Budki lęgowe rozdane

0
50

13 kwietnia w auli Niepublicznego Technikum Kolejowego odbyło się spotkanie osób, które zaopiekowały się budkami lęgowymi dla tyskich ptaków. Rozdanie samych budek lęgowych poprzedził krótki wykład z praktycznymi wskazówkami jak prawidłowo zawiesić budkę dla ptaka. – To bardzo dobry pomysł – mówi Pan Eugeniusz. – Razem z wnuczkiem zawiesimy budkę dla wróbelka tuż przed naszym blokiem na osiedlu Z.
W Tychach nie ma już tyle ptaków co jeszcze 20 lat temu, dlatego te budki są przydatne, może dzięki nim ptaki do nas wrócą. – Nasze spotkanie było świetną okazją do nawiązania nowych znajomości z ludźmi, którzy podobnie jak my lubią przyrodę, a w tym przypadku chcą stworzyć przyjazne warunki do życia ptakom w mieście – mówi Karolina Chemicz-Pałys, inicjatorka akcji. Czy będą kolejne akcje? – Tak, z pewnością. Już teraz planuję jesienne spotkanie podczas którego rozdane zostaną karmniki, tak aby pomóc ptakom przetrwać zimę. Opracowałam także specjalny program na 2 lata do przodu, który dotyczy zarówno opieki nad ptakami jak i pszczołami w mieście, dzięki nasadzeniom bogatym w rośliny miododajne i pyłkodajne.
Podczas spotkania mieszkańcy zgłosili kilka kwestii nt. zarządców budynków, którzy usuwają gniazda ptaków, głównie jerzyków. – Będę w tej sprawie pilnie interweniować ponieważ jerzyki powrócą do swoich miejsc już na początku maja, a dodam że są to bardzo przyjazne i pożyteczne ptaki, jeden osobnik w ciągu doby zjada nawet 20.000 komarów – opowiada Karolina.
Na spotkaniu rozdysponowano 50 budek lęgowych, a że zainteresowanie było dużo większe, istniała możliwość wpisania się na listę rezerwową, aby otrzymać budkę dla ptaka w przyszłości.
Zapraszamy do kontaktu osoby, których pasją są ptaki i leży im na sercu ich los: karolinachemicz@op.pl, www.ptakiwtychach.pl lub pod nr tel. 512-048-016.