Wiano Festiwal 2018 – muzyczny bunt

0
375

Muzeum Miejskie w Tychach, Stowarzyszenie Śląskie Zakłady Sztuki oraz zespół Wiano zapraszają na WIANO Festiwal 2018. 25 sierpnia w Pasażu Kultury Andromeda w Tychach (pl. Baczyńskiego 2) odbędą się koncerty zespołów R.U.T.A oraz Hańba!

Bunt jest motywem tegorocznego festiwalu. Nie będzie jednak głośnych gitar i muzyki rockowej, a akustyczne instrumenty, muzyka folkowa, chłopska, miejska, proletariacka. Bunt skumuluje się  w przekazie, energii zawartej w ekspresji, natężeniu głosu, fizycznej sile uderzenia w bębny, struny, zadęcia w tubę, klarnety i saksofony, precyzji ciętych melodii skrzypiec i linii basowych.Pieśni chłopskie Europy Wschodniej i miejska muzyka II Rzeczpospolitej Polskiej. Akordeon i wrzask. Manifest podbity rytmem bębnów obręczowych i fideli płockiej. Powstania narodowe. Pańszczyzna i sanacja. Walka o mniejszości. Bunt i folk. Julian Tuwin i punk.W niespokojnym dla świata i Polski okresie, sztuka pozwoli Wam lepiej przeżyć i zrozumieć niestabilność dzisiejszych czasów.

Koncerty rozpoczną się o godz. 15 a bilety są do nabycia tutaj

O temperaturę buntu zadbają zespoły:

R.U.T.A. (Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska)

Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego – założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku.

 

Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł „Guma” Gumola (Moskwa), Robert „Robal” Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert „Spięty” Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.

Hańba!

W 1931 roku na krakowskim Podgórzu powstała orkiestra podwórkowa. Nie była to jednak kolejna zwykła kapela, lecz orkiestra zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski, która była o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się nam dzisiaj zdawać…

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej, które były nie tylko rozkwitem kultury, sztuki i techniki, ale również okresem niszczenia demokracji, autorytarnych rządów Sanacji i jej imperialistycznych zapędów. Czterech krakowskich muzyków przy pomocy podwórkowego instrumentarium (banjo, bęben, akordeon, tuba) oraz wsparciu międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) wciela się w wykreowane postacie i łączy muzyczne inspiracje (punkowe, folkowe, klezmerskie), aby stworzyć własną opowieść o tym najbardziej „literackim” okresie w historii Polski.