TT: Bezpieczne miasto

0
461

Polska Fundacja im. Roberta Schumana przygotowała raport „Europolis. Bezpieczne i otwarte miasta”, w którym Tychy znalazły się w czołówce polskich miast. Jak wynika z raportu, tyszanie czują się bezpiecznie w miejscu zamieszkania oraz ufają innym ludziom.
Polska Fundacja im. Roberta Schumana powstała w 1991 roku. Jest organizacją pozarządową, niezwiązaną z żadną partią polityczną, a jej misją jest „motywowanie Europejczyków do aktywności obywatelskiej oraz promowanie integracji europejskiej i wartości na jakich się ona opiera”. Ranking „Europolis” natomiast porównuje społeczne i gospodarcze aspekty rozwoju polskich miast, a także te związane z transportem oraz subiektywnym poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców. Pod uwagę wzięto aż 44 wskaźniki, które zostały przeliczone na 1 tysiąc mieszkańców, żeby były porównywalne między miastami. Pod uwagę wzięto dane z lat 2013-2015 z najważniejszych źródeł: Komendy Głównej Policji, Komendy Głównej Straży Pożarnej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, GUS, a także z 66 polskich miast na podstawie zadeklarowanych przez nie wartości niektórych wskaźników (np. liczby kamer monitoringu czy latarni i opraw świetlnych itp.). Rozpatrywano 4 obszary bezpieczeństwa: społeczno-ekonomiczne, publiczne, komunikacyjne, indywidualne oraz otwartość na innych.
W ogólnym rankingu bezpiecznych i otwartych miast od 100 do 150 tys. mieszkańców wygrała Zielona Góra przed Koszalinem, Tarnowem i Tychami. Z kolei w kategorii „Bezpieczeństwa indywidualnego” czyli wśród miast, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej, ufają innym, a także występuje najmniej przemocy domowej i wypadków przy pracy, Tychy także uplasowały się na 4. miejscu w kraju z wynikiem 64,15pkt. Najwyżej oceniono Sopot (77,54 pkt.), druga w tym zestawieniu była Gdynia (66,81 pkt.), a na trzecim miejscu ulokowano Świnoujście (66,20 pkt.).
Autorzy raportu zestawili ponadto 20 miast z najwyższym odsetkiem mieszkańców zadowolonych z zamieszkania w swojej miejscowości. Tychy zajęły w skali kraju 10. miejsce z wynikiem 75 proc. Wygrał ponownie Sopot (95 proc.) przed Słupskiem (93 proc.) i Żorami (88. proc.).
– To bardzo dobra informacja – miasto jest przecież dla jego mieszkańców, ale nie jestem tym zaskoczony. W 2013 roku robiliśmy badania „Miasto w opinii mieszkańców” i okazało się, że ponad 90 proc. tyszan czuję się związana z miastem. Mieszkańcy najczęściej identyfikują Tychy z „domem, swoim miejscem i ojczyzną”, „bardzo przyjaznym miastem”, „coraz ładniejszym i atrakcyjniejszym” miejscem – skomentował nowy ranking prezydent Andrzej Dziuba.
Na uwagę zwraca fakt, iż jeśli chodzi o odsetek ufających innym ludziom, to w Tychach jest on niemal najwyższy w kraju! Przed naszym miastem znalazła się tylko Ostrołęka. „Kapitał społeczny jest wysoki wśród mieszkańców Ostrołęki, Tychów, Koszalina, Legnicy i Sopotu. W tych miastach najwyższy odsetek deklaruje, że można ufać innym ludziom – od 26 do 40 procent” – czytamy w opracowaniu Fundacji.
Foto: Materiały UM Tychy