Twoje Tychy: Pięćsetletnie korzenie

0
483

Ewangelicko-Augsburska Parafia ap. Piotra Pawła w Tychach obchodziła jubileusz 20-lecia poświęcenia kościoła. Choć to najmłodsza parafia w Diecezji Katowickiej, historia luteran w Tychach sięga zamierzchłych czasów – XVI wieku.
4 października, w ramach uroczystości jubileuszowych, odprawiono nabożeństwo, w którym wzięli udział m.in. Biskup Kościoła Ewangelicko Augsburskiego w RP Jerzy Samiec, Biskup Diecezji Katowickiej ks. dr. Marian Niemiec oraz przedstawicie władz samorządowych Tychów z prezydentem Andrzejem Dziubą i przewodniczącym RM Maciejem Gramatyką, księża i parafianie. Przygotowano okolicznościową wystawę, ukazał się także album mówiący o historii tyskiej parafii ewangelickiej i o budowie kościoła.
Przez wieki
Parafia ewangelicka w Tychach istniała już za czasów reformacji. W połowie XVI wieku, Pan na Pszczynie Karol von Promnitz, przeszedł na luteranizm, a wraz z nim większość parafii w jego księstwie, w tym Tychy. W 1629 r., w okresie kontrreformacji, odebrano tyskim ewangelikom wybudowany przez nich kościół i dopiero w 1902 roku książę pszczyński zbudował na terenie Browarów Książęcych małą kaplicę. Po II wojnie światowej została ponownie odebrana parafii i przeznaczona na magazyn (obecnie część Tyskiego Browarium). Kościół ap. Piotra i Pawła jest więc trzecim kościołem ewangelickim w Tychach.
Kościół
Obecny kościół wzniesiony został dzięki staraniom ks. Jana Grossa, proboszcza parafii w Mikołowie, który równocześnie był administratorem w Tychach. Formalności związane z budową rozpoczęto w 1982 r., dwa lata później parafia otrzymała pozwolenie ogrodzenia terenu i postawienie drewnianego baraku, który służył jako tymczasowa kaplica. Autorami projektu kościoła są Barbara i Janusz Włodarczyk oraz Jerzy Maniura. W pierwotnej wersji, na działce przy ul. Burschego miał powstać nie tylko kościół, ale także sale parafialne z zapleczem, pokoje gościnne, biblioteka i dom mieszkalny dla duchownego. Ostatecznie wybudowano tylko budynek kościoła. Do prac przystąpiono w 1987 r., a 8 lat później, we wrześniu 1995 r., kościół został poświęcony. Prace jednak trwały nadal – w 2001 r. wybudowano wieżę, która jednak do dziś nie została ukończona.
Parafia
Kościół jest miejscem, w którym skupia się życie parafii. – Tutaj odbywają się lekcje religii dla blisko 40 dzieci, co tydzień organizujemy godzinę biblijną, spotkania dla osób zainteresowanych protestantyzmem, próby chóru. Zapraszamy na spotkania seniorów, spotkania młodzieży, są zajęcia koła pań, plastyczne dla dzieci oraz zajęcia w sali sportowej. W soboty mamy czyny społeczne, podczas których razem z wiernymi sprzątam w kościele, przygotowujemy też kościół do niedzielnego nabożeństwa oraz porządkujemy teren wokoło parafii – opowiada ks. por. Marcin Konieczny.
Jubileusz i… wybory
Ks. Konieczny jest pierwszym tyskim proboszczem – administratorem mieszkającym na terenie parafii. Wcześniej Tychy administrowane były przez proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Mikołowie. Ks. Konieczny przed przyjściem do Tychów był wikariuszem w Ustroniu, a że jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, pełni także funkcję kapelana wojsk specjalnych. Tyską parafię ewangelicką powierzono mu trzy lata temu.
W tym roku w tyskiej parafii odbędą się wybory na proboszcza. Ogłasza je parafia, w porozumieniu z biskupem kościoła i biskupem diecezjalnym. Informacja o wakującym stanowisku proboszcza w danej parafii przesyłana jest do wszystkich księży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Kandydaci, którzy zdobyli określone prawem kościelnym uprawnienia, mogą zgłosić swoje kandydatury. Następnie każdy z kandydatów odprawia nabożeństwo, wygłasza kazanie, a po nabożeństwie odbywają się spotkania z kandydatami, podczas których wierni mogą zadać pytania, dotyczące pracy, wizji, życia prywatnego, poglądów na różne tematy, itd. W wyborach biorą udział wszyscy dorośli parafianie, którzy mają opłaconą składkę kościelną, a głosowanie jest tajne.
– Do wyborów w Tychach przystąpi w listopadzie dwóch księży – mój kolega, który pracuje obecnie w parafii w Łowiczu i okolicach i ja – wyjaśnia ks. Konieczny.
Na zdjęciu: Przemawia ks. bp dr Marian Niemiec – biskup Diecezji Katowickiej. Od lewej: ks. Michał Matuszek, ks. por. Marcin Konieczny i ks. Mariusz Kaspar z parafii Marii Magdaleny.
Fot. mat. pras.