Ci, którzy odeszli

    1
    923

    Dziś (1.11) udaliśmy się na groby bliskich, aby uczcić ich pamięć. Na przestrzeni roku pożegnaliśmy 1254 tyszan. Wśród nich znalazły się osoby związane z życiem miasta. Poniżej przypominamy ich sylwetki.

    Listopad 2018

    Klemens Ścierski współtwórca specjalnej strefy ekonomicznej w Tychach oraz polityki energetycznej Polski, były minister przemysłu i handlu, poseł, senator i wieloletni dyrektor elektrowni Łaziska, laureat nagrody „Prometeusz” OIPH dla wybitnych postaci regionu.

    Maj 2019

    Rozstał się z nami Stanisław Niemczyk jeden z najwybitniejszych polskich architektów. Twórca wielu tyskich obiektów usługowych, mieszkalnych i sakralnych. W jego kościołach każdy szczegół musiał być przemyślany. Nazywano go często polskim Gaudim. – To był wizjoner, mistyk patrzący daleko poza to, co dostrzegają zwykli śmiertelnicy. Był człowiekiem wielkiej wiary – wspominał Wawrzyniec Jaworski. Stanisława Niemczyka pożegnano w Czechowicach-Dziecicach, w kościele jego własnego projektu. Również żegnaliśmy się z Krzysztofem Raskiem wieloletnim pomocnikiem tyskiego GKS. Był również podporą drugiej linii zespołu, który w 1976 r. zdobył tytuł wicemistrza Polski. Spośród 10 goli tego pomocnika, wiele wpadło do siatki Legii Warszawa – miał na nich patent. W tym miesiącu ponadto odbyły się uroczystości pogrzebowe Edwarda Buli szefa Związku Górnośląskiego Koła Tychy.

    Czerwiec 2019

    Pożegnaliśmy Grzegorza Jędrysika byłego radnego oraz wiceprezydenta ds. gospodarki przestrzennej; Kazimierza Krawczyka długoletniego działacza samorządowego Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard”; Romana Domańskiego działacza sportowego oraz przedsiębiorcę.

    Lipiec 2019

    Był to miesiąc, w którym odeszło 3 byłych dyrektorów tyskich szkół. Andrzej Balcarczyk związany z I LO w latach 1974-1990, wielokrotnie nagradzany za swoja pracę dydaktyczną, wychowawczą i społeczną. Został pochowany na cmentarzu przy kościele pw. św. Marii Magdaleny. – Żegnamy wielkiego pedagoga, wybitnego nauczyciela, niezwykle oddanego swojej pracy – mówiła podczas uroczystości pogrzebowych Joanna Wojtynek obecna dyrektor „Kruczka”. Do tego liceum uczęszczała była wiceprezydent Tychów Anna Kolny, która również dała się poznać jako dyrektor II LO. – Hanka dobrze się czuła w roli organizatora. Wykorzystywała ten talent w latach szkolnych, ale też jako wiceprezydent, kanclerz tyskiej uczelni WSZiNS czy szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku – wspominała na naszych łamach Maria Lipok-Bierwiaczonek. Odszedł również długoletni dyrektor Zespołu Szkół nr 4 (była szkoła Zeg-owska) Czesław Dziubek, który w 1990 r. otrzymał trudne zadanie przeprofilowania szkoły.
    „Transformacji dokonaliśmy własnymi siłami, wszystkie pochodziły z Komitetu Rodzicielskiego i darczyńców” – czytamy w kronice ZEG-owskiej słowa dyrektora szkoły, która jako pierwsza w Tychach uzyskała podłączenie do Internetu.

    Sierpień 2019

    Łucja Staniczek wybitna regionalistka, nauczycielka wiceprezes Związku Górnośląskiego i prezes Bractwa Oświatowego tej organizacji. Urodziła się w Tychach i z naszym miastem była związana przez całe życie. Mocno zaangażowana w edukację regionalną. Wśród podejmowanych przez nią licznych działań były m.in.: Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku, Śląski Turniej Debat Oksfordzkich czy Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy. Została uhonorowana Nagrodą im. W. Korfantego. Związana z działalnością Muzeum Miejskiego od początku działalności instytucji. Członek Rady Muzealnej, prelegentka Tyskich Sympozjów Historycznych, współorganizator licznych gier miejskich i zabaw szkolnych. – Zapamiętamy ja jako zawsze gotową do pomocy – wspominał zespół MM w Tychach. Dziś (29.10) w Muzeum Miejskim o 18 odbędzie się spotkanie z cyklu „Mozaika Górnośląska” poświęcone Łucji Staniczek.

    Październik 2019

    Pożegnaliśmy Janusza Mierzwę znanego w Tychach lekarza. Zaczynał jako medyk w Szpitalu Miejskim w Tychach. Jako jeden z pierwszych otworzył w Tychach niepubliczne centrum medyczne, które szybko zyskało grono zadowolonych pacjentów. Jako dyrektor ośrodka osobiście dobierał personel medyczny, co przełożyło się na wysoki poziom świadczeń. Zostanie zapamiętany jako wyjątkowy lekarz, który zawsze tłumaczył swoim pacjentom zawiłości sytuacji w jakiej się znaleźli.

    1 KOMENTARZ

    Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.