Na snowboardzie, deskorolce i wake’u

0
266

Choć sezon dawno już się skończył, Ola Ochnio właśnie teraz rozpoczęła letnie przygotowania do kolejnego sezonu. A co specjaliści snowboardu robią latem? Zajęć nie brakuje – przygotowania siłowe, akrobatyczne, treningi na mountainboardzie (deska snowboardowa z kółkami) i tzw. wake’u czyli na desce na wodzie.

Snowboard to dyscyplina, w której treningi trwają w zasadzie cały rok, bo kiedy kończy się sezon zimowy, po krótkiej przerwie rozpoczynają się letnie przygotowania, a kiedy te się kończą – w październiku zaczynają się treningi poprzedzające sezon snowboardowy.

Specjalizująca się w snowboardowych konkurencjach big air (ewolucje w powietrzu po wyskoku z hopy) i slopestyle (ewolucje podczas zjazdu po przeszkodach) zawodniczka AZS AWF Katowice zdobyła w dwóch ostatnich sezonach trzy medale Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (mistrzostwa Polski). W ubiegłym roku, w Ustrzykach Dolnych wywalczyła złoty medal w slopestyle i brąz w big air, a w minionym sezonie stanęła na najwyższym podium w big air. Aby jednak dostać się do ścisłego grona olimpijczyków, trzeba zająć czołowe lokaty w zawodach Pucharu Polski, które są eliminacją do MP. W 2019 roku tyszanka wywalczyła brąz oraz czwarte miejsce i te wyniki pozwoliły jej awansować do finału OOM, gdzie sięgnęła po wspomniane złoto w big air (kat. junior B – roczniki 2005-2003). Ponadto minionej zimy wzięła udział m.in. w zawodach Burton Junior Jam, gdzie zajęła drugie miejsce w rywalizacji dziewcząt do 18. roku życia oraz w imprezie o nazwie Splash 2019 (przejazd na desce snowboardowej przez basen z wodą).

– Solidnie przygotowuję się do każdego sezonu – mówi Ola. – Trenuję na kilku obiektach. Przede wszystkim w Alpino AWF Katowice, pod okiem trenera Piotra Świercza. Spotykamy się dwa razy w tygodniu na zajęciach z akrobatyki, ćwiczeniach ogólnorozwojowych, ćwiczeniach na równowagę i siłowe. Mam też treningi we Freestyle Parku w Chorzowie, gdzie zajęcia prowadzą Michał Starzyński, Kasia Wilusz i Patryk Międzybrodzki. Tutaj do ćwiczeń ogólnorozwojowych dochodzą akrobatyka, ewolucje, np. obroty 180, 360, frontflip, backflip, łapanie tzw. grabów (indy, nose, tail), a także trampoliny, zjazdy z ramp… Dodatkowo mam jazdę na deskorolce lub samodzielny trening, a od maja basen. W sierpniu wyjeżdżam na obóz sportowy na wake’a w Januszkowicach Rueda Wake Park, a w listopadzie uczestniczę w zgrupowaniu, podczas którego zajęcia odbywają się na snowparku na lodowcu Stubai w Austrii. Zima to wyjątkowo intensywny czas startów i bardziej specjalistycznych treningów. Weekendy najczęściej spędzam w górach wraz z rodzicami – na snowparkach w Rzykach Czarny Groń oraz w Białce Tatrzańskiej, gdzie pracuję z trenerem Adamem Boguckim. Treningi na śniegu obejmują m.in. skoki na hopach (wielkość 4 m, 6 m i 8 m), przejazdy przez przeszkody – boxy o rożnych kształtach, raile (metalowe rury), pulljam, wall. Po wiosennej przerwie zaczęłam już kolejne przygotowania – treningi siłowe i akrobatyczne.

Od przyszłego sezonu Ola startować będzie w najstarszym, ostatnim roczniku juniorskim. Zresztą najbliższe miesiące będą dla niej ważne, bo w tym roku ukończyła gimnazjum i wybiera się do liceum. Zapewne teraz trudniej będzie pogodzić naukę z wyczynowym sportem, jednak Ola ma bardzo dobre stopnie i nie zamierza z niczego rezygnować zwłaszcza, że bardzo wspierają ją rodzice, którzy sami prawie wszystkie zimowe weekendy spędzają na nartach w górach.

– Moim marzeniem jest dostać się do reprezentacji Polski i pojechać na igrzyska olimpijskie. Poważnie myślę o snowboardzie i sporcie w ogóle, dlatego po ukończeniu liceum, chciałabym studiować na AWF. W moich planach jest też praca trenerska po zakończeniu startów – dodała Ola.

Ola to wszechstronna sportsmenka – drugą dyscypliną, w której odnosi sukcesy jest pływanie. Nie trenuje jednak w klubie, bo na to nie pozwalają zajęcia snowboardowe, ale wśród amatorów należy do czołówki – co roku zdobywa po kilka medali Mistrzostw Miasta Amatorów. W ubiegłym roku sięgnęła po 3 złote medale na 50 m st. dowolnym, klasycznym i grzbietowym, a w tym roku podczas zawodów zorganizowanych przez

Szkołę Pływania Plusk sięgnęła po mistrzowskie tytuły i reprezentowała szkołę na Rejonowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, zajmując drugie miejsce. Dodatkowo Ola próbowała swoich sił na mountainboardzie (deska snowboardowa z kółkami), który – obok wake’a – jest dla snowboardzistów znakomitą alternatywą na lato.

Foto: Arch. prywatne