępne są w bardzo wielu rodzajach. Dzieli się je ze względu na ich działanie korekcyjne, funkcje, miękkość, a także tryb noszenia. Oto najważniejsze rodzaje soczewek kontaktowych dostępne współcześnie na rynku.

Soczewki kontaktowe korekcyjne

Podstawową funkcją szkieł kontaktowych jest korekcja wzroku. Wady wzroku, z jakimi pacjenci zgłaszają się po soczewki, są różnorodne. Dostosowane są do nich różne rodzaje soczewek.

Soczewki toryczne stosowane są w leczeniu astygmatyzmu. Korygują one siłę załamywania promieni słonecznych na rogówce, zwiększając ostrość widzenia.

Jednoogniskowe soczewki sferyczne stosuje się u dalekowidzów i krótkowidzów. Natomiast osoby po 40 roku życia i starsi pacjenci często korzystają z soczewek progresywnych. Te wieloogniskowe szkła korygują nieprawidłową akomodację oka i starczowzroczność. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mogą zastępować dwie pary okularów: do bliży i do dali.

Soczewki lecznicze

Lekarz może zalecić stosowanie soczewek kontaktowych nie tylko ze względu na wadę wzroku. Soczewki lecznicze znajdują zastosowanie u osób, które doznały urazu rogówki i potrzebują specjalnej ochrony oka. Z tego rozwiązania mogą też korzystać najmłodsi pacjenci.

Miękkie i twarde soczewki kontaktowe

Choć twarde szkła kontaktowe wciąż są dostępne na rynku, coraz częściej wypierane są przez nowoczesne soczewki miękkie. Te ostatnie to szkła hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Cechuje je wysoki stopień uwodnienia i tlenoprzepuszczalności.

Zwłaszcza soczewki silikonowo-hydrożelowe są idealne dla początkujących użytkowników szkieł kontaktowych. Są one wyjątkowo delikatne i najmniej wyczuwalne pod powieką. Ponadto są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdyż maksymalnie chronią oko przed wyschnięciem.

Szkła kontaktowe jednorazowe i wielokrotnego użytku

To, czy wybierzesz soczewki jednodniowe czy szkła wielokrotnego użytku, zależy tylko od Twoich preferencji i utrzymywania higieny. Soczewki jednodniowe nie wymagają codziennej dezynfekcji, tak jak soczewki miesięczne lub soczewki dwutygodniowe.

Warto jednak wspomnieć, że szkła jednorazowe są również bardzo miękkie i delikatne, dlatego zaleca się je osobom, które dopiero zaczynają przyzwyczajać się do szkieł kontaktowych.

Dzienne i całodobowe soczewki kontaktowe

Obecne na rynku produkty można podzielić również ze względu na tryb noszenia soczewek. Należy pamiętać, aby zawsze zdejmować je po terminie określonym przez producenta.

Jeśli codzienne zdejmowanie soczewek na noc nie utrudnia Twojego funkcjonowania, możesz korzystać z soczewek dziennych. Soczewki całodobowe zaleca się osobom, które często nocują poza domem lub prowadzą nieregularny tryb życia.

Kolorowe soczewki kontaktowe

Jeśli chcesz skorygować swoją aniridię (brak tęczówki) lub heterochromię (różnobarwność tęczówek), wybierz kolorowe szkła kontaktowe. Są one bezpieczne zarówno dla oczu z wadami wzroku, jak i dla zdrowych oczu (zerówki).

Soczewki kolorowe w wersji korekcyjnej poprawiają widzenie, a także zmieniają wizerunek. Mogą zmieniać kolor tęczówki, powiększać ją, pogłębiać obecny kolor, dodawać oku refleksów lub odmładzać je ciemniejszą obwódką. Są też stosowane w charakteryzacji i zabawach cosplayowych, gdyż umożliwiają nawet ekstremalną zmianę wizerunku. To dobry wybór na karnawał i Halloween.

Higiena i użytkowanie soczewek

Higiena użytkowania soczewek polega na nieprzekraczaniu zalecanego czasu ich noszenia i ich regularnej dezynfekcji. Niewłaściwe stosowanie wytycznych może prowadzić do poważnych infekcji oka. Początkowo soczewki mogą wywoływać lekki dyskomfort w oku, lecz z biegiem czasu przestają być wyczuwalne.

Zakładanie i zdejmowanie szkieł kontaktowych

Lekarz specjalista lub optometrysta pokazuje pacjentom, jak zakładać soczewki kontaktowe. Pomaga też pacjentom pierwszy raz je założyć i zdjąć. Z punktu widzenia higieny konieczne jest, aby nie przekraczać zalecanego przez producenta czasu noszenia szkieł. Soczewki całodobowe można nosić przez 24 godziny, ale inne szkła zdejmujemy co wieczór.

Dezynfekcja, przechowywanie i ochrona soczewek

Niezwykle ważne jest, aby po każdym zdjęciu soczewki wielokrotnego użytku użyć specjalny płyn do soczewek w celu zdezynfekowania. Zdjęte z oczu soczewki przechowuje się w specjalnych pojemniczkach, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi i wyschnięciem. Zarysowane soczewki nie nadają się do użycia.

Stosuj odpowiednie soczewki kontaktowe i dbaj o nie, by działały jak najdłużej

Przed zakupem soczewek kontaktowych warto poznać ich rodzaje, działanie i sposób użytkowania. Koniecznie należy też zaznajomić się ze sposobem ich pielęgnacji. Efektywne działanie szkieł kontaktowych zapewnia zarówno ich odpowiedni dobór do wady wzroku, jak i właściwe korzystanie z nich. Znajomość rodzajów szkieł pozwoli Ci też wybrać takie, które będą dla Ciebie najwygodniejsze.

Salony Optyczne Online sp.z o.o.
Kontaktowe.pl – soczewki kontaktowe
Jaworowa 9
55-003 Nadolice Wielkie
Tel.: 76 870 32 20
WWW: https://www.kontaktowe.pl/