Nowa firma w Tyskiej Podstrefie KSSE: Innovation Lab Omron. Jakie będę fabryki jutra?

1
1526

W Podstrefie Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej otwarto dzisiaj pierwsze w Polsce laboratorium innowacji  światowej firmy Omron – Innovation Lab.

Wyposażone zostało w nowoczesne urządzenia, całkowicie zrobotyzowane i zautomatyzowane – roboty przemysłowe, systemy wizyjne i nowoczesne układy sterowania. Dzięki wiernemu odtworzeniu środowiska produkcyjnego, Innovation Lab umożliwia opracowywanie i testowanie innowacyjnych aplikacji i ma się stać centrum innowacji dla nowoczesnego przemysłu i ważnym ośrodkiem w realizacji koncepcji inteligentnej fabryki jutra.

Uroczystego otwarcia Innovation Lab Omron dokonała Ewa Stachura-Pordzik, wiceprezes KSSE i prezes Podstrefy Tyskiej oraz Hiroyuki Usui, dyrektor Omron Europe. Było tradycyjne przecięcie wstęgi, z tą różnicą, że nożyczki do jej przecięcia dostarczył… robot mobilny.

– Skończył się czas produkcji masowej – „build to sell”, czyli produkcji w celu sprzedaży, nadeszła era „made for me”, tj. produkcji na życzenie, dla konkretnego odbiorcy – wyjaśniał w ciekawej prezentacji Maciej Kuczyński, jeden z dyrektorów Omron. – Wszyscy chcą mieć wszystko na już i według własnych życzeń i zapotrzebowania. Dlatego produkty powinny być spersonalizowane np. w kolorze, w detalach, w dodatkach, sposobie działania itd. Przemysł musi nadążyć za wymaganiami, konieczne staje się przestawienie produkcji na wytwarzanie krótkich serii, wręcz jednostkowych produktów na życzenie. Oczekiwania rynku zmieniają się już nie z latami, ale z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę. To, co kiedyś pomagało, czyli wielkie zautomatyzowane linie, dziś zaczynają przeszkadzać, są  kulą u nogi. Jeszcze nie tak dawno produkowano przez kilka dni samochód o określonym kolorze, z konkretnym wyposażeniem. Teraz produkuje się auta pod konkretne życzenie klienta, a liczba wariantów, opcji wyposażenia, które można zastosować przy produkcji jednego samochodu, jest w zasadzie nieograniczona. Klasyczna automatyka przestała się sprawdzać. Teraz potrzeba automatyzacji autonomicznej, inteligentnej i zwinnej, czyli takiej, która pozwoli na wyprodukowanie kilku, a nawet jednego zamówionego przez klienta produktu.

Mobilne roboty, roboty współpracujące (coboty), autonomiczne pojazdy, tworzenie linii produkcyjnych w oparciu o niezależne i wymienne segmenty, zrobotyzowane gniazda produkcyjne, możliwość błyskawicznego przeprogramowania robotów – to początek trwającej już czwartej rewolucji przemysłowej i tworzenia inteligentnych fabryk.

Ambicją firmy Omron jest także wspieranie rozwoju technicznego i gospodarczego regionu poprzez transfer wiedzy oraz ułatwianie dostępu do zaawansowanych rozwiązań robotyki i sterowania przemysłowego dla lokalnych fabryk i producentów maszyn. Dlatego w tyskim  Innovation Lab Omron inżynierowie automatycy, robotycy oraz programiści będą mieli możliwość skorzystać ze znajdujących się tutaj w pełni funkcjonalnych tzw. cel zrobotyzowanych w środowisku zbliżonym do realiów zakładu produkcyjnego. Celem placówki jest również zagwarantowanie środków niezbędnych do organizacji seminariów, warsztatów i praktycznych szkoleń, jak również zapewnienie specjalistycznego wsparcia technicznego dla najbardziej zaawansowanych rozwiązań technicznych.

1 KOMENTARZ

  1. Dobrze, że Tychy są na tyle atrakcyjnym miastem, że przyciągają takie firmy do naszego regionu, a one pomagają nam się dalej rozwijać.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.