Muzea po zmroku

0
94

W sobotę 20 maja, Muzeum Miejskie i Tyskie Browary Książęce zapraszają na „Tyską Noc Muzeów”. Program wydarzenia jest naprawdę obszerny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.
Miasto, fusbal i muzyka – takim hasłem Muzeum Miejskie zaprasza tyszan na swoją imprezę. Tyska Noc Muzealna to okazja do odwiedzenia wszystkich trzech siedzib Muzeum i zapoznania się z historią miasta widzianą z wielu perspektyw. W programie zarówno coś dla entuzjastów piłki nożnej, jak i koneserów nieoczywistego piękna architektury tego miasta. Nie zabraknie także muzyki – czytamy w zapowiedziach. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane przez tyskie muzeum jest wolny.
Wszystko rozpocznie wielką rozgrzewką już w najbliższy piątek (19 maja) w Tyskiej Galerii Sportu (Stadion Miejski Tychy). Tam o godz. 18 z sympatykami sportu spotkają się piłkarze dawnego Sokoła Tychy. Dzień później (sobota, 20 maja) atrakcje dla uczestników przygotowano we wszystkich placówka tyskiego muzeum.
Sobota z muzeami
O godz. 16 organizatorzy zapraszają na spacer po Starych Tychach. To będzie znakomita okazja by poznać historię i architekturę najstarszej części miasta. Na trasie znajdą się m.in. kościół pw. św. Marii Magdaleny wraz z otoczeniem, dawna restauracja Strzeleckiego, pomnik Powstańca Śląskiego, Stary Magistrat i osiedle domów szeregowych przy ul. Norwida. Przewodnikami będą: Agnieszka Ociepa-Weiss i Patryk Oczko. Zbiórka na Rynku w Starych Tychach.
O tej samej godzinie (16) w Dawnej Młótowni (ul. Katowicka 19) odbędą się warsztaty architektoniczne „W świecie twórczej wyobraźni”. To zajęcia inspirowane wystawą „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty”. Uczestnicy (dzieci w wieku od 7 do 12 lat) stworzą przestrzenne makiety budynków, wzorując się na obiektach zaprojektowanych właśnie przez Dziekońskiego. Prowadzenie: Monika Sojka. Uwaga! Obowiązują zapisy (tel. 32 327 18 20–22, wew. 25; e-mail: j.kucz@muzeum.tychy.pl).
Na godz. 18 w Starym Magistracie (Plac Wolności 1) zaplanowano wernisaż wystawy „Andrzej Czyżewski (1930–2016). Architekt, fotograf, pisarz. Wspomnienie”. Andrzej Czyżewski od 1958 roku pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy. Samodzielnie lub wraz z żoną Marią, również architektem, zaprojektował m.in. Technikum Budowlane (dziś Zespół Szkół nr 5 w Tychach), szkołę specjalną, osiedle W, wysokie budynki w centrum Tychów, kościół św. Jadwigi oraz wiele innych obiektów w mieście. Z zamiłowania był fotografem, autorem licznych zdjęć dokumentujących budowę Tychów, człowiekiem o wielu zainteresowaniach i pasjach. Wystawa, którą wraz z córką autora, Agnieszką Czyżewską, opracowała dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, przypomina najważniejsze dokonania Czyżewskiego, a także przywołuje mniej znane fakty z jego życia.
W Dawnej Młótowni o godz. 19 i 21 wszystkich zainteresowanych po wystawie „Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty” oprowadzi Patryk Oczko. Przypomnijmy, na ekspozycji pokazano liczne projekty architektoniczne Marka Dziekońskiego ukazujące różne fazy rozwoju koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i pozostałych, utrwalonych wyłącznie na papierze.
Fanów muzyki Muzeum Miejskie zaprasza na godz. 22 (Stary Magistrat) na koncert zespołu Wiano. Muzycy wykonają utwory m.in. ze swej debiutanckiej płyty, której premiera odbyła się w czerwcu ubiegłego roku w tyskim muzeum. Nie zabraknie również nowych kawałków.
W browarze
W tym roku w Tyskich Browarach Książęcych wątkiem przewodnim Nocy jest „śląskość”, czyli: obyczaje, gwara i kultura piwna naszego regionu. Występ znanego twórcy kabaretowego Grzegorza Poloczka i warsztaty degustacyjne prowadzone w śląskiej godce to jedne z wielu obowiązkowych punktów programu. Zwiedzanie browaru i inne atrakcje są tego wieczoru bezpłatne. Od 18, co godzinę, aż do północy zaplanowano zwiedzanie zabytkowej części browaru. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
Także od godz. 18 przez sześć godzin będzie okazja zobaczyć ekspozycję Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. O kulturze i zwyczajach śląskich dawniej i dzisiaj opowie Stefania Dyduch, autorka wideobloga bifyj.pl. Smakosze będą mogli wziąć udział w warsztatach degustacyjnych w… gwarze śląskiej. W programie także m.in. gry i konkursy z nagrodami.Uwaga!
Wstęp tylko dla osób pełnoletnich.
Dodatkowe pociągi
W tegoroczną Noc Muzeów Koleje Śląskie uruchomią 12 dodatkowych pociągów obsługujących 40 miejscowości.
– Noc Muzeów to niewątpliwie wydarzenie, które znakomicie promuje muzea, galerie i instytucje kultury w naszym regionie – mówi Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego. – Propozycja Kolei Śląskich z pewnością ułatwi wszystkim zainteresowanym dotarcie do wybranych przez siebie miejsc, a jednocześnie stanie się zachętą do skorzystania z usług kolei w przyszłości.
Dodatkowe pociągi Kolei Śląskich będą kursować w nocy z 20 na 21 maja między godziną 23:41 a 3:10. Dzięki nim mieszkańcy m.in. Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Katowic, Chorzowa, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Tychów, Pszczyny, Bielska-Białej, Bytomia, Tarnowskich Gór, Orzesza, Rybnika i wielu innych miejscowości będą mogli dotrzeć do wielu instytucji kulturalnych i skorzystać z ich wyjątkowej oferty.
Szczegółowe rozkłady jazdy znaleźć można na stronie www.kolejeslaskie.com.