Wystawa w MDK1: Pory roku w fotografii

0
64

W Galerii Sztuki Współczesnej „Artyści Młodym” Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 można oglądać wystawę fotografii Marka Tumidajskiego „Pory roku” – zbiór 62 fotogramów przedstawiających przyrodę Śląska.
– Marek Tumidajski, wzorem klasyków impresjonizmu stara się uchwycić na zdjęciach, to co ulotne i szybko przemijające, to, co trwa zaledwie chwilę – mówiła podczas wernisażu, który odbył się 5 lutego Teresa Wodzicka, dyrektor MDK nr 1.- Dzięki tym fotografiom, możemy podziwiać zmieniające się obrazy w dłuższej przestrzeni czasowej. Artysta potrafi dostrzec i wydobyć piękno z nietypowych, pozornie nieatrakcyjnych motywów, np. z pokopalnianych zagłębień, zapadlisk, które zalała woda i które powoli, z mozołem stroi roślinność.
Fotografia od młodości była wielką pasją Marka Tumidajskiego, chociaż nigdy nie zajmował się nią zawodowo. – To jest moja dodatkowa działalność, z wykształcenia jestem chemikiem a ostatnie 20 lat pracowałem w automatyce – mówi autor. – Fotografia to moja pasja, odskocznia od codziennej pracy, relaks. Staram się wciąż pogłębiać swoją wiedzę w tym temacie, zbieram literaturę, no i robię zdjęcia. Przez lata trochę się tego uzbierało.
Jeszcze jako student, Marek Tumidajski zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Artystycznej zorganizowanym przez Politechnikę Śląską w Gliwicach. Swój warsztat fotograficzny szlifował pod okiem legendarnej mistrzyni fotografii Zofii Rydet. – Była ona wówczas oceniana jako najlepsza w kraju portrecistka dzieci, obok Zofii Nasierowskiej, która była uważana za najlepszą portrecistkę dorosłych, głównie pań – wspomina Marek Tumidajski.
On sam jednak szczególnie upodobał sobie fotografowanie przyrody. – To jeden z najlepszych tematów, najładniejszych do sfotografowania, ale równocześnie wymagający – mówi Marek Tumidajski. – Trzeba spróbować spojrzeć na tę przyrodę jakoś inaczej, dostrzec coś, czego czasem nie widać na pierwszy rzut oka. Przyroda to temat rzeka, który można fotografować bez końca.
Wernisaż wzbogaciły występy młodych artystów z MDK nr 1: zespołu pieśni i tańca „Tyszanie” Marii Ławniczek oraz teatru „Verbum” Teresy Byrczek. Gościem specjalnym imprezy był baryton Benon Maliszewski, który wykonał arię z „Wesela Figara” W. A. Mozarta, balladę „Dziad i baba” Stanisława Moniuszki do tekstu Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz arię z opery „Porgy and Bess” George’a Gerschwina.
Wystawę można oglądać do 20 marca.
Foto: SW