Nowy Zakład Diagnostyki Obrazowej otwarty

3
1520

Dzisiaj odbyło się uroczyste otwarcie nowego Zakładu Diagnostyki Obrazowej, będącego częścią Szpitala Wojewódzkiego Megrez w Tychach. Władze wojewódzkie reprezentował marszałek Jakub Chełstowski, zaś miejskie prezydent Andrzej Dziuba, radni oraz prezesi spółek miejskich.

Urząd Marszałkowski przeznaczył 10,8 mln zł na zakup aparatury diagnostycznej do ZDO na mocy umowy o współpracy z października 2017 r. Kolejne 4 mln zł wygospodarował Urząd Miasta Tychy. Dotychczas ZDO dysponowało 3-letnim aparatem RTG, na którym rocznie wykonywano ponad 6 tys. badań, 16-rzędowy tomograf z 2008 r. oraz aparat rentgenowski jezdny. Dziś do dyspozycji oddano 64-warstwowy tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, kostno-stawowy aparat rentgenowski z zawieszeniem sufitowym lampy rentgenowskiej, mammograf, densytometr, aparat USG oraz aparat jezdny RTG.

– Dzisiejsza uroczystość otwarcia jest dowodem na to, że w tych czasach wciąż można się konstruktywnie spierać. Spór, który prowadziliśmy z Urzędem Marszałkowskim dotyczący wizji szpitala, okazał się bardzo twórczym i efektywny, a dzisiejszy Zakład Diagnostyki Obrazowej jest jego pokłosiem. Nikomu tutaj obecnemu nie trzeba tłumaczyć jak ważnym jest to przedsięwzięcie, a to oczywiście nie koniec. Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej na oddział ginekologiczno-położniczy, wartej kolejne kilkanaście milionów. Aktualnie również projektujemy kolejny parking wielopoziomowy, aby zapewnić lepszą obsługę naszych pacjentów nie tylko z Tychów, ale również z całego województwa. Są to efekty, które dość szybko wypracowaliśmy i jeżeli nasza współpraca będzie się cały czas tak układać, to jestem przekonany, że razem przywrócimy blask temu szpitalowi, który ma realną szansę znów być jednym z najlepszych w całym województwie – zapewniał prezydent Andrzej Dziuba.

W zakładzie pracuje 6 lekarzy specjalistów, 17 techników elektro-radiologii oraz pielęgniarki, którymi kieruje dr n. med. Joanna Gibińska, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej, wieloletni pracownik Katedry Radiologii ŚAM w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie. – Bardzo się cieszę, że wraz z personelem możemy kontynuować naszą pracę w tak dobrych warunkach. Uwagę chciałabym zwrócić na aparat rentgenowski kostno-stawowy z zawieszeniem sufitowym, który jest niezastąpionym narzędziem diagnostycznym przy pacjentach w stanie ciężkim. Nowy tomograf nie tylko znacznie poszerza spektrum badań, które możemy wykonać, ale dzięki zastosowaniu mniejszej ilości środków kontrastujących znacząco wpływa na bezpieczeństwo badanego. Zmieniliśmy również wysłużony mammograf na w pełni cyfrową jednostkę z obsługa mammografii spektralnej oraz tomosyntezy. Aparat USG pozwala na doskonałą diagnostykę schorzeń wątroby tzw. elastografię. Wszystkie te sprzęty byłby jednak bezużyteczne gdyby nie doświadczona kadra, dzięki której pacjenci mogą liczyć na diagnostykę z najwyższego poziomu – mówiła dr Joanna Gibińska.

 

3 KOMENTARZE

  1. Niby fajnie, ale te dziesiątki milionów złotych wolałbym przeznaczyć na najważniejszych mieszkańców naszego miasta czyli NASZE DZIECI. Ludziom już się nie uśmiecha spędzać w Ligocie pół dnia. Dwa szpitale w 130-tysiecznym mieście, a brak podstawowej szybkiej pomocy w zakresie ortopedii i chirurgii. Wstyd to chyba najdelikatniejsze słowo jakiego można tu użyć w stosunku do miejskich władz.

  2. Panie Prezydencie a co z dziećmi !!! Tychy nie mają USG dla dzieci ,badania specjalistyczne tylko w Ligocie! Proszę pomyślec o najmłodszych!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.