Serce Danona znajduje się na Śląsku

0
679

Dziś w siedzibie Danona, mieszczącej się w Bieruniu, odbyła się konferencja prasowa, na której dyrekcja przybliżyła wpływ polityki firmy na gospodarkę regionu i kraju. Mówiono również o wpływie na środowisko i na rynek pracy.

Już teraz ponad 20 krajów z Europy oraz USA to odbiorcy produktów mlecznych z bieruńskiej fabryki. Systematycznie rośnie liczba wariantów produktowych trafiających poza granice kraju, a firma Danone deklaruje dalszy rozwój eksportu w Europie. To co w fabryce pozostaje niezmienne to produkcja, której przyświeca troska o ludzi i środowisko naturalne.

Wartość rynku produktów mlecznych w Polsce wynosi 4,74 miliarda PLN, a Danone jest jego liderem, z 23% udziałem wartościowym. W 2017 roku około 99% gospodarstw domowych kupiło kategorię produktów mlecznych, a produkty Danone były obecne w 8 domach na 102. Ulubione marki Polaków, takie jak Danio, Danonki, Activia czy Fantasia, powstają właśnie w fabryce w Bieruniu.

Produkty ze Śląska podbijają Europę

Obecnie w Bieruniu powstaje blisko 250 wariantów produktów mlecznych, a część formatów produkowanych jest wyłącznie w Fabryce w Bieruniu. – Taka specjalizacja w produkcji stanowi dla nas silną przewagę konkurencyjną w Europie oraz potwierdza strategiczną rolę bieruńskiej fabryki w globalnych strukturach Danone. Produkty, które tworzy zespół ponad 600 pracowników fabryki, trafiają do ponad 20 krajów, głównie z rejonu Europy Zachodniej, a skala eksportu, jak i liczba wariantów produktowych wysyłanych poza granice naszego kraju, systematycznie rośnie. Jestem dumny z tego, że jakość produktów z Bierunia ceniona jest przez konsumentów w wielu krajach – mówi Rafał Piwowarski, Dyrektor Fabryki Danone w Bieruniu.

Danone stawia na współpracę z rolnikami z regionu

Fabryka Danone w Bieruniu wspiera rozwój polskich rolników, którzy od lat dostarczają wysokiej jakości mleko. Powstają z niego jogurty, serki oraz desery mleczne. Firma współpracuje z 80 gospodarstwami rolnymi z regionu – w wielu przypadkach od 20 lat, czyli od początku działalności firmy w Bieruniu.

– W Danone stawiamy na silne, bezpośrednie relacje. Każdego dostawcę traktujemy jako członka naszego zespołu. Znamy się osobiście i, między innymi dzięki tym relacjom, współpracujemy przez wiele lat. Możliwość realizacji wspólnych projektów na partnerskich zasadach, przynosi korzyści obu stronom i pozwala wspólnie dbać o wysoką jakość naszych produktów. Prowadzimy programy dedykowane rolnikom i ich gospodarstwom. Współpracujemy również z nimi w cel tworzenia programów społecznych dla lokalnych społeczności. Ciekawym przykładem takiej inicjatywy jest Dan Edu – lekcje odbywające się w gospodarstwach rolnych, na sianie, w towarzystwie krów. To ogromna frajda dla dzieci z pobliskich szkół, które poprzez zabawę uczą się zasad właściwego odżywiania oraz troski o naturę – mówi Wioletta Raczkowska, Dyrektor ds. Zakupów Mleka. -Jednym z podstawowych elementów Programu Zrównoważonego Rolnictwa DANONE dla gospodarstw mlecznych jest dbanie o dobrostan zwierząt, co jest weryfikowane w ramach cyklicznych audytów, opartych o autorską metodologię Danone. Co roku firma prowadzi również audyty z zakresu emisji CO2, tak by wspólnie z gospodarstwami minimalizować wpływ na środowisko – dodaje.

Dobry pracodawca w regionie

Firma Danone generuje w polskiej gospodarce zatrudnienie, w sposób bezpośredni oraz pośredni, na poziomie ponad 5000 miejsc pracy. Dla porównania, taka liczba miejsc pracy odpowiada 40% osób w wieku produkcyjnym w Bieruniu.

Zespół fabryki w Bieruniu tworzy ponad 600 pracowników, którzy chętnie wiążą się z Danone na wiele lat – średni staż pracy to 10 lat, a wskaźnik rotacji kadr wynosi 6% i plasuje się znacznie poniżej średniej krajowej (21% 4).

– Pracownicy są sercem naszej firmy. Dokładamy starań, by fabryka w Bieruniu była przyjaznym miejscem pracy, oferując pracownikom szereg benefitów i tworząc możliwości do ich rozwoju zawodowego. Stosujemy wiele narzędzi do motywowania pracowników, a wśród nich na uwagę zasługuje Program Doceniania Pracowników polegający na dostrzeganiu pracy i osiągnięć współpracowników. Dotyczą one zarówno efektywności procesów, jak i pracy zespołowej czy zaangażowania. Każdy pracownik może nominować dowolną osobę lub zespół, który według niego powinien być wyróżniony – mówi Krzysztof Wiśniak, Kierownik ds. Personalnych.

Danone w trosce o ludzi i środowisko

Dzięki wdrożeniu licznych rozwiązań z myślą o środowisku, fabryka w Bieruniu doprowadziła do znacznych redukcji jej wpływu na środowisko: emisja CO2 w latach 2009-2017 została zmniejszona aż o 25%, w ciągu ostatnich 10 lat redukcja zużycia energii wyniosła 21%, natomiast zużycie wody spadło o 20%.

Oprócz inicjatywy Dan Edu, firma prowadzi również program „Śniadanie daje moc”, którego celem jest edukacja o roli śniadania w diecie dzieci. Ogromną popularnością cieszą się również edukacyjne wycieczki po fabryce w Bieruniu, którą w ramach 700 grup odwiedziło już aż blisko 24 000 dzieci. Podczas zajęć najmłodsi poznają zasady zdrowego żywienia, segregacji odpadów i dbania o planetę, a także na żywo sprawdzają, jak powstaje jogurt. Co ważne, popularność tego programu jest ogromna – bieruńska fabryka ma zarezerwowane terminy, aż do połowy 2020 roku.

O grupie spółek DANONE

W Polsce DANONE działa w 4 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywność dla niemowląt i małych dzieci (NUTRICIA) oraz żywność medyczna (NUTRICIA Medyczna). W 8 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób.

źródło: Danone