Tydzień mózgu w Tychach

0
240

Od poniedziałku (13.03) do niedzieli uczestnicy zorganizowanego w Tychach po raz pierwszy Tygodnia Mózgu wysłuchali szeregu wykładów; o tym jaki jest wpływ diety, medytacji, ćwiczeń fizycznych, choroby i… uśmiechu na aktywność naszego mózgu, o zaburzeniach w relacjach międzyludzkich ich neurobiologicznych źródłach. W wykładach uczestniczyło po kilkadziesiąt osób.
Wstęp na wszystkie wykłady był darmowy. Wśród uczestników było wiele osób, które wzięły udział w całym cyklu, inni wybrali tylko jeden, interesujący ich temat. Organizatorem Tygodnia Mózgu było Centrum Pomocy Psychologicznej, Terapii i Edukacji VERSO. Sali konferencyjnej na potrzeby imprezy użyczyło Architektoniczne Biuro Projektów AB-Projekt.
Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week), początkowo obchodzony jako Dzień Mózgu jest obchodzony na świecie od 1996 r. a w Polsce od 1999 r. To inicjatywa, mająca na celu popularyzację aktualnej wiedzy o mózgu i jego działaniu. W Polsce wspierana jest przez Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego, Komitet Neurobiologii PAN i Stowarzyszenie na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA. Wszystkie te organizacje objęły patronat nad tyskim Tygodniem Mózgu.
Wśród prelegentów byli m.in.: dr n. med. Jakub Paliga (psychiatra), dr n. med. Magdalena Golachowska (biotechnolog, dietetyk), mgr Jadwiga Koźmińska-Kiniorska (psycholog, psychoonkolog) i prof. nadzw. dr hab. Alicja Gałązka (psycholog, lingwista), która w niedzielę (19.03) wygłosiła wykład zamykający cały cykl. Jego tematem były tzw. neurony lustrzane, odpowiedzialne za zdolność odtwarzania i naśladowania zaobserwowanych zachowań, a więc także za empatię. – Teoria neuronów lustrzanych to klucz do zrozumienia empatii – mówiła pani profesor i przywoływała przykłady ich działania: zaraźliwe ziewanie, odwzajemnianie uśmiechu, podświadome dostrajanie się do emocjonalego i cielesnego stanu drugiego człowieka (np. naśladowanie gestów rozmówcy). Padło ważne pytanie: czy empatii można się nauczyć? – Neuroplastyczność mózgu na szczęście gwarantuje nam, że tak – mówiła Alicja Gałązka. – Nowe połączenia w mózgu wciąż się tworzą.
Mózg to fascynujący organ, który można opisywać z różnej perspektywy – mówiła podsumowując cykl organizatorka Tygodnia Mózgu, psycholog Justyna Rutkowska. – Wszystkie wykłady, których wysłuchaliśmy, pięknie się dopełniały. Spełniło się moje zamierzenie, żeby o mózgu mówić w wielu różnych aspektach.
Foto: SW