Ruszył międzypokoleniowy zespół teatralny

0
335

„Ja kocham” to cykl międzypokoleniowych warsztatów dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w programie „Kultura Dostępna” organizowany przez tyskie stowarzyszenie ON/OFF, które działa na rzecz promocji kultury, edukacji kulturalnej oraz wspiera artystów w ich pracy twórczej. Na projekt składają się warsztaty teatralne, taneczne, video/fotograficzne i warsztaty z mediów społecznościowych. Udział jest bezpłatny, można jeszcze dołączyć do grupy.

Cały projekt zakończy się spektaklem teatralnym stworzonym przez uczestników, wystawionym w Pasażu Kultury Andromeda w październiku oraz wystawią fotografii mobilnej. Spotkania odbywać się będą we wtorki, środy i czwartki w godz. 11-13 oraz 15.30-17.30 w Pasażu Kultury Andromeda.

Reżyserem spektaklu jest Aleksandra Bednarz, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz laureatka OFFskara w 2010 r., nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, w kategorii najlepsza aktorka za rolę Magdy w „Druciki”reżyserii Ireneusza Grzyba oraz Aleksandry Gowin. -Pierwsze zajęcia odbyły się 3 lipca i trwać będą przez następne 2 miesiące, po czym nastąpi okres prób przed październikowym spektaklem. Osobiście prowadzę warsztaty teatralne gdzie zajmiemy się emisją głosu, świadomością ruchu i ekspresji. Moją inspiracją tym razem jest chiński dramat „Ja kocham xxx”, w którym każde zdanie zaczyna się od słów „ja kocham”. Bardzo lubię powtórzenia w sztuce, a powtarzanie tych słów i rozwijanie tak obiecującego początku, może przynieść zaskakujące rezultaty. W końcu miłość jest bardzo szerokim pojęciem i prawdziwą kopalnią historii, moglibyśmy siedzieć kilka lat i wymyślać nowe spostrzeżenia na jej temat. Poza tym, nie chcemy się zamykać w ramach gatunkowych musicalu, opery czy baletu. Będzie to połączenie różnych dziedzin twórczości i sztuki z czego stworzymy interdyscyplinarne wydarzenie. Sporo w tym będzie improwizacji – opowiada Aleksandra, pełniąca jednocześnie rolę wiceprezesa stowarzyszenia ON/OFF.

W ramach projektu odbędą się również zajęcia z mediów społecznościowych prowadzone przez Alinę Bednarz, video/fotograficzne przez Patrycję Płatnik, oraz taneczne przez Annę Sąsiadek, finalistkę i półfinalistkę Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nagoi czy choćby zdobywczynię Grand Prix IX Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku. -Na swoich zajęciach chciałabym uruchomić wśród uczestników świadomość ich ciał czy otaczających je przestrzeni i ludzi. Pragnę wydobyć z nich ich naturalną cielesność, nieskrępowaną płaszczyzną społeczną, na której codziennie się poruszają. Mamy zamiar przenieść ich z desek teatru jakim bywa życie społeczne na deski prawdziwej sceny gdzie dadzą upust emocjom w nich drzemiących – zdradza nam swoje plany tancerka i choreograf.

Tekst i scenariusz, tak jak kostiumy czy scenografia powstaną podczas zajęć. Reżyser spektaklu Aleksandra, ma zamiar sięgnąć do doświadczeń uczestników, a niejednokrotnie też do ich twórczości. -Większość uczestników jest bardzo kreatywna i na co dzień piszą czy też w inny sposób dają ujście swoim artystycznym potrzebom. Jednocześnie zapraszam wszystkich do wspólnej pracy, bowiem póki co dołączyć można w każdej chwili – wspomina Pani reżyser i dodaje, że „będzie to spektakl o nas i od nas”