"Biały piątek" ze sportowym akcentem

0
214

Przez cały piątek (1.09) w Świetlikowie – ośrodku dla nieuleczalnie chorych dzieci, który mieści się przy ul. Jaroszowickiej 113 – trwały bezpłatne specjalistyczne konsultacje i badania w ramach Dnia Otwartego. Remont i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu zakończyły się w czerwcu i od tej pory Centrum Opieki Dziennej Świetlikowo działa w pełnym zakresie, mając pod opieką kilkanaścioro dzieci.
Jedną część działalności prowadzi Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci – wyjaśnia dr Bernadeta Weidemann, kierownik Świetlikowa. – Jest to opieka domowa, personel medyczny i rehabilitanci dojeżdżają do pacjentów. A my tutaj zapraszamy dzieci do siebie. Przebywają u nas od rana do godzin popołudniowych.
Jak wyjaśnia Bernadeta Weidemann, Świetlikowo nie jest hospicjum stacjonarnym. Jest to swego rodzaju połączenie placówki medyczno-rehabilitacyjnej i przedszkola. Mali pacjenci nie przebywają w ośrodku przez całą dobę. Podczas pobytu są pod opieką specjalistów: pielęgniarek, psychologa, magistrów fizjoterapii i rehabilitacji, a ponadto mają ciekawe i rozwijające zajęcia i zabawy z pedagogami. Mogą korzystać m.in. z sali doświadczenia świata z łóżkiem wodnym i basenem kulkowym do terapii sensorycznej.
W zasadzie jest to pierwszy ośrodek w kraju o takiej specyfice – dodaje Bernadeta Weidemann. – Zapewniamy opiekę dzieciom i dajemy tym samym kilka godzin dziennie ich rodzicom, na to by mogli zająć się innymi sprawami istotnymi w codziennym życiu. Pod opieką stałą i czasową jest w tej chwili 13 dzieci. Nie wszystkie korzystają z ośrodka codziennie, niektóre tylko 2-3 dni w tygodniu. Decydują o tym rodzice. Z uwagi na to, że rozpoczyna się rok szkolny i część dzieci wraca do swoich szkół, mamy w tej chwili jeszcze kilka wolnych miejsc.
W piątek, podczas Dnia Otwartego prowadzone były bezpłatne konsultacje dla dzieci ze specjalistami z zakresu: kardiologii, fizjoterapii, psychologii i chirurgii dziecięcej (te prowadził wielki autorytet w tej dziedzinie prof. Janusz Bohosiewicz), a także gastrologii i neurologopedii. Były też prowadzone badania krwi i mierzenie ciśnienia. “Biały piątek” zorganizował wspólnie ze Świetlikowem Szpital Wojewódzki Megrez.
Podczas Dnia Otwartego ośrodek odwiedziła też wiceprezydent Tychów Daria Szczepańska, która przekazała Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci piłkę oraz koszulkę z turnieju UEFA Euro U21, którego Tychy były jednym z gospodarzy. Koszulkę podarowali piłkarze reprezentacji Czech prezydentowi Andrzejowi Dziubie (jego nazwisko widnieje na plecach). Podpisali się na niej wszyscy reprezentanci naszego południowego sąsiada (w tym Patrik Schick którego niedawno kupił klub AS Roma za 42 mln euro). Podpisy reprezentacji Czech widnieją też na piłce. Obydwa przedmioty trafią na charytatywną aukcję na allegro na rzecz Fundacji.
Jako miasto Tychy staramy się wspierać Świetlikowo – mówi wiceprezydent Daria Szczepańska. – Przekazaliśmy Fundacji obiekt po dawnym przedszkolu, w którym powstał ośrodek. Zachęcamy mieszkańców do przekazywania 1 proc. podatku, a szkoły do podejmowania akcji charytatywnych. Prowadzimy zbiórki na miejskich imprezach. Najbliższa odbędzie się na festiwalu Rock na Plaży, kolejna na Dniu Bezpieczeństwa. Ale sami fundacja również dba o to, by dać sie poznać środowisku lokalnemu. Chociaż opiekuje się pacjentami z całego regionu, czuje się, jakby byli stąd i byli tutaj od zawsze.
Świetlikowo powstało w budynku po dawnym Przedszkolu nr 24, który przeszedł gruntowny remont i przebudowę. Jak mówi Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci, było to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi i zaangażowaniu pracowników, wolontariuszy i wielu osób, które wsparły ten projekt, m.in. gwiazd, które wzięły udział w sesji zdjęciowej do kalendarza, którego sprzedaż zasila konto fundacji. Byli to m.in. Martyna Wojciechowska, bracia Golec, Mela Koteluk, Anna Guzik, Stanisław Sojka.
Foto: SW