Trwają Tyskie Dni Literatury

0
188

W poniedziałek, 2 października rozpoczęło się święto czytelników – Tyskie Dni Literatury. Tegoroczne hasło imprezy – “Zderzenie światów” – to pomysł na to, aby pokazać, że świat literatury jest obecny nie tylko na półkach w księgarniach, ale w każdym wymiarze kultury.
Słowo, jak wiemy było na początku i słowo będzie też na końcu (cokolwiek pod słowem “koniec” rozumiemy). Różnorodny program tegorocznych TDL, ma też udowodnić, że możemy – nie będąc i nie starając się być ekspertami od literatury – poprzez słowo, dźwięk, ilustracje, muzykę, budować właśnie swój wewnętrzny świat. Ten nasz, który pozwala nam na odnalezienie się w świecie zewnętrznym.

Poniedziałkowe spotkania
Napisać dobrą książkę dla dzieci, tak by one chciały ją przeczytać – to chyba najtrudniejsza rzecz w rzemiośle literackim. Ci z nas, którzy kochają literaturę, do dzisiaj pamiętają książki z dzieciństwa. Najczęściej pokoleniowo są to te same prawie tytuły. Znaleźć więc swoje miejsce w kolejnej sztafecie pokoleniowej “czytaczy”, to rzecz godna starania.
Udało się to na pewno Roksanie Jędrzejowskiej-Wróbel. Jej spotkanie autorskie z najmłodszymi rozpoczęło tegoroczne Tyskie Dni Literatury. Książki o Florce mają już swoich fanów, a ci, co mają problemy z czytaniem, mieli i mają okazję zobaczyć Florkę na srebnym ekranie.

Napisać książkę dla dzieci, to jako się rzekło, trudna sprawa. Ale tak poprowadzić spotkanie, aby uwaga najmłodszych była skupiona na rozmowie, opowiadaniu, to jeszcze trudniejsza sprawa. Nie wspomnę już o zaskakujących pytaniach i reakcjach. Dobry początek tych Dni.

Wielu z nas czasami bardzie pamięta ilustracje do opowiadania czy bajki, aniżeli sam tekst. To coś podobnego jak przeniesienie danego tytułu na ekran. Najczęściej jest tak, że to co widzimy na ekranie, w małym stopniu pokrywa się z tym jak sobie wyobrażaliśmy bohaterów, sytuacje, kiedy czytaliśmy książkę. Jak więc sprawić, żeby ilustracja była pomocna w odbiorze, a nie prowadziła w innym kierunku, lub co gorsza, przytłaczała słowo? Innymi słowy, jak połączyć obraz i słowo? O tym opowiadała Agnieszka Żelewska, który poprowadziła z najmłodszymi warsztaty ilustratorskie.

A wieczorem do Miejskiej Biblioteki Publicznej zawitali starsi czytelnicy. Gościem tego wieczoru była Agata Passent (na zdjęciu) – czytelniczkom “Twojego Stylu” znana z zamieszczanych tam felietonów, a widzom “Xięgarni”, sobotniego programu TVN24 o książkach jako współprowadząca program.. Jest też autorką kilku książek, m.in. “Jest fantastycznie”, “Pałac wiecznie żywy”, “Kto to pani zrobił?”.

Książka “Pałac wiecznie żywy” to zgrabnie napisana historia stołecznego Pałacu Kultury i Nauki. Dla jednych koszmarnej budowli, która powinna zniknąć z powierzchni Placu Defilad, dla innych symbolu komunizmu, pamiątki nie chciana, ale już istniejącej w świadomości.
Agata Passent jest także prezesem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, zajmującej się opieką, a także wydawaniem twórczości tej wybitnej poetki. To praca na lata, bowiem piosenek Agnieszki Osieckiej, jej tekstów tych znanych, dostępnych w archiwach jest na co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście tomów.

O prowokacyjne często złośliwe felietony, które pokazują nas, rodaków w sytuacjach wydawałoby się codziennych, pytał prowadzący spotkanie Jan Mazurkiewicz, dziennikarz “Twoich Tychów”. Czy to nie jest obraz celowo skrzywiony? Kto jest dla Agaty Passent mistrzem felietonu? Jakie książki w dzieciństwie wywarły na niej największe wrażenie? Były też pytania o Pałac Kultury, program Xięgarnia, postrzeganie polskiej literatury, a także oczywiście o mamę – Agnieszkę Osiecką.

A co czeka miłośników literatury w kolejnych dniach?
3 października warsztaty biblioterapii poprowadzi Roksana Jędrzejowska–Wróbel. Czy książka może pomóc w walce z chorobą, dać nam wytchnienie? Nie tylko tym starszym, ale i tym młodszym? Lekka grypa, jak niektórzy z nas wiedzą, to czasami szansa na nadrobienie zaległości w lekturach, ale tu będzie mowa o poważniejszych sytuacjach. A wieczorem, o godz. 18 Krzysztof Daukszewicz pozwoli nam spojrzeć na siebie samych, i na to co się wokół nas dzieje satyrycznym okiem. I nie będą to bynajmniej grubo ciosane aluzje i żarty. Krzysztof Daukszewicz to bowiem poeta-satyryk, dzisiaj coraz rzadsze połączenie. Jest autorem kilkunastu książek, a jego dyskografia jest olbrzymia. Od 2005 roku stale gości w programie „Szkło kontaktowe”, jest kawalerem srebrnego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

4 października warsztaty literacko-artystyczne poprowadzi Agata Dominik. Jak pokazać w codziennym ubraniu, w dzisiejszym świecie mody bohaterów znanych nam z literatury? Udział w warsztatach wezmą uczniowie Technikum TEB Edukacja, którzy przy okazji spróbują swoich sił podczas sesji zdjęciowej.
Na pewno warsztaty komiksu z Maciejem Kurem będą cieszyły się powodzeniem, bo świat komiksu to bardzo często początek przygody ze słowem pisanym. Niektórzy z nas pozostali do dziś wierni tej młodzieńczej fascynacji.

Podczas kolejnego spotkania autorskiego w ramach panelu kobiet Sylwia Chutnik opowie o tym, jak widzi otaczający ją świat. Bohaterka spotkania to działaczka społeczna, kulturoznawczyni, jak sama o sobie mówi – feministka. Jej książki i felietony koncentrują się wokół takich tematów jak płeć kulturowa, historia i kultura Polski. Jest wspólnie z Grażyną Pleban felietonistką w tygodniku „Polityka”, napisała 8 książek, a także dramatów.
W ramach panelu młodzieżowego, 6 października odbędą się dwa spotkania literacko-artystyczne. Marcin Szmandra będzie mówił o „OT!czytywaniu” literatury, a Katarzyna Mucha pokaże i opowie o tym, jak można tworzyć książki sensoryczne.

Na koniec XIII Dni, organizatorzy zapraszają 7 października na spotkanie z Marcinem Kydryńskim. Wielu z nas pamięta nocne jazzowe audycje w Trójce. Na co dzień pisze słowa i muzykę do niektórych piosenek Anny Marii Jopek, od lat pasjonuje się też fotografią. Upodobał sobie zwłaszcza Afrykę – za zdjęcia z tamtych regionów otrzymał m.in. nagrodę Arkadego Fiedlera. Na uwagę zasługuje też fakt, że był pierwszym polskim fotografem który zagościł na łamach „National Geographic”. Jest autorem kilu książkę, m.in. „Lizbona. Muzyka moich ulic”, „Biel. Notatki z Afryki”.

Program XIII Tyskich Dni Literatury:

3 PAŹDZIERNIKA (WTOREK)
O godz. 10.00 w Mediatece odbędą się warsztaty biblioterapii z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Natomiast o 18 zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Daukszewiczem.

4 PAŹDZIERNIKA (ŚRODA)
W godz. 10.00- 13.00 w Mediatece odbędą się warsztaty artystyczno-literackie dla młodzieży z Agatą Dominik.

5 PAŹDZIERNIKA (CZWARTEK)
O godz. 10.00 w Mediatece odbędą się warsztaty komiksu z Maciejem Kurem. Natomiast o 18 – spotkanie z Sylwią Chutnik

6 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
O godz. 10.00 w Mediatece odbędzie się spotkanie z Marcinem Szmandrą i Katarzyną Muchą.

7 PAŹDZIERNIKA (SOBOTA)
O godz. 18.00 w Mediatece odbędzie się spotkanie z Marcinem Kydryńskim.
Foto: MW Media