Twoje Tychy: Ta wyborcza niedziela…

0
73

W najbliższą niedzielę – 25 października, wybierzemy skład Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej VIII kadencji. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7.00–21.00 (warto przy tym pamiętać, że w nocy z soboty na niedzielę następuje zmiana czasu na zimowy – zegary przestawiamy z godziny 3.00 na 2.00).
Cisza wyborcza, czyli zakaz agitacji, organizacji wieców, dystrybucji plakatów i ulotek wyborczych, będzie obowiązywać od godziny 24.00 w piątek 23 października, do momentu zakończenia głosowania w niedzielę, 25 bm.
Sejm i Senat
W wyborach do Sejmu RP, w okręgu wyborczym nr 31, do którego należy miasto Tychy, o mandat poselski ubiega się 206 kandydatów (121 mężczyzn, 85 kobiet) z 9 list, zarejestrowanych przez następujące komitety wyborcze: KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Platforma Obywatelska RP, KW Partia Razem, KW KORWiN, KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, KWW „Kukiz’15”, KW Nowoczesna Ryszarda Petru i KWW Zjednoczeni dla Śląska.
Listy z nazwiskami kandydatów można znaleźć na www.parlament2015.pkw.gov.pl. W zakładce Kandydaci należy wybrać: Sejm, okręg wyborczy nr 31 Śląskie – Katowice.
W wyborach do Senatu w okręgu wyborczym nr 75 (powiat bieruńskolędziński, Mysłowice, Tychy) kandydatów jest dwóch. Ich nazwiska można znaleźć na stronie www.parlament2015.pkw.gov.pl. W zakładce Kandydaci należy wybrać: Senat, okręg wyborczy nr 75 Śląskie – Katowice.
Jak głosować?
Głosujemy w lokalu wyborczym właściwym dla naszego miejsca stałego zameldowania. Jeżeli ktoś ma wątpliwości gdzie powinien udać się na głosowanie, można to sprawdzić w dzisiejszym dodatku Twoje Miasto (str. 7) lub na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (bip. umtychy.pl), w zakładce Wybory i Referenda – Sejm i Senat 2015 – Informacje dla wyborców.
Aby zagłosować, trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport). Każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania. Pierwsza, w formie książeczki o kartach w kolorze białym, dotyczy wyborów do Sejmu RP. Druga – pojedyncza karta w kolorze żółtym – dotyczy wyborów do Senatu RP.
Zarówno w wyborach do Sejmu, jak i do Senatu oddajemy głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak X w kratce przy jego nazwisku. Z pewnością mniej wątpliwości będzie w głosowaniu do senatu, gdzie na jednej kartce mamy nazwiska dwóch kandydatów. Stawiamy „krzyżyk” przy nazwisku jednego z nich.
Z kolei w wyborach do sejmu karta do głosowania ma formę książeczki. Na pierwszej kartce znajdziemy informację o sposobie głosowania. Na drugiej – spis treści (nazwy komitetów wyborczych z informacją na której kartce znajduje się lista kandydatów danego komitetu). Kolejne kartki to listy z nazwiskami kandydatów na posłów. Znak X stawiamy tylko na jednej, wybranej liście, przy nazwisku jednego kandydata.
Uwaga: głos będzie nieważny, jeżeli:
– oddamy głos na więcej niż jedną listę, czyli postawimy znak X w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście,
– nie oddamy głosu na żadną z list, czyli nie postawimy znaku X w żadnej kratce,
– postawimy w kratce przeznaczonej na oddanie głosu znak inny niż X.
Wykaz Obwodowych Komisji Wyborczych w Tychach wraz z adresami lokali i informacją dla osób niepełnosprawnych znajdziecie w dzisiejszym dodatku Twoje Miasto (str.7).
Fot. ARC