Wybierz to, co dla Ciebie wygodne – inteligentny dom. Jak się do tego zabrać?

0
287

Inteligentny dom to idea obca wielu osobom, ponieważ kojarzy się z mało znanymi technologiami i kosmicznymi cenami zakupu oraz instalacji takiego systemu. Jednak obecnie rynek pozwala na wypróbowanie możliwości inteligentnego domu w umiarkowanej cenie, a to dzięki produktom firmy Zamel. Przedsiębiorstwo to jest polskim dostawcą opartych o otwarty system SUPLA produktów pozwalających na stworzenie niewielkim wysiłkiem własnego inteligentnego domu.

Jak zacząć przygodę z inteligentnym domem?

Najprostszym sposobem na poznanie możliwości inteligentnego domu we własnym lokalu jest rozpoczęcie od prostych, ale dających się zdalnie i automatycznie sterować urządzeń. Doskonałym przykładem będą tutaj różnego rodzaju włączniki pozwalające na włączanie i wyłączanie domowych sprzętów. Najprościej tego dokonać za pomocą sterowanych gniazd elektrycznych lub przedłużaczy z włącznikiem Wi-Fi, do których podłącza się te domowe urządzenia, których pracą chce się sterować oraz integrującego je wszystkie układu sterującego, który może być sprzętowy lub programowy. Dobrym przykładem programowego systemu sterującego jest SUPLA, która steruje urządzeniami za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi.

Wygoda korzystania z inteligentnego domu

Wspomnianymi wcześniej gniazdami elektrycznymi steruje zdalnie oparty na chmurze internetowej system SUPLA. Po stworzeniu konta i zalogowaniu się do niego można dodawać kolejne urządzenia, stworzyć harmonogram ich pracy lub sterować każdym z nich z poziomu aplikacji mobilnej na telefon. Dzięki temu, że dostęp do sterowania realizowany jest zdalnie, można nim kierować nie tylko z domu, ale też z każdego innego miejsca z dostępem do internetu.

Wielką zaletą systemu domu inteligentnego jest wygoda użytkowania. Po wyjściu można zdalnie sprawdzić, czy nie pozostało włączone żelazko albo choinka i w razie konieczności, zdalnie je wyłączyć. Równie łatwo nadzoruje się i steruje pracą systemu ogrzewającego dom. W ciągu naszej nieobecności w pomieszczeniach można zmniejszyć temperaturę, a przed planowanym powrotem zdalnie włączyć ogrzewanie, by oczekiwało już na nas nagrzane i z bojlerem pełnym ciepłej wody. Zdalnie można włączać i wyłączać także oświetlenie – zarówno we wnętrzu budynku, jak i na zewnątrz. Podobnie steruje się wentylacją, ponieważ do systemu można dodać czujniki pozwalające na monitorowanie temperatury i wilgotności w domu, dzięki czemu pod kontrolą pozostaje utrzymanie dobrego mikroklimatu we wnętrzach. To jednak jeszcze nie koniec możliwości, jakie daje SUPLA. Za jej pomocą można zdalnie otworzyć furtkę kurierowi z przesyłką lub drzwi spodziewanym gościom, kiedy jesteśmy poza domem. Inną korzyścią jest automatyczne sterowanie roletami w oknach. Przydatny jest tu oferowany przez SUPLĘ harmonogram, dzięki któremu istnieje możliwość zaprogramowania otwierania i zamykania rolet, skutecznie zapominając o konieczności przejmowania się codziennym ich nadzorowaniem. Więcej informacji można uzyskać w artykule pt.: „Komfortowa automatyka w Twoim domu – zadbaj o swój inteligentny dom już dziś„.

Zamel – pierwszy krok do budowy inteligentnego domu

Produkty współpracujące z SUPLĄ wytwarza polska firma Zamel, która w swojej ofercie ma szeroki wybór artykułów pozwalających na stworzenie własnego wygodnego budynku. Są to zestawy sterowania bezprzewodowego i czujniki oraz odbiorniki dające możliwość sterowania pracą różnych domowych urządzeń. Ponadto w ofercie można znaleźć oświetlenie, systemy ogrzewania elektrycznego, dzwonki i domofony oraz przydatne na etapie budowy czy remontu budynku okablowanie, za pomocą którego doprowadzić można będzie zasilanie i sterowanie do wszystkich urządzeń.

Więcej informacji na temat możliwości systemu SUPLA i powiązanych z nim urządzeń znaleźć można na stronie Zamel.com.