W Gemini Park Tychy postawili gigantyczną makietę kolejową

0
3563

W Gemini Parku można obejrzeć mającą ponad 400 m kw. interaktywną wystawę „Kolejkoland” pokazującą 100 lat podróży pociągiem. Wśród  ekspozycji znaleźć można m.in. jedną z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie. Wystawa potrwa do wiosny.

Parowozy i urokliwe stacje, pociągi spalinowe i nowoczesne dworce, a do tego pociągi towarowe – wszystko w skali 1:87. Ekspozycja „Kolejkoland” na Śląsku prezentowana jest po raz pierwszy. Wielka makieta odwzorowuje górzysty krajobraz, w którym poruszają się pociągi oraz cały świat, który je otacza. Można zobaczyć m.in. dworce i ludzi czekających na pociąg, domy, mieszkańców miast, drogi z samochodami, tunele, a także takie detale jak np. wiejską zagrodę ze zwierzętami, człowieka wspinającego się po górach czy pracujących kolejarzy.

Makieta symuluje także dzień i noc, odtwarzając światłem różne pory dnia, dzięki czemu można oglądać rozświetlone wagony czy dworce kolejowe. Nie brakuje także charakterystycznych odgłosów nadjeżdżających pociągów. Dużej makiecie towarzyszą także dwie mniejsze, również w skali 1:87. Wybrane strefy największej makiety są interaktywne. Pod czujnym okiem instruktora, można spróbować samemu nauczyć się sterować zdalnie pociągiem.

– Konstrukcja robi ogromne wrażenie, nie tylko ze względu na skalę, a ma ponad 400 m kw. Przede wszystkim wrażenie robi to, że składa się z wielu ruchomych elementów. Cały czas kursują pociągi, słyszymy jak nadjeżdżają, a do tego widzimy życie w otaczających tory miastach. Poza tym, to jedna z najpiękniejszych makiet kolejowych w Europie i jedna z nielicznych, która odwzorowuje górski krajobraz – mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

Ekspozycja powstawała aż 10 lat! – Cała makieta to rękodzieło. Jej twórcy włożyli w nią tysiące godzin mozolnej pracy z lupą w ręku. Tyle czasu potrzeba było, aby milimetr po milimetrze odtworzyć krajobraz m.in. z górami, tunelami, wodospadami, lasami, wiaduktami czy szwajcarską architekturą górską z przełomu XIX i XX wieku – dodaje Zawodzińska.

Źródło: Gemini Park Tychy