Trwa kampania "Hospicjum to też Życie"

0
523

Do końca marca trwać będzie tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie”, poświęcona dzieciom i młodzieży w żałobie. W kampanii aktywnie uczestniczy tyskie Hospicjum im. Kaliksta I.
Jednym z elementów kampanii jest program „Tumbo Pomaga” skierowany do dzieci i młodzieży w żałobie oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach (Tumbo to słonik-maskotka Funduszu Dzieci Osieroconych). W ramach programu w Tychach odbyły się warsztaty dla nauczycieli i psychologów „Uczeń w żałobie po śmierci bliskiej osoby”. Kilkunastu nauczycieli i pedagogów przez dwa dni rozmawiało o komunikacji i budowaniu relacji z dzieckiem w żałobie. Szkolenie prowadziła psycholożka Justyna Rutkowska, pracownik hospicjum.
– Takie sytuacje zdarzają się w szkołach. – mówi Anna Wajdner-Mazgaj, nauczycielka w Zespole Szkół Sportowych, która wzięła udział w warsztatach. – Gdy widzimy, że dziecko cierpi, powinniśmy wiedzieć jak z nim rozmawiać. Wydaje mi się że każdy nauczyciel, nie tylko pedagog szkolny, powinien wiedzieć w jak spojrzeć na tą trudną sytuację z perspektywy dziecka. My, dorośli przeżywamy stratę już zupełnie inaczej. Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas warsztatów. Kwestia żałoby i relacji ucznia z nauczycielem w takiej sytuacji, to temat który raczej nie pojawia się w ofercie szkoleń dla nauczycieli – dodaje. – Dlatego w warsztatach organizowanych przez tyskie hospicjum wzięłam udział już trzeci raz.
– Uważam że taka wiedza nauczycielom jest niezbędna, jako osobom pierwszego kontaktu z uczniami – mówi Joanna Kośmińska, pedagog, specjalista z zakresu psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej. – To jest obszar moich zainteresowań zawodowych, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej często rozmawiam z nauczycielami o tym jak poradzić sobie z taką sytuacją. Podnoszenie świadomości i kompetencji nauczycieli w zakresie jak prowadzić rozmowę z uczniem będącym w żałobie po śmierci kogoś bliskiego, czego unikać i jak wygląda świat uczuć dziecka, jest bardzo ważne. Podjęłam już nawet rozmowę z panią Justyną Rutkowską na temat organizacji podobnych szkoleń na terenie poradni.
Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach od lat wspiera nie tylko pacjentów chorych na nowotwory, ale także ich najbliższych, zarówno w trakcie choroby, jak i po śmierci pacjenta. W 2007 roku przy hospicjum zawiązała się grupa wsparcia dla dzieci osieroconych. – Jeżeli rodzic, członkowie rodziny, a przede wszystkim dziecko wykazuje wolę rozmowy, to my na to odpowiadamy, podejmujemy temat – mówi Justyna Rutkowska. – Dzieci uczestniczą w spotkaniach, zajęciach integracyjnych, muzyczne, plastyczne. Uczestniczą także w organizowanych imprezach okolicznościowych i wycieczkach.
– Ze śmiercią spotykamy się w każdym wieku, także w dzieciństwie – dodaje Joanna Kośmińska. – Im więcej osób i instytucji zaangażowanych jest w poszerzanie świadomości nauczycieli i uczniów w tym zakresie, tym lepiej. Dobrze, że takie działania mają miejsce w naszym mieście.
Foto: Materiały prasowe Hospicjum im. św. Kaliksta I