Od września rusza Szkoła Mistrzostwa Sportowego

0
467

Od września rusza w Tychach Szkoła Mistrzostwa Sportowego, powołana przez Akademię Piłki Nożnej GKS Tychy. Rozpoczną w niej naukę uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej – od I do IV, a szkoła mieścić się się będzie w budynku byłego WSZiNS przy al. Niepodległości 32.
Pomysły Akademii
Akademia Piłki Nożnej GKS powołana została przed sześciu laty przez grupę młodych trenerów, wzorujących się na sprawdzonych modelach szkolenia piłkarzy, stosowanych w czołowych klubach europejskich. I dziś mamy w Tychach jedną z największych akademii piłkarskich w kraju. Praca APN imponuje rozmachem – jednolitym systemem szkoleniowym objęto w 5 ośrodkach prawie tysiąc młodych piłkarzy, powołano Akademię Przedszkolaka, wprowadzono nowoczesne metody pracy i treningu, własny system rozgrywek i oceny piłkarzy. APN GKS organizuje turnieje ogólnopolskie i międzynarodowe konferencje trenerskie, współpracuje z kilkoma klubami i środkami piłkarskimi za granicą, uczestniczy w wielu wydarzeniach miejskich, nie tylko sportowych. Prowadzi też działalność gospodarczą, w tym kawiarnię „Akademia Cafe”. Przez te sześć lat Akademia zmieniła oblicze tyskiego piłkarstwa młodzieżowego i teraz realizuje jedno ze swoich największych przedsięwzięć – Szkołę Mistrzostwa Sportowego. To wydarzenie historyczne, bo takiej placówki w Tychach jeszcze nie było.
Jaka szkoła?
– Będzie to szkoła o profilu piłki nożnej, ale także lekkiej atletyki i akrobatyki sportowej – mówi Marcin Kuśmierz, wiceprezes APN GKS. – W Tychach działają klasy piłkarskie, jednak tego typu placówka, stwarza większe możliwości, a dzięki pewnym rozwiązaniom organizacyjnym, ułatwia godzenie nauki z treningiem. Planujemy tak zorganizować naukę i pobyt w szkole, by uczniowie kończąc zajęcia o godz 16 czy 17 mieli za sobą naukę, treningi i odrobione zadania domowe. Resztę dnia mogą zagospodarować według własnych zainteresowań. Będą do nas uczęszczać nie tylko piłkarze, ale także chętni do trenowania akrobatyki sportowej i lekkiej atletyki. Po wybudowaniu stadionu lekkoatletycznego, dyscyplina ta znajdzie się w gronie priorytetowych w mieście i nasza szkoła stanie się bazą edukacyjną dla młodych lekkoatletów.
Szkoła włączona zostanie w istniejący systemie edukacyjny w mieście w taki sposób, by uzupełnić i rozwinąć istniejącą ofertę edukacyjno-sportową. Działalność SMS nie będzie też kolidowała z działającym Zespołem Szkół Sportowych, bo obie placówki są nastawione na zupełnie inne dyscypliny. Jak twierdzą działacze Akademii – praca i wyniki ZSS mogą być dla nich wzorem.
Nabór uczniów i… nauczycieli
– Przy organizacji szkoły ściśle współpracujemy z władzami miasta, od strony formalnej wszystko przebiega zgodnie z wymogami ustawowymi i ministerialnymi rozporządzeniami – mówi Marcin Legwand, wiceprezes APN GKS. – Oprócz działań organizacyjnych, w najbliższym czasie planujemy kilka spotkań z rodzicami zawodników naszej akademii, ale także dla rodziców piłkarzy spoza akademii, związanych z innymi tyskimi klubami. Do naszej szkoły zaprosimy mieszkańców nie tylko Tychów, ale także sąsiednich miast.
Równocześnie rozpoczęła się rekrutacja nauczycieli do nowej szkoły i obecnie skompletowano około 50 proc. przyszłej kadry dydaktycznej i trenerskiej. Zainteresowanie jest niemałe, bo nowa szkoła może być dla pedagogów nowym i ciekawym wyzwaniem, pozwalającym wyjść poza pewne schematy, a poza tym zapowiadane zmiany w polskiej oświacie niepokoją wielu nauczycieli. Utworzenie nowej szkoły może być dla nich szansą.
Baza
Sam budynek szkoły jest bardzo dobrze przygotowany do zajęć i nie wymaga prac modernizacyjnych. Jednak nie ma tutaj infrastruktury sportowej.
– Obiektów sportowych w pobliżu nie brakuje – wystarczy przejść przez Park Niedźwiadków, by znaleźć się na boisku, przyszłym obiekcie lekkoatletycznym czy na Krytej Pływalni – dodał Marcin Kuśmierz. – Zresztą w Akademii przez prawie cały rok trenujemy obiektach otwartych. Poza tym uczniowie naszej szkoły będą trenować w hali MOSiR, chcemy też nawiązać współpracę z pobliskimi szkołami.
Wkrótce rozpoczną zapisy do SMS Tychy, a w maju zorganizowany zostanie w szkole Dzień Otarty. W pierwszym roku zaplanowano utworzenie dwóch klas pierwszych (rocznik 2010) oraz po jednej klasie drugiej (2009), trzeciej (2008/2009) i czwartej (2007/2008). Docelowo w szkole uczyć się będą dzieci od 1. do 8. klasy.