Budżet partycypacyjny – głosujemy!

0
78

5 milionów złotych – tyle mają do wykorzystania mieszkańcy Tychów w ramach budżetu obywatelskiego w tym roku. Dziś – 9 listopada ruszyło głosowanie, w którym tyszanie zdecydują, które projekty (spośród 135 wniosków poddanych pod głosowanie) zostaną zrealizowane –place zabaw, ścieżki rowerowe, chodniki, spowalniacze ruchu czy może Kinderlandia przy ulicy Sikorskiego.
W sumie w ramach budżetu partycypacyjnego w Tychach wpłynęły 183 wnioski, po ich sprawdzeniu i weryfikacji 135 wniosków zostało właśnie poddanych pod głosowanie. Najwięcej projektów, bo 83 jest związanych z infrastrukturą ( chodniki, drogi itp.), 22 projekty dotyczą sportu, a 8 działań związanych z kulturą. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy Paprocan ( okręg Paprocany. Osiedla: Paulina, Olga – część T1, Teresa – część O1, Weronika ), gdzie glosujących będą mogli wybrać spośród 14 projektów, na osiedlu A pod głosowanie poddanych zostanie 13 wniosków. Z kolei najmniej, bo zaledwie 1 wniosek złożyli mieszkańcy dzielnicy: Glinka, Suble oraz osiedla K, L, Cztery Pory Roku.
– Dziękuję wszystkim autorom projektów i mieszkańcom za poświęcony czas, za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie wszystkich 183 wniosków w II edycji tyskiego Budżetu Partycypacyjnego. Zakres i tematyka złożonych projektów pokazują, że mieszkańcy są bardzo pragmatyczni i doskonale wiedzą, co należy zmienić czy poprawić w ich najbliższym otoczeniu – mówi Daria Szczepańska, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.
Na 135 wniosków można głosować od 9 do 13 listopada – korespondencyjnie i bezpośrednio przez złożenie formularza w Punkcie Konsultacyjnym danego Okręgu, w Biurze Obsługi Klienta UM Tychy lub w Głównym Punkcie Konsultacyjnym przy ul. Barona 30 (pok. 209). Dwa dni dłużej, bo do niedzieli, 15 listopada głos będzie można oddać elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej www.razemtychy.pl.
Pamiętać trzeba jednak o kilku zasadach: – Głosować na projekty może każdy mieszkaniec miasta Tychy posiadający pobyt stały, który ukończył 16 lat, wybierać można jedynie projekty należące do swojego okręgu, każda osoba może zagłosować tylko jeden raz na wybrane projekty. Ważne jest także to, że głosującemu przysługuje 10 punktów, które może dowolnie rozdzielić pomiędzy dostępne projekty (możliwe jest oddanie całej puli punktów na jeden projekt) – mówi Iwona Bińkowska z UM Tychy.
Miasto zostało podzielone na 24 okręgi konsultacyjne, każdy z nich ma do wykorzystania na projekty kwotę bazową: 80 tys. złotych plus kwotę wynikającą z liczby mieszkańców danego okręgu, tak by dać szansę również okręgom, w których mieszka najmniej osób np. okręg 4– Wartogłowiec, Zwierzyniec, który ma 1 237 mieszkańców otrzyma 110 566 złotych, okręg Wilkowyje: 126 578 złotych.
– Kwoty są bardzo zróżnicowane, ale już za 100-150 tys. złotych, bo tyle otrzymają najmniejsze okręgi można wykonać ważny i ciekawy projekt, który będzie służył lokalnej społeczności przez wiele lat. Zachęcam więc do głosowania i współdecydowania o tym, jakie projekty, istotne dla Państwa, bliskich czy sąsiadów zostaną zrealizowane w Tychach przyszłym roku – dodaje Daria Szczepańska.
W ramach realizowanego w tym roku pierwszego budżetu partycypacyjnego w Tychach wpłynęły w sumie 174 wnioski, 121 z nich poddano pod głosowanie. 16 tys. 741 tyszan wybrało blisko 50 projektów do realizacji. Niemal wszystkie zostały już wykonane.
Na zdjęciach:  tegoroczne realizacje w ramach I budżetu obywatelskiego.


Fot. mat. pras. UM Tychy