Żywe obrazy w Teatrze

0
462

W Teatrze Małym odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Plastyczno-Scenograficznego “Żywe obrazy”. Znów można było “na żywo” zobaczyć sceny znane z płócien mistrzów: Rembrandta, Vermeera, Chełmońskiego czy Milleta.
Ten niezwykle barwny i efektowny konkurs to dla uczestników wielkie wyzwanie. Ich zadaniem jest przygotowanie i zainscenizowanie wybranego dzieła malarskiego oraz zapoznanie widzów z obrazem i jego twórcą. Dzieci i młodzież nie tylko wcielają się w postaci ze słynnych obrazów. Wspólnie z nauczycielami przygotowują też kostiumy, scenografię, rekwizyty oraz prezentację związaną z obrazem. Tym samym poznają dzieło do najmniejszego detalu, a analizując sytuacje pokazane na obrazach dowiadują się też wiele o ich kontekście historycznym i społecznym.
W tym roku temat brzmiał: Praca ludzi w malarstwie mistrzów na przestrzeni wieków. Na konkurs wpłynęło 27 zgłoszeń z całej Polski, z których do finału weszło 14. Ponadto wpłynęły 3 zgłoszenia z zagranicy. Autorzy nie przyjechali, by osobiście zaprezentować swoje dzieła, ale przysłali filmy dokumentujące ich pracę.
Jury (w składzie Beata Kordon, Urszula Sych-Poposka, Michał Litkiw – artyści plastycy, Krzysztof Spiechowicz – dziennikarz Teleexpresu i TVN „Uwaga”, Jakub Kabus – twórca Teatru HoM i Agnieszka Szczepańska – pracownik Teatru Małego w Tychach), po obejrzeniu wszystkich prezentacji, przyznało nagrody. I miejsce czyli Złotą Ramę zdobyli uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Mikołowie-Bujakowie. Uczniowie i nauczyciele nie kryli wzruszenia.
Jesteśmy z małej miejscowości, więc dla naszych uczniów jest to naprawdę duże przeżycie i duże wydarzenie – mówiła Katarzyna Hadasik, jedna opiekunek grupy. – Przygotowania do tej prezentacji to wielka przygoda. Uczestnicy sięgają po różne epoki i style malarstwa, my zaryzykowaliśmy trochę i sięgnęliśmy do współczesności.
Drużyna z Bujakowa przygotowała ożywioną wersję obrazu Andrzeja Wróblewskiego “Pranie”. Najpierw “ożywili” postaci z obrazu (piorąca młoda dziewczyna zaśpiewała piosenkę skierowaną do śpiącej matki). Następnie, gdy praczka zamarła już w pozie uchwyconej przez malarza, uczniowie odegrali scenkę, w której dwie damy w strojach z początków XX wieku dyskutują o kontrowersyjnym malarstwie Wróblewskiego.
Obok szkoły z Mikołowa, na najwyższym stopniu podium stanęła ex aequo Szkoła Podstawowa nr 5 z Tychów, której uczennice z malarską pieczołowitością i dbałością o szczegóły (również o światło wpadające przez zainscenizowane okno) przedstawiły “Mleczarkę” Vermeera.
Inne grupy również sięgały po muzykę i scenki rodzajowe by uatrakcyjnić swoją prezentację, a przede wszystkim w ciekawy sposób przekazać informację o obrazie, jego autorze, przedstawionej sytuacji czy epoce. Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Brwinowa pod Warszawą zaprezentowali “Lekcję anatomii doktora Tulpa” pędzla Rembrandta. Publiczność dowiedziała się m.in. kim był denat, którego ciało do owej lekcji posłużyło oraz w jakich okolicznościach artysta dostał zamówienie na ten obraz.
Natomiast uczennice Gimnazjum nr 11 w Tychach, prezentując obraz Olgi Boznańskiej “Kwiaciarki”, dodatkowo przygotowały analogiczną scenę (trzy młode dziewczyny przy stole w pokoju), ale dziejącą się we współczesnym pokoju nastolatki.
Organizatorami konkursu są: Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach, działające przy tym zespole Stowarzyszenie Piątka Dzieciom oraz Teatr Mały w Tychach.
Wyniki IV Międzynarodowego Konkursu Plastyczno – Scenograficznego Żywe Obrazy
W kategorii „na żywo”
ZŁOTA RAMA ex aequo – Zespół Szkół nr 3 w Mikołowie-Bujakowie za “Pranie” Andrzeja Wróblewskiego i Szkoła Podstawowa nr 5 Tychy za “Mleczarkę” Vermeera
SREBRNA RAMA ex aequo – Zespół Szkół nr 1 w Brwinowie za “Lekcję anatomii doktora Tulpa” Rembrandta i Gimnazjum nr 11 w Tychach za “Kwiaciarki” Olgi Boznańskiej
BRĄZOWA RAMA ex aequo – Gimnazjum nr 2 w Tychach za “Kobiety zbierające kłosy” J. F. Milleta i Szkoła Podstawowa nr 6 w Tychach za “Kobiety przesiewające zboże” Gustave’a Courbeta.
WYRÓŻNIENIA – Zespół Szkół w Bieniowie (woj. lubuskie) za “Ceglarki” Aleksandra Kobzdeja i Gimnazjum 7 w Tychach za “Praczki w Eragny” Camille Pissaro.
W kategorii film:
ZŁOTA RAMA – Gimnazjum nr 3 im. Józefa Chełmońskiego w Zielonej Górze za “Orkę” Józefa Chełmońskiego
SREBRNA RAMA – Zespół Szkół w Przedmościu/Gimnazjum za “Egzekucję Lady Jane Grey” Paula Delaroche’a
BRĄZOWA RAMA – Szkoła Podstawowa nr 9 w Bytomiu za “Górników”, Witolda Pałki
WYRÓŻNIENIE – Zespół Szkół przy Ambasadzie RP w Atenach za “Kwiaciarki”, Olgi Boznańskiej.
Foto: SW