Rok Polskiego Teatru w Tychach

0
42

Rok 2015 jest rokiem szczególnym, który w teatrach, jak pokazuje historia, wydarza się raz na 250 lat. Nasz Sejm przyjął uchwałę o tym, że rok 2015 będzie Rokiem Polskiego Teatru. To jest ogromne wyróżnienie – mówi Andrzej Maria Marczewski, dyrektor Teatru Małego w Tychach.
Warto podkreślić, że to wszystko zbiega się również z 250. rocznicą istnienia w naszym kraju teatru publicznego. W 2015 roku przypada również stulecie urodzin Kantora, jednego z najwybitniejszych twórców XX wieku. Człowieka, który rozsławił swój bardzo specyficzny, ale polski teatr na całym świecie. – Taki rok to doskonała okazja, żeby się skupić na tym, co było najwartościowsze w polskim teatrze. Myślę oczywiście o dramaturgii. W Tychach planów mamy wiele. Między innymi będziemy się starali zorganizować pokaz filmów o Kantorze i Grotowskim, bo to był kolejny milowy kamień w teatrze polskim – przyznaje dyrektor Marczewski.
Co się zatem będzie działo? Jak informuje nas dyrektor tyskiego teatru, w każdym miesiącu w Tychach będą pokazywane sztuki znaczące, takie które przetrwały napór czasów i które są kamieniami milowymi dla dramaturgii polskiej. – Już teraz mamy trzy rzeczy, które pasują do tego kanonu. Są to „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla, „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły i „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza. Do tego dojdą sztuki m.in. Witkacego, Mrożka i Wyspiańskiego. Planujemy że każdy miesiąc będzie poświęcony jednemu, wybitnemu twórcy i tak przez cały rok tych spektakli będzie 12. Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia organizowane przez Teatr Mały będą wspomagać tę główną ideę – wyjaśnia Andrzej Maria Marczewski. – Aby podkreślić, że to wszystko się dzieje w Tychach, chcemy to nazwać Tyskim Rokiem Teatru Polskiego – dodaje.
Co jeszcze? Tyski teatr m.in. planuje ogłosić konkurs na dramaturgię współczesną związaną z pozytywnym myśleniem. To znaczy wywodzącą się z ducha sztuk Wojtyły. – Nie ma tego typu akcji teatralnej w całym kraju, bo organizowane festiwale opierają się na drażniących tematach, motywach i generalnie na negatywnej stronie życia. W naszym kraju stać chociaż jeden teatr na to, żeby podejść do dramaturgii od strony pozytywnej życia, która człowiekowi pomaga funkcjonować – tłumaczy dyrektor.
Poza tym, w 2015 tyski teatr będzie realizował wszystkie te przedsięwzięcia i imprezy, które miał w swoim repertuarze do tej pory. Kontynuowana będzie także działalność edukacyjna w Pasażu Kultury Andromeda. Planowana jest także produkcja kolejnych sztuk teatralnych.
Fot. ARC