Sztuka bez pośpiechu

0
226

Godzina w muzeum i tylko 5 obiektów, którym w tym czasie poświęca się uwagę – taka jest idea Dnia Wolnej Sztuki, który w sobotę (22.04) odbył się w 74 muzeach w całej Polsce – w tym w Muzeum Miejskim w Tychach.
Dzień Wolnej Sztuki jest odpowiedzią na współczesny model zwiedzania muzeów i galerii w pośpiechu. Zazwyczaj jest tak, że mamy ograniczony czas i mnóstwo eksponatów do obejrzenia. Wtedy pojedynczemu dziełu poświęcamy średnio 8 sekund – jak piszą organizatorzy akcji na stronie dzienwolnejsztuki.pl .
Sobotnie zwiedzanie wyglądało inaczej. W Dawnej Młótowni (przy ul. Katowickiej 9) Patryk Oczko z Działu Sztuki Muzeum Miejskiego w Tychach oprowadzał grupę zwiedzających po wystawie “Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty” i obszernie omówił pięć spośród prezentowanych na wystawie projektów architekta Marka Dziekońskiego.
Pierwszym z nich była rotunda Panoramy Racławickiej we Wrocławiu – dzieło życia architekta, zrealizowane wspólnie z żoną Ewą Dziekońską. Obiekt został – jako jeden z nielicznych budynków wzniesionych w drugiej połowie XX wieku – wpisany do rejestru zabytków. Patryk Oczko opowiadał o historii jego projektowania i budowy, omawiał prezentowane na wystawie szkice, fotografie i rysunki związane z rotundą. Podkreślał kompleksowe podejście projektanta do tematu – od usytuowania budynku w przestrzeni aż do najdrobniejszych szczegółów i detali wyposażenia wnętrza. Zwracał też uwagę na rzeźbiarskie i plastyczne spojrzenie Dziekońskiego, co było widoczne w kolejnych omawianych projektach, stworzonych już dla Tychów: pawilonu Klubu Górniczego NOT i niezrealizowanego gmachu sądu i prokuratury. Architekt dokładnie zaprojektował tam nawet takie elementy, jak ławy, fotele czy… popielniczki.
Patryk Oczko omówił także budynek zaprojektowany jako siedziba banków przy dzisiejszej al. Niepodległości 55 oraz gmach tyskiego lodowiska. Zwrócił uwagę na stosowaną przez Dziekońskiego na elewacjach fakturę betonową, nazywaną przez autora profilem typu A. – To jego znak rozpoznawczy, gdy widzicie Państwo coś takiego na budynku, wiadomo, że to dzieło Dziekońskiego – mówił przewodnik.
Niestety, wiele z pięknych i nagradzanych budynków Dziekońskiego zatraciło już swój pierwotny wygląd. – Widać już współczesną ingerencję w formę, a tu rządzi przede wszystkim ekonomia – mówił Patryk Oczko.
Muzeum Miejskie w Tychach wzięło udział w Dniu Wolnej Sztuki już po raz trzeci.
Foto: SW