Wózek widłowy elektryczny, czyli funkcjonalność przede wszystkim

0
154

Wybierając wózek widłowy, należy zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry. Liczy się moc, maksymalna wysokość podnoszenia i siła udźwigu, a także pozostałe funkcje. Jednym z ważniejszych kryteriów jest rodzaj jednostki napędowej. Coraz popularniejsze stają się elektryczne wózki widłowe.

Wózki widłowe elektryczne – takie same możliwości jak wózki spalinowe?

Pod względem rodzaju jednostki napędowej wyróżnić można trzy rodzaje wózków widłowych. Pierwsze wyposażone są w silniki spalinowe wysokoprężne. Drugie napędzane są na benzynę (silniki niskoprężne). Trzecim rodzajem są nowoczesne silniki elektryczne. Do powyższej typologii zaliczyć można także pojazdy zasilane LPG, jednak stanowią one rzadkość.

Wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę internetową profesjonalnego producenta wózków widłowych, aby przekonać się, że zarówno wózki z silnikami spalinowymi, jak i elektrycznymi mają podobne możliwości. W zależności od zapotrzebowania przedsiębiorca może zdecydować się na zakup wózka o maksymalnym unoszeniu na poziomie nawet kilkunastu metrów. Obydwa rodzaje pojazdów są w stanie jednorazowo podnieść i przemieścić towar paletowy o wadze aż do ośmiu ton. Tyle mniej więcej ważą cztery – pięć samochodów osobowych. Przekonanie o tym, że wózek widłowy elektryczny ma mniejszą moc od spalinowego, jest więc nieprawdziwe.

Prezentując możliwości obydwu rodzajów pojazdów, nie można zapominać o źródle mocy. Wózki elektryczne wyposażone są w ładowalne akumulatory. Średnio co osiem godzin należy wymienić zużyty akumulator na nowy. Czynność ta zajmuje niewiele czasu, jednak trzeba pamiętać o konsekwentnym, bieżącym ładowaniu wyczerpanych baterii. W przypadku wózków spalinowych długość pracy jest faktycznie dużo dłuższa – w zależności od stopnia pracy pojazdy na jednym baku są w stanie pracować wiele dni.

Magazyny-chłodnie i nie tylko, czyli dlaczego warto zdecydować się na elektryczny wózek widłowy

Najważniejszą zaletą wózków elektrycznych jest brak emitowania jakichkolwiek spalin. Nie chodzi wyłącznie o dbanie o środowisko, choć to również ważna sprawa. Przede wszystkim jednak spaliny wykazują negatywne działanie zarówno dla zdrowia człowieka, jak i stanu produktów żywnościowych. Mogą prowadzić do toksyfikacji żywności lub przyspieszać procesy starzenia (zwłaszcza owoców). Zgodnie z prawem w magazynach-chłodniach nie należy posługiwać się wózkami spalinowymi z przyczyn związanych z bezpieczeństwem.