Europejskie liderki zbiórki makulatury

0
212

Uczennica klasy czwartej Wiktoria Sikora oraz Janina Bartos nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach odebrały niedawno w Brukseli nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w europejskim konkursie ekologicznym.
Wszyscy tam mówili po angielsku, chociaż pochodzili z różnych krajów. Poradziłam sobie, ale trema była – przyznaje Wiktoria.
Do Brukseli jechały w towarzystwie mamy Wiktorii i jeszcze jednej nauczycielki. Wyjaśnijmy, najpierw w tyskiej SP 11 zorganizowano projekt „Literatura za makulaturę”. – Celem jest zachęcanie naszych uczniów do zbierania makulatury. Następnie pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury przeznaczamy na opłacenie spotkań ze znanymi pisarzami lub poetami. Z tych pieniędzy również Ci uczniowie, którzy zebrali najwięcej makulatury, dostają nagrody – wyjaśnia Janina Bartos. – Można powiedzieć zatem, że pieniądze ze zbiórki makulatury w całości wracają do naszych dzieci. Czy to w formie organizacji spotkania ze znanym człowiekiem, czy w postaci nagród rzeczowych – przyznaje.
Jak zmobilizować dzieci do zbierania makulatury? W szkole co miesiąc jest wywieszany jest ranking i wiadomo, kto jest w czołówce, a kto przyniósł najmniej kilogramów makulatury. – To uczniów bardzo mobilizuje. Każdy chce być przecież liderem – mówi z uśmiechem Joanna Bartos. – Najlepsi w ciągu roku szkolnego potrafią oddać nawet osiemset kilogramów makulatury. Warto tutaj również podziękować naszym rodzicom. Bo to oni przecież przywożą makulaturę do szkoły – dodaje. Warto wspomnieć, że uczniowie SP 11 w ciągu roku szkolnego zbierają ok. 15 – 18 ton makulatury.
Przy Parlamencie Europejskim działa Europejska Rada Recyklingu Papieru. To organizacja non-profit, która zajmuje się głównie ekologią. Niedawno ogłosiła konkurs w dwóch kategoriach: „Innowacja i technologie” oraz „Edukacja i informacja”. Tyszanie zwyciężyli właśnie w tej drugiej kategorii. Dostali pierwsze miejsce za projekt „Literatura za makulaturę”. Warto dodać, że w kategorii „Innowacje i technologie” główną nagrodę zdobył jeden z francuskich uniwersytetów.
– Konkurencja była ogromna. Dlatego bardzo cieszy nasze zwycięstwo – mówią zgodnie pani Janina i Wiktoria.
Fot. E. Strzoda